ZDavP člen 102. ZDavP-1 člen 406.ZUstS člen 44.ZUS-1 člen 65, 85, 85/2, 86, 92, 94, 94/1, 107, 107/1, 107/2. Slovenski računovodski standardi standard 15.3.
davki in prispevki - zavezanec za plačilo plač - računovodski standardi - zamudne obresti - učinek odločbe ustavnega sodišča na revizijski postopek
Delodajalec je v skladu s predpisi o delovnih razmerjih in Splošno kolektivno pogodbo za gospodarstvo dolžan izplačati plače zaposlenim delavcem. Ker so bile v kritičnem obdobju delavcem, zaposlenim pri tožniku, izplačane plače, bi moral tožnik plačati tudi ustrezne prispevke in davke. Zamudne obresti od naknadno obračunanih davkov in prispevkov začnejo teči z dnem izvršljivosti odmerne odločbe.
Zoper odločitev Vrhovnega sodišča Republike Slovenije, kot najvišjega sodišča v državi ni dopustno vložiti tožbe ali drugega pravnega sredstva po ZUS-1 oziroma ZPP.
ZAzil člen 8, 35, 35/2-1, 36, 36/5.ZUS-1 člen 73,73/1, 74, 74/1, 76.
azil - pospešeni postopek - očitno neutemeljena prošnja - zavajanje oziroma zloraba - odložitev odstranitve iz države
Ker je prosilec namero za vložitev prošnje za azil izrazil šele peti dan bivanja v Centru za tujce in to neposredno potem, ko je bil seznanjen s tem, da bo odstranjen iz Slovenije, je tudi po presoji Vrhovnega sodišča vložil prošnjo zato, da bi odložil odstranitev iz Slovenije, to pa je zloraba oziroma zavajanje azilnega postopka. V takih pogojih pa se o prošnji za azil odloči takoj, v tako imenovanem pospešenem azilnem postopku.
V obravnavani zadevi je bila s pravnomočno prvostopno sodbo odpravljena odločba tožene stranke. Tožena stranka, revident ima tako položaj organa, ki je po zakonu pristojen za odločanje, dolžnost ravnanja po pravnomočni sodni odločbi pa ne more predstavljati pravnega interesa za revizijo.
ZDDPO člen 9, 10, 11, 12, 12/1. ZGD člen 50, 50/1. Slovenski računovodski standardi, Standard 21.ZUstS člen 44. ZDavP1 člen 406.ZUS-1 člen 75, 75/2, 85, 86, 91, 92, 94, 107, 107/1, 107/2.
Zamudne obresti od obračunanih in neplačanih davkov začnejo teči z dnem izvršljivosti odločbe o njihovi odmeri. Prihodki davčnega zavezanca so prihodki, obračunani na podlagi predpisov ali računovodskih standardov. Med prihodke določenega leta se štejejo obračunani prihodki po izstavljenih računih, ne glede na to, kdaj so bili računi plačani. Če poslovni dogodek, ki pomeni odhodek, ni izkazan z verodostojno listino, se ga pri ugotavljanju davčne osnove ne upošteva.
ZUS-1 - odpravljena odločba tožene stranke - revizija tožene stranke - pravni interes - dovoljenost
V obravnavani zadevi je bila s pravnomočno prvostopno sodbo odpravljena odločba tožene stranke zato ima tožena stranka - revident položaj organa, ki je po zakonu pristojen za odločanje, dolžnost ravnanja po pravnomočni sodni odločbi pa ne more predstavljati pravnega interesa za revizijo.
ZUS-1 - odpravljena odločba tožene stranke - revizija tožene stranke - dovoljenost - pravni interes
V obravnavani zadevi je bila s pravnomočno prvostopno sodbo odpravljena odločba tožene stranke zato ima tožena stranka - revident položaj organa, ki je po zakonu pristojen za odločanje, dolžnost ravnanja po pravnomočni sodni odločbi pa ne more predstavljati pravnega interesa za revizijo.
ZUP člen 180a.ZUreP-1 člen 80. ZUS člen 76, 107, 107/2.
lokacijska informacija - sprememba lokacijske informacije
Lokacijska informacija ima pravno naravo potrdila iz uradne evidence, zato lahko stranka v primeru, če ni v skladu z uradno evidenco, zahteva njeno spremembo.
ZUS-1 člen 22, 22/1, 72, 72/5, 77, 82.ZPP člen 19, 19/1, 22, 23, 24, 24/1, 25, 25/2.
kompetenčni spor - bistvena kršitev določb postopka
Ker se je Delovno in socialno sodišče v tej zadevi izreklo za nepristojno in je zadevo odstopilo v reševanje Upravnemu sodišču, bi moralo Upravno sodišče, če je menilo, da o zadevi ni pristojno odločati, sprožiti kompetenčni spor, ne pa tožbo zavreči.
ZUS-1 člen 22, 22/1, 66, 73, 76, 82, 83, 107, 107/1, 107/2.ZPP člen 343, 343/1.
ZUS - ZUS-1 - sprememba zakona - sodba izdana pred uveljavitvijo novega zakona - pravno sredstvo vloženo po uveljavitvi novega zakona
V obravnavanem primeru je bila sodba prvostopnega sodišča, ki jo je tožnik izpodbijal s pritožbo, izdana dne 11.12.2006, torej še po starem ZUS, zato je morala vsebovati tudi pravni pouk v skladu s starim ZUS. Tožniku je bila vročena 3.1.2007, torej po uveljavitvi novega ZUS-1. Pritožbo je vložil priporočeno po pošti 18.1.2007, torej po novem ZUS-1, zato jo je treba v skladu s 1. odstavkom 107. člena ZUS-1 obravnavati po novem ZUS-1. Ker je bila prvostopna sodba izdana še pred uveljavitvijo ZUS-1, je prvostopno sodišče pred odločanjem o vloženem pravnem sredstvu tožnika z dopisom z dne 25.1.2007 pravilno pozvalo, naj se v danem roku opredeli do vložene pritožbe glede na določbe ZUS-1 in ga opozorilo na pravne posledice, če tega ne bo storil. Ta dopis je tožnik prejel, vendar nanj ni odgovoril. Ker je pritožba zoper odločitev prvostopnega sodišča dopustna le ob pogojih ZUS-1, ti pa v tem primeru niso bili izpolnjeni, je prvostopno sodišče ravnalo pravilno, ko je nedovoljeno pritožbo zavrglo.
pritožba vložena po pooblaščencu - pravniški državni izpit - nedovoljena pritožba - zavrženje
Ker je pritožbo vložil le tožnikov pooblaščenec, ki ni izkazal, da bi izpolnjeval pogoj iz 2. odstavka 22. člena ZUS-1, je sodišče štelo, da pritožbe ni vložil tožnik sam, pač pa oseba, ki te pravice ni imela. Zato je sodišče pritožbo zavrglo kot nedovoljeno.
ZDR člen 82, 82/1, 83, 83/1, 88, 88/1, 88/1-3.ZPP člen 7.
dokazno breme - odpoved pogodbe o zaposlitvi - krivdni razlog - neopravičen izostanek z dela - pisno opozorilo
Delodajalec je dolžan dokazati obstoj pisnega opozorila na izpolnjevanje delovnih obveznosti in možnost odpovedi v primeru ponovne kršitve, vsebinsko utemeljenost oziroma neutemeljenost takega opozorila pa mora nato zatrjevati in dokazovati delavec.
pogodba o zaposlitvi za določen čas - transformacija pogodbe o zaposlitvi za določen čas - nadomeščanje začasno odsotnega delavca
Pri pogodbi o zaposlitvi za določen čas, ki je sklenjena na podlagi 2. alinee 1. odstavka 52. člena ZDR, gre praviloma za nadomeščanje individualno določenega delavca, ne pa za nadomeščanje sorazmerno trajne odsotnosti delavcev zaradi porodniških dopustov, bolniških izostankov in podobnih odsotnosti. V slednjih primerih ne gre za nadomeščanje posameznega delavca, temveč za potrebo po zaposlitvi zadostnega števila delavcev za nedoločen čas, ki bodo učinkovito pokrivali redne potrebe po delu.
odpoved pogodbe o zaposlitvi - krivdni razlog - vinjenost na delovnem mestu - krivda - pisna obdolžitev
Odpoved pogodbe o zaposlitvi iz krivdnega razloga ni posledica niti kazenskega niti disciplinskega postopka, ampak je zgolj ugotovitev, da je prišlo do kršenja pogodbenih ali drugih obveznosti iz delovnega razmerja. Za odpoved pogodbe o zaposlitvi ni treba ugotoviti oblik krivde v kazenskopravnem smislu, saj zadošča zgolj ugotovitev, da je do kršenja pogodbe o zaposlitvi oziroma drugih obveznosti prišlo zaradi prihajanja na delo v vinjenem stanju, kar je že lahko resen in utemeljen razlog za odpoved pogodbe o zaposlitvi. Ali je bila delavcu vročena pisna obdolžitev ali ne, je dejansko vprašanje. V listini, ki jo je delodajalec sicer poimenoval kot opozorilo in ne obdolžitev, sta bila vsebovana natančen razlog za možno odpoved in najava odpovedi, zato se šteje, da je bila pisna obdolžitev delavcu vročena.
dopustitev revizije - pritožbeni razlog - neenotna sodna praksa - navedba konkretnih odločitev sodišča - plačilo razlike med dnevnicami in terenskim dodatkom
Pritožbeni razlog po 32. členu ZDSS-1 je omejen na primer odstopa od sodne prakse ali na neenotno sodno prakso, torej na primer, ki bi lahko predstavljal tudi poseg v ustavno pravico do enakega sodnega varstva. Glede na določbo o smiselni uporabi ZPP pa se je v pritožbi zoper sklep o nedopustitvi revizije mogoče sklicevati tudi na nekatere od bistvenih kršitev določb ZPP.
disciplinski postopek - sestava disciplinske komisije - razširitev zahteve za uvedbo postopka - kvalifikacija kršitev delovne obveznosti
V sodnem postopku ni mogoče popraviti nekaterih pomanjkljivosti v disciplinskem postopku, npr. glede imenovanja in sestave disciplinskih organov, ali če je disciplinska komisija o kršitvi, ki je bila predmet razširjene zahteve za uvedbo disciplinskega postopka, odločila, ne da bi izvajala dokazni postopek.
ZDR (1990) člen 100, 100/1, 100/1-6. ZDSS člen 33.
prenehanje delovnega razmerja - neopravičen izostanek z dela - bolniški stalež - pravnomočna sodba v socialnem sporu
Z udeležbo v socialnem sporu, katerega predmet je bila tudi tožničina odsotnost z dela zaradi zdravstvenih razlogov, bi lahko delodajalec neposredno zavaroval svoje pravice. Če tega ni storil, se ne more sklicevati na kršitev ustavnega načela o enakem varstvu pravic, ker je sodišče pri izdaji izpodbijane sodbe upoštevalo, da je bilo o upravičenosti tožničine odsotnosti z dela v spornih dneh že pravnomočno odločeno na matičnem socialnem področju pred pristojnim socialnim sodiščem.