povrnitev nepremoženjske škode - duševne bolečine zaradi žalitve dobrega imena in časti - sodna poravnava v kazenskem postopku
Razlogi, ki stranke vodijo do sklenitve sodne poravnave v kazenskem postopku (sproženem po zasebni tožbi), so lahko različni, obdolženčevo (toženčevo) opravičilo pa še ne pomeni priznanja tistih konkretnih neresničnih ali žaljivih izjav, ki naj bi tožnikoma povzročile duševne bolečine in škodo.
Sklicevanje na celotno vsebino pisnega sestavka, v katerem naj bi bila razžaljena čast in dobro ime tožnika, ne zadošča. Tožnik mora navesti konkretne trditve, ki naj bi bile neresnične in žaljive.
ZP-1 člen 25, 25/3, 26, 26/7, 156, 156-5.ZOro-1 člen 81, 81/2.
postopek o prekršku - kršitev materialnih določb zakona - odločba o sankciji - obvezen odvzem predmetov - odpustitev sankcije
Sodišče prekorači pravico, ki jo ima po zakonu, če zakon predpisuje kot obvezno stransko sankcijo odvzem predmetov, sodišče pa storilcu predmeta ne odvzame.
ZAzil člen 29, 29/4, 35, 35/2-1, 36-5, 39, 39/2, 42, 42/1-5. ZUS-1 člen 76.
prošnja za priznanje azila - očitno neutemeljena prošnja – neskladja v izjavah prosilca
Tožena stranka je ugotovila številne razlike glede osnovnih podatkov med prvo in drugo prošnjo za azil tožnika, zato je tudi po presoji pritožbenega sodišča utemeljen dvom v resničnost njegovih navedb glede razlogov, zaradi katerih je prosil za azil.
Ker toženec ni dokazal, da ni vzročne zveze med njegovo alkoholiziranostjo in nastankom škode, je šlo za njegovo kršitev zavarovalne pogodbe in je povračilni zahtevek zavarovalnice utemeljen.
Novela ZPP-A je odpravila dilemo v sodni praksi, ali je treba za fikcijo osebne vročitve vsaj prvo obvestilo o naslednjem poskusu vročitve pustiti osebam, ki so odrasli člani naslovnikovega gospodinjstva oziroma z njeno privolitvijo hišniku ali sosedu.
pripor - pogoji za odreditev pripora - utemeljen sum - ponovitvena nevarnost - načelo sorazmernosti
Pri presoji, ali je odreditev pripora neogibna, mora sodišče pretehtati: a) ali je poseg sploh nujen, ker cilja brez njega ni mogoče doseči; b) ali je poseg primeren za dosego zasledovanega cilja in c) ali je teža posledic posega v prizadeto človekovo pravico proporcionalna vrednosti zasledovanega cilja oziroma koristim, ki bodo zaradi ukrepa nastale.
KAZENSKO PROCESNO PRAVO - KAZENSKO MATERIALNO PRAVO
VS23765
ZKP člen 4, 8, 18, 18/1, 39, 39-4a, 39-6, 41, 41/2, 83, 148, 148/6, 354, 354/1, 364, 364/7, 371, 371/1-2, 371/1-3, 371/1-8, 371/1-9, 371/1-11, 371/2.ZCS-1 člen 21, 21/1, 27. ZNDM-1 člen 28, 28/1-3, 29, 31.KZ člen 41, 41/2.
razlogi o odločilnih dejstvih - zavrnitev dokaznega predloga - dokazni predlog - izločitev - predkazenski postopek - rok za vložitev pritožbe - zahteva za izločitev - obrazložitev sodbe - varstvo osebne svobode - pravica do sojenja brez nepotrebnega odlašanja - prekoračitev obtožbe - bistvene kršitve določb kazenskega postopka - pravice obrambe - nedovoljeni dokazi - preiskava prevoznega sredstva - odmera kazni - pravica do prevajanja - pravica do uporabe svojega jezika v postopku - uradni zaznamek o izjavi osumljenca - seznanitev z dokazom, ki bi moral biti izločen - rok za zahtevo - preiskava carinskih organov - pooblastila carinskih organov - preiskava brez odredbe sodišča - pouk osumljencu - prevod sodbe - podatki o prejšnjem življenju storilca
Carinski organi v primeru razlogov za sum kršitve carinskih, trošarinskih ali drugih predpisov, katerih izvajanje je v pristojnosti carinske službe, policisti, ki izvajajo mejno kontrolo, pa v primeru suma prevoza prepovedanih predmetov, lahko opravijo pregled in preiskavo prevoznega sredstva brez odredbe sodišča.
Če je obdolženec opozorjen, da lahko v postopku uporablja svoj jezik in se temu odpove, zagotovljen pa mu je sodni tolmač za jezik, ki ga razume in govori, ne gre za kršitev določbe 8. člena ZKP in prav tako ne za bistveno kršitev določb kazenskega postopka iz 3. točke 1. odstavka 371. člena ZKP.
pravice obrambe - dokazni predlog - utemeljitev dokaznega predloga - prosta presoja dokazov - zavrnitev dokaznega predloga obrambe - zmotna ali nepopolna ugotovitev dejanskega stanja
Sodišče ne bo izvedlo dokazov, ki se ne nanašajo na pravno relevantna dejstva; dokazov, katerih izključni namen je zavlačevanje postopka; dokazov, za katere stranke ne bodo izkazale zadostne stopnje verjetnosti, da bodo uspešni; dokazov za preverjanje splošno znanih dejstev, ipd.
denacionalizacija - upravičenost do denacionalizacije - državljanstvo - vezanost na pravnomočno odločbo o ugotovitvi državljanstva - uporaba prava EU v postopkih denacionalizacije
V postopku denacionalizacije se ni mogoče ukvarjati s pravilnostjo in zakonitostjo odločbe o državljanstvu.
URS člen 26.ZOR člen 154, 172. ZUP (1986) člen 260, 260/1.ZPP člen 70, 70/1-6, 212, 287, 287/2, 339, 339/1, 339/2-2, 339/2-14.
vzročna zveza - podlage odškodninske odgovornosti - izgubljeni dobiček - zavrnitev dokaznega predloga - dokazno breme - dokazovanje z izvedencem - odgovornost pravne osebe za škodo, ki jo povzroči njen organ - relativna in absolutna bistvena kršitev določb pravdnega postopka - odločanje v postopku mediacije - informativni dokaz
Stranka mora za zatrjevana dejstva predlagati dokaze, v dokaznem predlogu pa mora natančno opredeliti, katero dejstvo naj se s predlaganim dokazom ugotovi. Četudi je tožeča stranka glede ugotavljanja višine premoženjske škode predlagala dokaz z izvedencem, pa ni zadostila trditvenemu bremenu. V skladu z uzakonjenim razpravnim načelom bi morala natančno opredeliti izgubljeni dobiček (ki je ekonomska kategorija) tako, da bi navedla prihodke, ki bi jih ustvarila, če škodnega dogodka ne bi bilo, in odhodke, ki bi v zvezi s temi prihodki nastali. Dokazni predlog informativne narave, pri katerem manjkajo dejanske navedbe in ki naj bi se izpeljal zato, da bi tožeča stranka na njegovi podlagi lahko oblikovala svoje trditve o izgubljenem dobičku, ni dopusten.
prisilna izterjava davčnega dolga - nepravočasna pritožba v upravnem postopku
V upravnem sporu v reviziji ni dopustno uveljavljati kot revizijski razlog kršitev pravil ZUP. V reviziji zoper procesne sklepe ni mogoče uveljavljati ugovorov, ki se nanašajo na glavno stvar.
davek od dobička pravnih oseb - prekinitev upravnega postopka - revizija - kršitev določb upravnega postopka
Tožničine navedbe, ki se nanašajo na kršenje določb ZDavP in ZUP 1986, v revizijskem postopku niso upoštevne, saj revizije zaradi kršitev upravnega postopka ni dopustno vložiti, razen če bi njihovo prezrtje v sodbi prvostopnega sodišča po ZUS-1 predstavljalo bistvene kršitve pravil postopka v upravnem sporu.
ZUS-1 člen 75, 107, 107/1, 107/2. ZUS člen 25, 59, 59/1. ZUN člen 62.
gradbeništvo - dovolitev priglašenih del
Ne gre za bistveno kršitev pravil postopka v upravnem sporu, če prvostopno sodišče kljub zahtevi tožnika ne opravi glavne obravnave, če tožnik ne navede dejstev in ne dokazov, ki naj bi jih sodišče na obravnavi izvedlo oziroma ne navede, kako bi lahko morebitni dokazi vplivali na drugačno odločitev v zadevi. Bistvena kršitev pravil postopka v upravnem sporu tudi ni podana, če se prvostopno sodišče v obrazložitvi svoje sodbe ne opredeli to tožnikovih navedb, ki za odločitev niso pomembne oziroma so očitno neutemeljene. Dovoljenje za priglašena dela - asfaltiranje ceste se izda, če so za to izpolnjeni pogoji iz ZUN in prostorskih izvedbenih aktov, kar v tem primeru so.
ZUP (1986) člen 144.ZUS-1 člen 85, 86, 92, 107, 107/1, 107/2.
obročno plačilo zapadlih davčnih obveznosti
O načinu plačila dolgovane dajatve ni mogoče odločati prej, preden ta dajatev ni znana oziroma določena po postopku in na način, kot je to za posamezno dajatev predpisano.