OBLIGACIJSKO PRAVO - KMETIJSKA ZEMLJIŠČA - STVARNO PRAVO – CIVILNO PROCESNO PRAVO
VS0016382
OZ člen 22, 22/1, 22/3. ZKZ. ZPP člen 367a, 367a/1, 367c.
prodaja kmetijskih zemljišč - predmet obveznosti - stavbna zemljišča - ponudba - vabilo k dajanju ponudb
Revizija je dopuščena glede pravnih vprašanj:
- ali ponudba za prodajo kmetijskih zemljišč, v kateri so zajete tudi posamezne stavbne parcele (le štiri), vložena po določilih ZKZ in v kateri ponudnik navede pogoj, da se prodaja izključno kot celota, ponudnika veže glede vseh nepremičnin (tudi stavbnih);
- ali se v primeru paketne prodaje nepremičnin, v katerih so tudi stavbne parcele, režim prodaje za stavbne parcele podredi strožjemu režimu prodaje po ZKZ;
- ali je dopustno del „paketne“ ponudbe, ki se nanaša na stavbna zemljišča, pravno obravnavati kot predlog oz. vabilo k dajanju ponudb po tretjem odstavku 22. člena OZ in posledično šteti, da s sprejemom izjave o sprejemu ponudbe ni nastal zavezovalni pravni posel, zaradi česar ni obveznosti ponudnika za izstavitev zemljiškoknjižnega dovolila.
KAZENSKO PROCESNO PRAVO - KAZENSKO MATERIALNO PRAVO
VS2006723
ZKP člen 372, 372-1, 372-5. KZ-1 člen 323, 323/1, 323/2.
bistvena kršitev določb kazenskega postopka – dokazna ocena – kršitev kazenskega zakona - povzročitev prometne nesreče iz malomarnosti - vzročna zveza – odločba o kazenski sankciji
Če več udeležencev v cestnem prometu s svojim protipravnim ravnanjem prispeva k prometni nesreči, odgovarjajo za kaznivo dejanje vsi tisti, katerih dejanja so v neposredni vzročni zvezi z nastankom prepovedane posledice.
Prepovedane posledice ne bi bilo moč pripisati ravnanju obsojenca le, če bi se izkazalo, da bi do posledice prišlo tudi, če bi obsojenec ravnal v skladu s predpisi, ali če bi bila prepovedana posledica objektivno nepredvidljiva.
Kadar je očitno, da do nastanka pravnega posla ni prišlo, ravnanje strank ne more imeti nikakršnih pravnoposlovnih posledic. Neveljavni pravni posel lahko konvertira, lahko se prilagodi ali celo konvalidira. Pri poslu, ki sploh ne obstoji, pa do opisanih posledic smiselno ne more priti. Nekaj, kar ne obstaja, se ne more spremeniti, niti ne more tisto, česar ni, postati veljavno.
Kadar je torej očitek usmerjen v neobstoj oporoke, ne pridejo v poštev določila ZD o njenih vsebinskih ali oblikovnih pomanjkljivostih po 61., 63. oziroma 76. členu, pač pa lahko tisti, ki meni, da je zapustnikov dedič (bodisi po zakonu ali po starejši oporoki od tiste, katere veljavnost izpodbija), zahteva zapuščino kot dedič po določilih 141. člena ZD in v rokih, kot so navedeni v njem.
Vrhovno sodišče tako poudarja, da z uveljavljanjem neveljavnosti oporoke oziroma njenega neobstoja v zapuščinskem postopku pride do pretrganja zastaranja rokov iz ZD po 365. člen OZ.
bistvena kršitev določb kazenskega postopka – dokazni postopek - dokazni predlog – izvedenstvo – odločba o kazenski sankciji
Predlog strank za izvedbo dokazov mora biti določen, nanašati se mora na dejstvo, ki je pomembno za pravilno presojo zadeve, ter temeljiti na splošnih izkustvenih pravilih, da je s predlaganim dokazom zatrjevano dejstvo mogoče ugotoviti.
Ker izpodbijana sodba nima razlogov o odločilnih dejstvih (ne navaja konkretnih napak, ki naj bi jih storila tožena stranka, ne navaja svojih razlogov za (ne)uporabo določene zakonske določbe), se sodba na podlagi 14. točke drugega odstavka 339. člena ZPP razveljavi in zadeva vrne v nov postopek.
odškodnina zaradi kršitve pogodbene obveznosti – izpraznitev poslovnih prostorov - zastaranje odškodninske terjatve – začetek teka objektivnega zastaralnega roka
Upoštevajoč določbo drugega odstavka 352. člena OZ začne petletni objektivni zastaralni rok za zastaranje odškodninskih obveznosti teči s trenutkom nastanka škode. Pravilna je odločitev sodišč prve in druge stopnje, da je bilo to najkasneje v septembru 2001, ko je bil izdan nalog za izpraznitev poslovnih prostorov in ne šele potem, ko je odločitev sodišča v zadevi P 447/2001, da izpraznitveni nalog ostane v veljavi, postala pravnomočna.
izvršilni postopek - določitev krajevne pristojnosti po višjem sodišču – delegacija pristojnosti iz tehtnih razlogov – sodnik pristojnega sodišča kot stranka v postopku – objektivna nepristranskost sodišča
Upnica je kot sodnica delno razporejena na pristojno sodišče, zato bi odločanje tega sodišča utegnilo vzbuditi vtis pristranskosti tega sodišča.
bistvena kršitev določb kazenskega postopka – pravice obrambe – izvajanje dokazov – zahteva za varstvo zakonitosti – obseg preizkusa
Sodišče je pri izvedbi dokazov vezano na to, da po resnici in popolnoma ugotovi dejstva, pomembna za izdajo zakonite sodbe. Pri tem ni vezano na dokazne predloge strank.
predlog za dopustitev revizije – zavrnitev predloga za dopustitev revizije – uporabnina - cesija
Razloga za ugoditev tožbenemu zahtevku glede na ugovarjano aktivno legitimacijo tožnika sta dva: cesija terjatve in upravičenja tožnika kot kupca iz prodajne pogodbe. Predlog se koncentrira le na vprašanja, ki izvirajo iz cesije terjatve, medtem ko drugega razloga (pogodbenega temelja) predlagateljica ne napada, zato s tako omejeno revizijo v nobenem primeru ne bi mogla uspeti.
Zahtevki za posamezno obliko (vrsto) nematerialne škode so relativno samostojni. Uveljavljanje zahtevka za povrnitev ene oblike nepremoženjske škode ne pretrga tudi zastaranja za druge oblike nepremoženjske škode, ki v tožbi niso (bile) zatrjevane. Z izrecnim umikom (celotnega) zahtevka, ki se nanaša na povrnitev nepremoženjske škode iz naslova duševnih bolečin zaradi zmanjšanja življenjskih aktivnosti, je tožnik umaknil tudi v tožbi zatrjevano trditveno in dokazno podlago.
povrnitev nepremoženjske škode – višina odškodnine – odškodnina zaradi kršitve osebnostnih pravic – pravica do zdravega življenjskega okolja – prekomerne imisije – hrup – zmanjšanje odškodnine – zmotna uporaba materialnega prava – dopuščena revizija
Višina odškodnine zaradi imisij.
Tožniki sodijo v skupino tistih, ki so bili med najbolj obremenjenimi z nedovoljenimi imisijami; njihova hiša je od ceste oddaljena 5 – 6 metrov, v relevantnem obdobju 57 mesecev sta bila dva od njih zaradi službe oziroma šole delno dnevno odsotna, eden je bil 11 mesecev brezposeln, ostalo obdobje je bil zaradi službenih obveznosti delno dnevno odsoten, zadnji pa del relevantne dobe brezposeln (in kasneje upokojen), pred tem je zaradi službenih obveznosti delno dnevno odsoten.
KAZENSKO PROCESNO PRAVO - KAZENSKO MATERIALNO PRAVO
VS2006662
ZKP člen 39, 39/2-2, 201, 201/1-1, 202, 202/4, 202/6, 371, 371/1-2, 371/1-8, 371/1-11. KZ-1 člen 240. ZPlaSS.
bistvena kršitev določb kazenskega postopka - razlogi o odločilnih dejstvih - nedovoljen dokaz – izločitev sodnika – seznanitev z dokazom - pripor - odreditev pripora - rok za odločitev o pritožbi zoper sklep o odreditvi pripora – utemeljen sum - opis kaznivega dejanja - zloraba položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti - soglasje družbenikov – plačilna institucija – begosumnost - neogibnost pripora
Sklep o odreditvi pripora predstavlja podlago za poseg v svobodo posameznika, še preden postane pravnomočen.
Izločitveni razlog po 2. točki drugega odstavka 39. člena ZKP je vezan na fazo po vložitvi obtožbe.
vrnitev v prejšnje stanje - izkazanost opravičenih razlogov - (ne)pravilnost vročitve
Zatrjevana nepravilnost vročitve po fikciji iz 87. člena ZUP ni razlog, zaradi katerega bi bilo mogoče zahtevati vrnitev v prejšnje stanje. Izpodbijanje pravilnosti vročitve je razlog za vložitev pritožbe zoper sklep o zavrženju tožbe, kot prepozne.
ZUS-1 člen 23, 23/1, 28, 28/1, 36, 36/1-2. ZUP člen 87, 87/1, 87/3, 87/4. ZPP člen 111, 111/4.
pravočasnost tožbe - fikcija vročitve - sporočilo o prispelem pismu - hišni predalčnik - dokumenti, puščeni v predalčniku
Ker tožnik na podlagi sporočila o prispelem pismu v roku iz tretjega odstavka 87. člena ZUP ni prevzel odločbe tožene stranke, se šteje, da mu je bila vročitev opravljena v petek 8. 3. 2013, to je z dnem, ko je poteklo 15 dni od dneva, ko mu je bilo v poštnem nabiralniku puščeno obvestilo o prispelem pismu (fikcija vročitve, četrti odstavek 87. člena ZUP).
Fikcije vročitve ni mogoče povezovati z dnem, ko je pisanje po preteku roka za dvig (na pošti) puščeno v predalčniku naslovnika.