ZDavP člen 39, 39/1-2. ZDDPO člen 11. Pravilnik o vodenju poslovnih knjig in sestavljanju letnega poročila za samostojnega podjetnika posameznika člen 6, 6/5.
odmera davka od dohodkov iz dejavnosti – ocena davčne osnove – obračun amortizacije – pogoji za cenitev
V reviziji se presoja, ali so bili izpolnjeni pogoji za cenitev, same izvedbe cenitve pa ne, ker dejansko stanje ni predmet revizijske presoje.
Opredmetena osnovna sredstva so stvari, ki so v lasti podjetja ali finančnem najemu. Glede na to, da revident ni lastnik poslovnega prostora in ga tudi nima v finančnem najemu (SRS 1.21), ga ne sme knjižiti med svoja opredmetena osnovna sredstva.
Kadar revident, ki je pravna oseba, tekom revizijskega postopka preneha obstajati zaradi zaključka stečajnega postopka, Vrhovno sodišče revizijo zavrže, ker je z izbrisom vlagatelja iz sodnega registra vloženo izredno pravno sredstvo postalo nedovoljeno.
SZ člen 6, 117, 117/1, 123. ZSR člen 15. ZZZDR člen 51, 58, 58/2, 59.
premoženjska razmerja med zakoncema – skupno premoženje zakoncev - delitev skupnega premoženja – določitev deležev na skupnem premoženju - posebno premoženje – privatizacija stanovanj – stanovanjska pravica – privatizacijski upravičenci - privolitev imetnika stanovanjske pravice – kogentna narava premoženjskega režima med zakoncema
Vsi, ki po določbi prvega odstavka 117. člena SZ lahko nastopajo kot kupci lastninjenih stanovanj, sodijo po samem zakonu v krog originarnih upravičencev. Ožji družinski član ima tako svojo pravico do odkupa, le da je njena uresničitev vezana na privolitev imetnika stanovanjske pravice kot primarnega odkupnega upravičenca. S privolitvijo po 117. členu SZ imetnik stanovanjske pravice tako ne prenaša svoje pravice do odkupa na nekoga, ki te pravice nima, temveč odloča, kdo izmed ostalih upravičencev do privatizacije bo po določbah SZ lahko uresničil svoje odkupno upravičenje. S privolitvijo se torej imetnik stanovanjske pravice odpoveduje svoji prednostni pravici do odkupa. Ker zakon omogoča odpoved prednostni odkupni pravici v celoti, ni nobene ovire tudi za delno odpoved. Zato lahko imetnik stanovanjske pravice kot primarni upravičenec kupi stanovanje skupaj s katerim od drugih upravičencev, torej tudi z zakoncem.
ukrep gradbenega inšpektorja – nelegalna gradnja – gradnja v nasprotju s pogoji iz lokacijske informacije – nadomestna gradnja – enostavni objekt
Če je ugotovljeno, da je gradnja nelegalna, inšpektor odredi, da se gradnja ustavi, že zgrajeni objekt pa v določenem roku na stroške inšpekcijskega zavezanca odstrani.
prisilna izterjava od odgovornega družbenika izbrisane družbe po ZFPPod – rok za uveljavljanje terjatev do družbenikov – sklep in odločba Ustavnega sodišča U-I-135/00
Zadržanje izvrševanja tretjega poglavja ZFPPod po presoji Vrhovnega sodišča učinkuje tudi na določbo drugega odstavka 394. člena ZGD. Zadržanje roka na podlagi sklepa Ustavnega sodišča U-I-135/00 z dne 23.5.2002 je trajalo od 8.6.2002 do 5.11.2002. S tem pa se je podaljšal tudi enoletni rok, določen v drugem odstavku 394. člena ZGD.
enako varstvo pravic - sprememba obtožbe - bistvena kršitev določb kazenskega postopka - nasprotje med izrekom in razlogi
Dejstvo, da se državna tožilka ob spremembi obtožbe ni sklicevala na zakonsko določen razlog za presojo dopustnosti spremembe obtožnice, ne pomeni, da je bilo obsojencu onemogočeno, da bi se seznanil o vseh dejanskih in pravnih okoliščinah obtožbe in tudi njene spremembe.
dovoljenost revizije – vrednostni kriterij – pomembno pravno vprašanje
Ker obresti za nepriznani del glavnice niso predmet odločanja v postopku denacionalizacije, z njimi ni mogoče izkazovati vrednosti izpodbijanega dela dokončnega upravnega akta oziroma pravnomočne sodbe, če je sodišče odločilo meritorno.
Ni izpolnjen pogoj za dovoljenost revizije iz določbe 2. točke drugega odstavka 83. člena ZUS-1, če izpodbijana odločitev sodišča prve stopnje glede vprašanja, ki je bistveno za odločitev po vsebini obravnavane zadeve, ne odstopa od ustaljene upravnosodne prakse Vrhovnega sodišča.
ZOR člen 219. ZPP člen 367a, 367a/1, 367c, 367c/2.
predlog za dopustitev revizije – nepopoln predlog – neupravičena pridobitev – uporabnina – prostovoljna opustitev uporabe solastne stvari - zavrnitev predloga za dopustitev revizije
Pogoji za dopustitev revizije iz prvega odstavka 367.a člena ZPP niso podani – spor zaradi plačila uporabnine za toženčevo uporabo solastnega stanovanja in vikenda.
določitev krajevne pristojnosti po višjem sodišču – delegacija pristojnosti iz tehtnih razlogov - „okuženost“
Civilno procesno pravo ne pozna takoimenovane „okuženosti“ in okoliščina, da je med istimi strankami pred določenim sodiščem že potekal pravdni postopek ne narekuje, da se mora drug pravdni postopek med istimi strankami opraviti pred drugim sodiščem.
dovoljenost revizije - objektivna kumulacija tožbenih zahtevkov - eventualna kumulacija - nediferencirana vrednost sporega predmeta - bistvena kršitev določb pravdnega postopka - vročitev odgovora na pritožbo - načelo kontradiktornosti v postopku o pravnem sredstvu - pisnost postopka - pogodba o dosmrtnem preživljanju - kršitev pogodbene obveznosti - razveza pogodbe
Zavrnitev zahtevka za razvezo pogodbe o dosmrtnem preživljanju temelji na dejanskih ugotovitvah, da je toženec v obdobju 13 let nudil materi vso s pogodbo vso dogovorjeno oskrbo, katere obseg in intenzivnost sta bila v posameznih obdobjih glede na postopno slabšanje zdravstvenega stanja preživljanke različna.
Ker ni sporno, da toženec ni plačeval dogovorjene najemnine, je sodišče na podlagi določil najemne pogodbe in 567. člena ZOR z ugoditvijo tožbenemu zahtevku materialnopravno pravilno odločili.
lokacijsko in gradbeno dovoljenje – obnova postopka - subjektivni in objektivni rok za obnovo upravnega postopka
Predlog za obnovo postopka je bil zaradi poteka 5 – letnega objektivnega roka prepozen in ga je tožena stranka utemeljeno zavrgla, sodišče prve stopnje pa pravilno odločilo, ko je tožbo zavrnilo.
dovoljenost revizije – vrednostni kriterij – zelo hude posledice – trditveno in dokazno breme
Ker spor v zvezi s predlogom za izrek ničnosti upravne odločbe ni spor, izražen v denarni vrednosti, že iz tega razloga ni izpolnjen pogoj za dovoljenost revizije iz 1. točke drugega odstavka 83. člena ZUS-1.
Revidentka zelo hudih posledic izpodbijane odločitve ni izkazala s povzemanjem zakonskega besedila 3. točke drugega odstavka 83. člena ZUS-1 niti s pavšalno navedbo, da škodne posledice izpodbijane odločitve presegajo vrednost 20.000,00 EUR.
S štipendijo po 10. točki 19. člena ZDoh so mišljene vse oblike pomoči pri šolanju učencev, dijakov in študentov. Če je pomoč namenjena športnemu udejstvovanju in ne šolanju, ti zneski niso oproščeni plačila dohodnine. Ob dejstvu, da sta prejemnici zneskov prevzeli tudi določene obveznosti oglaševanja, pa gre za sponzorsko pogodbo.
ZMZPP člen 96, 100. ZZZDR člen 135. Konvencija o varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin (EKČP) člen 8, 8/1, 14.
zahteva za varstvo zakonitosti - priznanje tuje sodne odločbe - javni red - pridržek javnega reda - varstvo otrokovih koristi - mednarodni javni red - posvojitev otroka po istospolnih partnerjih - registrirana istospolna partnerska skupnost
Tuja sodna odločba praviloma učinkuje neposredno samo na območju države, katere sodišče jo je izdalo. Da bi učinkovala tudi v drugih državah, jo morajo te v posebnih sodnih postopkih priznati.
bistvena kršitev določb kazenskega postopka - nasprotje v izreku sodbe - kršitev kazenskega zakona - odločba o kazenski sankciji
Nasprotje v izreku sodbe in nerazumljivost sodbenega izreka se morata nanašati na odločilna dejstva, ki so zakonski znaki kaznivega dejanja, ali na katerih temelji kazenska odgovornost obsojenca, to je na dejanski temelj sodbe.
KAZENSKO MATERIALNO PRAVO - KAZENSKO PROCESNO PRAVO
VS2005106
ZKP člen 371, 371/2, 372, 372-4. KZ-1 člen 269. KZ člen 299.
bistvena kršitev določb kazenskega postopka - pravice obrambe - zavrnitev dokaznega predloga - kršitev kazenskega zakona - obstoj kaznivega dejanja - pravna opredelitev - nasilništvo - spravljanje v podrejen položaj
V opisu kaznivih dejanj nasilništva, za kateri je bil obsojec spoznan za krivega, ko je (skupaj s sostorilcem) oškodovance najprej z udarcem v glavo zbil na tla, nato pa jih na tleh ležeče udarjal in brcal po glavi in telesu, pri čemer so oškodovanci utrpeli več poškodb, je posledico tega ravnanja, ko na tleh ležeči oškodovanci niso več svobodno odločali o svojem ravnanju in so postali objekt obsojenčevega nasilja, moč opredeliti kot spravljanje v podrejen položaj.
davek od dohodkov iz dejavnosti – prepleteno opravljanje dveh dejavnosti – amortizacija – ocena davčne osnove – nesorazmerje med napovedanimi prihodki in odhodki iz amortizacije – dokazno breme
Davčni organ ugotovi davčno osnovo z oceno (tudi) kadar napovedani prihodki oziroma prihodki, izkazani v davčnem obračunu, niso sorazmerni napovedanim odhodkom oziroma odhodkom, izkazanim v davčnem obračunu, razen če zavezanec navede upravičene razloge (četrta alineja prvega odstavka 39. člena ZDavP).