ZOR člen 565. ZTVP člen 84. KZ RS člen 244. Kolektivna pogodba dejavnosti bank in hranilnic v RS člen 83. ZTPDR člen 67, 67/2.
delovno razmerje pri delodajalcih - prenehanje delovnega razmerja - hujša kršitev delovne obveznosti - zloraba položaja
Ker je zaradi varstva upnika v zakonu in po navedenih pogodbah določen kot edini pogoj za dopustnost predčasne vrnitve posojila le vnaprejšnja notifikacija dolžnika, je tožnik z določitvijo dodatnega pogoja posojilojemalki - nakupa delnic - prekoračil meje svojih pooblastil, zato ima njegovo ravnanje kot vodstvenega bančnega uslužbenca vse bistvene elemente kaznivega dejanja zlorabe položaja iz 244. člena KZ RS.
delovno razmerje pri delodajalcih - sodni postopek - prekoračitev tožbenega zahtevka v postopku pred sodiščem prve stopnje - dopustnost revizije
Po 2. odstavku 385. člena ZPP-77 je zaradi prekoračitve tožbenega zahtevka revizija dopustna samo, če je bila ta kršitev storjena šele v postopku pred sodiščem druge stopnje. To pomeni, da se stranka v reviziji ne more sklicevati na prekoračitev tožbenega zahtevka iz sodbe sodišča prve stopnje tudi, če bi jo - kot v danem primeru - sodišče druge stopnje vzdržalo v veljavi.
ZKP člen 410, 410/1-1, 410/2, 413, 413/1, 421, 421/3.
obnova kazenskega postopka - kriva izpovedba - zavrženje zahteve za obnovo - zahteva za varstvo zakonitosti - rok za vložitev dopolnitve zahteve
V primeru obnovitvenega razloga po 1. točki 1. odstavka 410. člena ZKP se mora s pravnomočno sodbo dokazati, da je bila zdravnica M.R.J. spoznana za krivo kaznivega dejanja krive izpovedbe (2. odstavek 410. člena ZKP). Ker take sodbe ni, ni zakonskih pogojev za obnovo postopka (1. odstavek 413. člena ZKP).
Zahtevo za varstvo zakonitosti je mogoče dopolniti v roku, v katerem lahko upravičenci vložijo zahtevo, to je v roku treh mesecev, ko je obsojenec prejel pravnomočno sodno odločbo (3. odstavek 421. člena ZKP). Dopolnitve po tem roku zato ni mogoče upoštevati.
ZPod člen 47, 57, 57/2, 65, 65/2. ZTPDR člen 17, 17/2. ZDR (1990) člen 18, 18/1.
delovno razmerje pri delodajalcih - delavec s posebnimi pooblastili - sklenitev delovnega razmerja - individualna pogodba o zaposlitvi - časovna veljavnost pogodbe
Individualna pogodba o zaposlitvi delavca s posebnimi pooblastili je v veljavi do izteka časa za katerega je bila sklenjena, če iz njene vsebine ne izhaja, da bi bila po tem roku podaljšana za nedoločen čas.
Kolektivna pogodba med delavci in zasebnimi delodajalci člen 40, 40-5, 41, 41/1, 41/3.
delovno razmerje pri delodajalcu - prenehanje delovnega razmerja - vodenje disciplinskega postopka
Prvi odstavek 41. člena KPDZD od zasebnega delodajalca namreč zahteva, da pred izrekom vsakega ukrepa delavca seznani z dejstvi, ki so podlaga postopku oziroma izrečenemu ukrepu, pri čemer je delavec upravičen pisno ali ustno odgovoriti na očitane kršitve delovnih obveznosti. Ustno podan zagovor delavca mora biti vpisan v zapisnik. Ker v postopku ni bilo ugotovljeno, da bi revident tožnika predhodno seznanil z dejstvi, ki so bili podlaga postopka, je že zgolj zaradi tega bila dana podlaga za ugoditev tožbenemu zahtevku, saj sklep revidenta o prenehanju delovnega razmerja tožniku ni bil izdan skladno z določili KPDZD.
ZTPDR člen 83, 83/1. ZDR (1990) člen 105. Konvencija Mednarodne organizacije dela (MOD) številka 158 o prenehanju delovnega razmerja na pobudo delodajalca člen 8, 8/3. Konvencija o varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin (EKČP) člen 6.
varstvo pravic delavcev - delovno razmerje pri delodajalcu - roki za uveljavitev sodnega varstva
Sodišče mora pri odločanju upoštevati tudi določbe 105. člena ZDR, ki dajejo delavcu v primeru molka organa pravico do sodnega varstva tudi po preteku roka iz prvega odstavka 83. člena ZTPDR. Taka določba pa spremeni naravo roka, saj rok s tako določbo izgubi naravo prekluzivnosti in se spremeni v splošen zastaralni (materialni) rok. Takega roka pa sodišče ne upošteva več po uradni dolžnosti, ampak samo na ugovor strank. Ker iz spisa ni razvidno, da bi toženec kadarkoli ugovarjal, da je vložitev tožbe zastarala, sta sodišči z upoštevanjem prekluzije po uradni dolžnosti zmotno uporabili materialno pravo.
razrešitev direktorja - delovno razmerje pri delodajalcu - razrešitveni razlog
Iz 2. člena individualne pogodbe, sklenjene s tožnikom izhaja, da sprejema naloge, pristojnosti in odgovornosti, ki jih ima kot direktor in so določene v statutu tožene stranke. To pomeni, da je bil tožnik dolžan izpolniti sprejete obveznosti in za njihovo izvršitev tudi odgovarjati. Če sprejetih dokazov in obveznosti ni spoštoval, pomeni takšno ravnanje razrešitveni razlog, določen z individualno pogodbo.
pravice iz zdravstvenega zavarovanja - ugotovitev začasne nezmožnosti za delo - bolniški stalež
Če je iz zdravniških spričeval, enako pa tudi iz izjave revidentove izbrane zdravnice razvidno, da v spornem obdobju ni bilo potrebe po bolniškem staležu, kar je potrdila v izpodbijani odločbi tudi zdravniška komisija II. stopnje, je sodišče imelo dejansko in pravno podlago za zavrnitev tožbenega zahtevka.