ZUS-1 člen 22, 22/1, 22/2, 83, 83/3. ZPP člen 95, 95/2, 108, 108/2.
revizija – dovoljenost – zavrženje - novo pooblastilo
Pooblastilo za vložitev revizije je novo, če izvira iz časa po nastanku pravice do izrednega pravnega sredstva (po pravnomočnosti sodbe). Ker torej odvetnik reviziji ni priložil novega pooblastila, je po presoji Vrhovnega sodišča treba revizijo zavreči kot nedovoljeno na podlagi 89. člena ZUS-1 (ta določa, da nedovoljeno revizijo zavrže senat Vrhovnega sodišča) v zvezi s tretjim odstavkom 83. člena ZUS-1, ki določa, da ni dovoljena revizija, ki jo je vložila stranka, ki te pravice nima.
Po sistemu afirmativne litiskontestacije, ki je uveljavljen po mnenju večjega dela teorije in prakse, se pasivnost toženca ocenjuje kot priznanje tožnikovih dejanskih navedb. V postopku za izdajo zamudne sodbe zato sodišču dejanskega stanja ni treba ugotavljati, ampak kot podlago zamudne sodbe vzame dejansko stanje, ki je navedeno v tožbi.
Če stranka ne predloži listin, s katerimi dokazuje izpolnjevanje pogojev za oprostitev plačila sodnih taks, v roku, ki ga določa ZST, potem sodišče prve stopnje, ki je pristojno za odločanje o predlogu, njeno prošnjo zavrne kot neutemeljeno.
Že s tem, da izbrana kandidatka opravlja sodniško službo, v kateri je na podlagi pozitivne ocene sodniške službe celo napredovala, po podatkih spisov pa ni bila obsojena za kaznivo dejanje, zaradi katerega bi bila moralno nevredna za opravljanje notariata, je izpolnjen pogoj iz petega odstavka 8. člena ZN. Kriteriji za izpolnitev pogoja iz 6. točke prvega odstavka 8. člena ZN pa ne morejo biti višji od kriterijev za ugotavljanje pogojev za opravljanje sodniške službe.
Revizija ne more biti dovoljena zaradi pravnih vprašanj, ki se nanašajo zgolj na splošno razlago pravnih institutov oziroma pojmov, ki v teoriji in praksi ne sprožajo posebnih dilem, ali zaradi pravnih vprašanj, na katera je mogoče odgovoriti že z jezikovno razlago zakonskega besedila.
CIVILNO PROCESNO PRAVO - SODNE TAKSE - UPRAVNI SPOR
VS1010783
ZPP člen 108, 108/2.ZUS-1 člen 22, 22/1.ZST-1 člen 12, 12/2, 12/3.
sodne takse - zavrženje nepopolne vloge, vložene po odvetniku - izjava o premoženjskem stanju - združitev istovrstnih zadev
Po določbi 2. odstavka 108. člena ZPP, ki je začela veljati 1.10.2008, sodišče nepopolno vlogo, ki jo je vložil odvetnik, zavrže, ne da bi vlogo vrnilo v dopolnitev po 1. odstavku istega člena. Popolnost predloga za oprostitev plačila sodnih taks pa je določena v 2. odstavku 12. člena ZST-1, po katerem mora stranka predlogu predložiti pisno izjavo o svojem premoženjskem stanju.
ZGD člen 76, 76/1. ZDavP člen 3, 15a, 15a/4. ZPSV člen 1, 2. ZDavP-1 člen 406. ZUstS člen 44.
samostojni podjetnik – prenehanje opravljanja dejavnosti – prispevki za socialno varnost – krajevna pristojnost – zamudne obresti
Obveznost plačila prispevkov za socialno varnost pri samostojnem podjetniku posamezniku obstoji, dokler ima priglašeno opravljanje dejavnosti, ne glede na to, ali to dejavnost dejansko opravlja ali ne. Po odločbi Ustavnega sodišča U-I-356/02 z dne 23.9.2004 tečejo zamudne obresti od dneva izvršljivosti prvostopne odločbe dalje do plačila, kar velja tudi za prispevke za socialno varnost.
ZGD člen 76, 76/1. ZDavP člen 3, 15a, 15a/4.ZPSV člen 1, 2. ZDavp-1 člen 406.ZUstS člen 44.
samostojni podjetnik - priglasitev prenehanje opravljanja dejavnosti - prispevki za socialno varnost - krajevna pristojnost - zamudne obresti - izvršljivost odločbe - začetek teka zamudnih obresti - učinkovanje odločbe Ustavnega sodišča
Obveznost plačila prispevkov za socialno varnost pri samostojnem podjetniku posamezniku obstoji, dokler ima priglašeno opravljanje dejavnosti, ne glede na to, ali to dejavnost dejansko opravlja ali ne. Po odločbi Ustavnega sodišča št. U-I-356/02 z dne 23.9.2004 tečejo zamudne obresti od dneva izvršljivosti prvostopne odločbe dalje do plačila, kar velja tudi za prispevke za socialno varnost.
Ker vložnik svoje vloge v določenem roku ni popravil oziroma dopolnil tako, da bi bila primerna za obravnavo, jo je sodišče prve stopnje utemeljeno zavrglo.
ZGD člen 76, 76/1. ZDavP člen 3, 15a, 15a/4.ZPSV člen 1, 2. ZDavP-1 člen 406.ZUstS člen 44.
samostojni podjetnik - priglasitev - prenehanje opravljanja dejavnosti - prispevki za socialno varnost - krajevna pristojnost - zamudne obresti - izvršljivost odločbe - začetek teka zamudnih obresti
Obveznost plačila prispevkov za socialno varnost pri samostojnem podjetniku posamezniku obstoji, dokler ima priglašeno opravljanje dejavnosti, ne glede na to, ali to dejavnost dejansko opravlja ali ne. Po odločbi Ustavnega sodišča U-I-356/02 z dne 23.9.2004 tečejo zamudne obresti od dneva izvršljivosti prvostopne odločbe dalje do plačila, kar velja tudi za prispevke za socialno varnost.
skrbnik za poseben primer - zastopanje na zapuščinski obravnavi - nasprotje med interesi skrbnika in osebe pod skrbništvom - - izpodbijanje dejanskega stanja v reviziji
Po presoji vrhovnega sodišča sodediča ni mogoče postaviti kot skrbnika za posebni primer za zapuščinski postopek, saj bi bili lahko v postopku dedovanja interesi takega skrbnika v nasprotju z interesi osebe pod skrbništvom.
izbris iz registra društev - sprememba zastopnika društva - obnova postopka - učinek odprave - vrnitev v ponovni postopek - pravni interes za tožbo
Kadar sta odločba ali sklep upravnega organa odpravljena in zadeva vrnjena organu prve stopnje v ponovni postopek, se zadeva vrne v stanje, ko o upravni stvari še ni bilo odločeno, zato stranke v upravnem postopku nimajo pravovarstvenega interesa za sprožitev upravnega spora.
carine - revizija - dovoljenost - pomembno pravno vprašanje - konkretnost pravnega vprašanja - pravno vprašanje, pomembno za rešitev konkretne zadeve
Revizija ne more biti dovoljena zaradi pravnih vprašanj, ki se nanašajo zgolj na splošno razlago pravnih institutov oziroma pojmov, ki v teoriji in praksi ne sprožajo posebnih dilem, ali zaradi pravnih vprašanj, na katera je mogoče odgovoriti že z jezikovno razlago zakonskega besedila.
ZPP člen 80, 86, 86/3, 87, 87/3. ZUS-1 člen 22, 22/1, 36, 36/1-3, 78, 78/1, 78/3, 107, 107/1, 107/2. ZUS člen 34, 34/1-4.
zastopanje strank v upravnem sporu - postulacijska sposobnost - zastopanje po gospodarski družbi - pravni interes zastopnika v upravnem postopku za vložitev tožbe - pooblastilo - zavrženje tožbe
Tako tožba kot pritožba sta bili v obravnavanem upravnem sporu vloženi brez pooblastila družbe, ki je bila navedena kot tožeča stranka, niti ni ta družba naknadno odobrila opravljenih procesnih dejanj. Ob tem Vrhovno sodišče tudi opozarja, da gospodarska družba niti ne more nastopati kot pooblaščenec v sodnih postopkih.
Med strokovnimi delavci, ki lahko napredujejo v naziv svetnik, zakon (ZOFVI), ki taksativno navaja, kdo lahko napreduje v ta naziv, ne navaja korepetitorja, kar pomeni, da je zakon za korepetitorje izključil možnost napredovanja v ta naziv.
bistvene kršitve določb kazenskega postopka - razlogi o odločilnih dejstvih - nasprotje med izrekom in razlogi sodbe - kršitev kazenskega zakona - zmotna ali nepopolna ugotovitev dejanskega stanja - zagovornik
Zaključek sodišča prve stopnje, da je sodišče "prepričano, da so se obtoženci vnaprej dogovorili, da bodo prikazali prometno nesrečo, obtoženec, čigar brat je vozil njegovo vozilo, pa je na to pristal, saj je prevzel vozilo", je glede predhodnega dogovora med obsojenci in soudeležbe soobsojencev povsem arbitraren in neobrazložen.
ZUS člen 34, 34/1-4.ZUS-1 člen 72, 72/1, 76, 105, 105/1.
tožba zoper že odpravljen upravni akt - vpliv na pravni položaj tožnika - zavrženje tožbe - procesna odločitev
Ker si tožnik s ponovno vložitvijo tožbe zoper odpravljeni upravni akt ne more izboljšati svojega pravnega položaja, je po presoji pritožbenega sodišča sodišče prve stopnje pravilno ravnalo, ko je njegovo tožbo na podlagi 4. točke prvega odstavka 34. člena ZUS v zvezi s prvim odstavkom 105. člena ZUS-1 zavrglo.