Odločbi tožene stranke z dne 31. 7. 2002 in 21. 2. 2003 sta lahko temeljili le na zdravstveni dokumentaciji, dostopni oziroma znani v času izdaje teh odločb. Kasnejša zdravstvena dokumentacija na pravilnost in zakonitost izpodbijanih odločb tožene stranke ne more vplivati.
ZDR člen 80, 80/2, 110, 110/1, 111, 111/1, 111/1-6.
izredna odpoved pogodbe o zaposlitvi - bolniška odsotnost - nespoštovanje navodil zdravnika - nemožnost nadaljevanja delovnega razmerja - odpovedni rok
Če delodajalec po izredni odpovedi pogodbe o zaposlitvi omogoči delavcu nadaljevanje delovnega razmerja do izteka odpovednega roka, pogoj nemožnosti nadaljevanja delovnega razmerja do izteka odpovednega roka (prvi odstavek 110. člena ZDR) ni podan.
Rok za vložitev revizije teče od vročitve prepisa sodbe sodišča prve stopnje. Ta je namreč postala pravnomočna z njeno izdajo, saj zoper njo na podlagi prvega odstavka 73. člena ZUS-1 pritožba ni dovoljena.
revizija - dovoljenost - vrednost izpodbijanega dela - trditveno in dokazno breme
Ker revident ni opredelil in ni pojasnil vrednosti v reviziji izpodbijanega dela dokončnega upravnega akta, niso izkazani pogoji za dovoljenost revizije iz 1. točke drugega odstavka 83. člena ZUS-1.
ZUS-1 člen 4, 32, 36, 36/2, 36/4, 36/6, 76, 82. ZPomK člen 27, 27/2, 55.
sodno varstvo - subsidiarno sodno varstvo - pravni interes - začasna odredba - predpostavke za začasno odredbo
Če ima tožnik zagotovljeno sodno varstvo v drugem postopku, mu sodno varstvo ni zagotovljeno tudi v upravnem sporu. Če izpodbijani akt ne posega v pravice oziroma na zakon oprte koristi, se tožba zavrže. Če se tožba zavrže, se posledično zavrže tudi predlog za izdajo začasne odredbe.
denacionalizacija - dovoljenost revizije - vrednost izpodbijanega dela - pomembno pravno vprašanje - ocena stroškov nadomestne nepremičnine
Ker revident ni opredelil in pojasnil vrednosti v reviziji izpodbijanega dela dokončnega upravnega akta, po presoji Vrhovnega sodišča niso izkazani pogoji za dovolitev revizije iz 1. točke 2. odstavka 83. člena ZUS-1. Revident uveljavlja dovoljenost revizije tudi z odločitvijo o pomembnem pravnem vprašanju, vendar pa konkretnega pravnega vprašanja ni navedel. Iz vsebine revizije izhaja, da ugovarja izvedeniškemu mnenju oziroma oceni stroškov nadomestne nepremičnine, kar pa ni pravno vprašanje, dejanskega stanja pa v reviziji ni mogoče uveljavljati.
KAZENSKO PROCESNO PRAVO - KAZENSKO MATERIALNO PRAVO
VS2004573
ZKP člen 371, 371/1-11, 372, 372/1-1.KZ člen 217, 217/1.
kršitev kazenskega zakona - obstoj kaznivega dejanja - goljufija
Opis dejanja obsojenca, ki je z namenom, da si pridobi protipravno premoženjsko korist, oškodovanca prosil za denar ter mu zatrdil, da ga potrebuje za obratovanje svoje dejavnosti, s čimer je oškodovanca prepričal, da mu je izročil denar, namena vrniti dolgovani denar pa ni imel, vsebuje vse znake kaznivega dejanja goljufije po prvem odstavku 217. člena KZ.
Če izpovedbe prič ali oškodovanca presegajo očitek obtožnega predloga (česar sodišče glede na načelo objektivne identitete med obtožbo in sodbo ne more upoštevati), tak razkorak med izrekom sodbe ter izpovedbo prič ne predstavlja nasprotja po 11. točki prvega odstavka 371. člena ZKP.
tožba zaradi molka organa – že izdana odločba – dovoljenost tožbe
Ker je v obravnavani zadevi tožena stranka kot drugostopenjski organ že izdala odločbo v zvezi s pritožbo tožeče stranke in ji je bila le-ta vročena, še preden je tožeča stranka vložila tožbo, tožba zaradi molka organa ni dopustna.
določitev krajevne pristojnosti po višjem sodišču - delegacija pristojnosti iz drugih tehtnih razlogov - objektivna nepristranskost sodišča - odvetnica s sedeža pristojnega sodišča kot stranka v postopku - obsodba tožnika v kazenskem postopku
Dejstev, da je toženka odvetnica s sedežem v A., ki stranke pogosto zastopa pred Okrajnim sodiščem v A. in da je to sodišče tožnika spoznalo za krivega kaznivega dejanja kršitve človeškega dostojanstva z zlorabo uradnega položaja in uradnih pravic, ni mogoče subsumirati pod pravni standard "drugega tehtnega razloga" iz 67. člena ZPP.
ZOR člen 16, 154, 154/1, 192, 200, 203.ZOZ člen 18.
povrnitev škode - krivdna odgovornost države - odgovornost za drugega - poškodba med služenjem vojaškega roka - čiščenje - podlage odškodninske odgovornosti - protipravnost ravnanja tretje osebe - nepremoženjska škoda - višina denarne odškodnine - telesne bolečine - strah - duševne bolečine zaradi zmanjšanja življenjske aktivnosti
Izpolnjene so vse predpostavke odškodninske odgovornosti tožene stranke (prvi odstavek 154. člena ZOR, v zvezi z 18. členom ZOZ). Spričo skopih trditev tožene stranke v smeri razbremenitve svoje odgovornosti se je mogoče strinjati z nosilnim argumentom sodišča druge stopnje, da tožena stranka ni storila prav ničesar, da bi sporni način čiščenja preprečila in zagotovila varnost (lahko bi na primer takšen način čiščenja prepovedala ali ga nadzorovala).
ZDen člen 32, 32/2, 44, 44/5, 72, 72/1, 85.ZUS-1 člen 76, 107, 107/2. Navodilo o merilih za ocenjevanje vrednosti podržavljenih premičnin, nepremičnin, podjetij oziroma premoženja člen 11, 14.
denacionalizacija - določitev odškodnine - vrednost podržavljenega premoženja - stanje zemljišča ob podržavljenju - vrednotenje ob podržavljenju dane odškodnine
Vrhovno sodišče meni, da je pravilno stališče prvostopnega sodišča, da v postopku denacionalizacije za vrednotenje premoženja ni dopustno uporabljati metod, ki jih ZDen ne predpisuje, temveč le metodologije, predpisane z ZDen in predpisi, izdanimi na njegovi podlagi, to pa so za ta primer določbe 44. in 85. člena ZDen ter 11. in 14. člena Navodila o merilih za ocenjevanje vrednosti podržavljenih premičnin, nepremičnin, podjetij oziroma premoženja. V obravnavanem primeru so bila zemljišča ob podržavljenju po katastrski kulturi travnik, torej kmetijska zemljišča, ki se jim je namembnost v nezazidano stavbno zemljišče spremenila z aktom o podržavljenju, ker pa niso bila komunalno opremljena in je izkazano, da jih tako ni bilo mogoče opremiti brez večjih stroškov, jih je treba vrednotiti kot nezazidana komunalno neopremljena stavbna zemljišča z uporabo določb 11. ter 14. člena Navodila o merilih za ocenjevanje vrednosti podržavljenih premičnin, nepremičnin, podjetij oziroma premoženja.
ZUS-1 člen 2, 2/2, 36, 36/1-4.ZP-1 člen 208, 208/1-1, 210.
tožba zaradi molka organa - dovoljenost - izpodbijanje odločbe o prekršku
Ker ima stranka zoper odločbo o prekršku zagotovljeno sodno varstvo pred rednim sodiščem, kar izrecno izhaja iz določbe 208. in 210. člena ZP-1, ne gre za upravni akt po 2. odstavku 2. člena ZUS-1, zato zoper tako odločbo ni mogoče vložiti pritožbe v upravnem postopku in kasneje tožbe v upravnem sporu, posledično pa tudi ne tožbe zaradi molka organa druge stopnje.
To, da ima obsojenec čin desetnika in da se je aktivno boril v slovenski osamosvojitveni vojni, nista okoliščini, ki bi očitno pripeljali do milejše obsodbe.