• Najdi
  • <<
  • <
  • 18
  • od 20
  • >
  • >>
  • 341.
    VSL Odločba IV Kp 77/2010
    26.10.2010
    IZVRŠEVANJE KAZENSKIH SANKCIJ
    VSL00016588
    ZIKS-1 člen 24, 24/1, 24/1-2, 24/1-6.
    odložitev izvršitve kazni zapora - razlog za odložitev izvršitve kazni - prometna nesreča - pomoč med ožjimi družinskimi člani - varstvo in vzgoja otroka - način izvršitve kazni zapora - nadomestitev kazni zapora - postopek za nadomestitev kazni zapora
    Dokazila sicer potrjujejo, da sta bila obsojenčev sin in žena udeležena v prometni nesreči, vendar to še ne zadošča za odložitev izvršitve kazni. Odložitveni razlog iz 2. točke prvega odstavka 24. člena ZIKS-1 bi bil podan le, če bi bila tako hudo poškodovana, da bi bila obsojenčeva pomoč nujno potrebna.

    Iz poročila centra za socialno delo izhaja, da ni izkazan odložitveni razlog iz 6. točke prvega odstavka 24. člena ZIKS-1. Ta je podan le, če mora obsojenec pred nastopom kazni poskrbeti za to, da bo nekdo drug skrbel za varstvo in vzgojo otrok, iz vsebine dokazil pa izhaja, da za otroke sedaj in bo tudi v času prestajanja kazni skrbela njihova mati, obsojenčeva žena.

    Vložitev prošnje za nadomestno izvršitev kazni zapora ni razlog, zaradi katerega bi bilo po zakonu dovoljeno odložiti izvršitev kazni.
  • 342.
    VSL sodba I Cp 972/2010
    6.10.2010
    IZVRŠEVANJE KAZENSKIH SANKCIJ – DENACIONALIZACIJA – ODŠKODNINSKO PRAVO
    VSL0062893
    ZIKS člen 145b, 146c. ZDen člen 72.
    vrnitev zaplenjenih nepremičnin – odškodnina zaradi nezmožnosti uporabe stvari – zavezanec za plačilo odškodnine zaradi nezmožnosti uporabe stvari – višina odškodnine zaradi nezmožnosti uporabe stvari – najemnina
    Gibanje najemnin je v večji korelaciji s cenami življenjskih potrebščin, kakor z gibanjem cen nepremičnin, zato je sodišče prve stopnje pravilno sledilo izvedeniškemu mnenju in pravilno ni uporabilo indeksa rasti gradbenih cen, ki je po mnenju izvedenke tudi neustrezen, saj se najemnina usklajuje z gibanjem maloprodajnih cen oziroma inflacijo.

    Na podlagi 145.c člena ZIKS je zavezanec za vrnitev nepremičnin v naravi odgovoren za odškodnino iz naslova nezmožnosti uporabe.
  • 343.
    VSL sklep II Cp 1379/2010
    2.9.2010
    ODŠKODNINSKO PRAVO – IZVRŠEVANJE KAZENSKIH SANKCIJ
    VSL0065544
    ZIKS člen 145, 145b.
    vrnitev zaplenjenega premoženja – lastninsko preoblikovanje podjetij – vrnitev v naravi – zavezanci za vračilo
    Za presojo, ali je mogoča vrnitev obeh parcel v naravi in kdo je zavezanec, zato ni odločilno, da gre za kmetijski zemljišči, ki bi morali že po samem zakonu postati last RS oziroma občin in se prenesti v upravljanje Sklada kmetijskih zemljišč in gozdov RS na podlagi 14. člena ZSKZ. Odločilno je torej, ali sta bili tudi sporni parceli predmet zaključka lastninskega preoblikovanja in privatizacije na podlagi določb ZZLPPO in ker je odgovor pritrdilen pomeni, da je zahteva predlagateljev po vrnitvi spornih parcel v naravi od druge nasprotne udeleženke neutemeljena.
  • 344.
    VSL sklep II Cp 2211/2010
    21.7.2010
    IZVRŠEVANJE KAZENSKIH SANKCIJ - DENACIONALIZACIJA
    VSL0061361
    ZIKS, člen 145, 145/1, 145/3, 145a, 145a/1. ZDen člen 71, 71/2. ZNP člen 104.
    vrnitev zaplenjenega premoženja – premičnine – vrednost – dolgovi – stroški pritožbenega postopka
    Dolgovi se v konkretnem primeru ne upoštevajo, ker se ne nanašajo na konkretne stroje, pa tudi sicer ni dokazov o tem, da bi dolgove država poplačala.
  • 345.
    VSL Sklep IV Kp 61/2010
    13.7.2010
    IZVRŠEVANJE KAZENSKIH SANKCIJ - KAZENSKO MATERIALNO PRAVO - KAZENSKO PROCESNO PRAVO
    VSL00016603
    ZIKS-1 člen 13, 13/1. KZ-1 člen 86. ZKP člen 371, 371/1, 371/1-11.
    izvrševanje kazenskih sankcij - način izvršitve kazni zapora - odločanje o načinu izvrševanja zaporne kazni - nadomestitev kazni zapora z delom v splošno korist - predlog za nadomestitev kazni zapora z delom v splošno korist - merila za odločanje o predlogu za nadomestitev kazni zapora z delom v splošno korist - smotrnost - objektivne in subjektivne okoliščine - razlogi o odločilnih dejstvih - pomanjkanje razlogov o odločilnih dejstvih - bistvena kršitev določb kazenskega postopka - vloga centra za socialno delo
    Ko sodišče odloča o predlogu za nadomestitev kazni zapora z delom v splošno korist mora najprej presoditi, ali je tak ukrep smotrn. Pri tej odločitvi mora upoštevati težo kaznivega dejanja, okoliščine in vzroke za dejanje, nevarnost, ki jo storilec predstavlja za družbo (možnost ponovitve, vedenje storilca po dejanju oziroma možnost njegovega poboljšanja s takšnim ukrepom itd.). Upoštevati mora torej vse okoliščine, ki so sicer pomembne za izbiro in odločanje o kazenski sankciji in jih je sodišče upoštevalo, ko je izreklo sodbo. Če meni, da bi bil tak način izvršitve kazni smotrn, pa pri določitvi oblike takšne izvršitve upošteva objektivne okoliščine (sprejemljivost dela glede na čas, prostor in socialne razmere) in subjektivne okoliščine (storilčeva fizična in zdravstvena zmožnost za opravo določenega dela, oziroma njegova usposobljenost, interesi itd.) ter seveda obsojenčevo privolitev.

    Določb prvega odstavka 13. člena ZIKS-1 ni mogoče razlagati tako, da center sodeluje pri odločanju o izreku takega nadomestnega ukrepa s podajo mnenja temveč potem, ko sodišče sprejme odločitev skrbi za izvršitev dela v splošno korist. V postopku odločanja o predlogu za nadomestno izvršitev zato sodišče od pristojnega Centra za socialno delo ne pribavlja mnenja o smotrnosti ukrepa temveč pribavi le podatke o delih, na katera bi glede na že sklenjene dogovore z različnimi institucijami obsojenec bil lahko razporejen, da bi lahko izbralo primerno obliko dela v splošno korist, na katero bi obsojenca s sklenitvijo dogovora napotil Center za socialno delo.
  • 346.
    VSL sodba II Cp 403/2010
    9.4.2010
    ODŠKODNINSKO PRAVO - IZVRŠEVANJE KAZENSKIH SANKCIJ - POPRAVA KRIVIC
    VSL0056292
    ZIKS člen 145, 145a, 145c. ZIOOZP člen 1, 3, 8.
    zaplenjeno premoženje - neupravičena zaplemba premoženja - razveljavitev kazni - odškodnina v obveznicah RS - odmena za donos denarne vrednosti zaplenjenega premoženja - izgubljeni dobiček za zaplenjeno premoženje
    Kadar je bilo zaplenjeno premoženje vrnjeno v obliki odškodnine v obveznicah RS, pripadajo upravičencem obresti od pravnomočnosti odločbe o razveljavitvi kazni zaplembe premoženja do izdaje obveznic. Te obresti predstavljajo odmeno za donos denarne vrednosti zaplenjenega premoženja, ker je upravičenec pravico do vrnitve zaplenjenega premoženja pridobil že s pravnomočnostjo odločbe o razveljavitvi kazni zaplembe premoženja, do odločitve o višini denarne vrednosti zaplenjenega premoženja. Torej gre za neke vrste odškodnino za škodo zaradi neuporabe denarne odškodnine. Upravičenec pa poleg teh obresti nima še dodatne pravice na povračilo imaginarnega izgubljenega dobička, ki bi ga imel, če bi premoženje dejansko dobil vrnjeno v naravi in bi z njim upravljal. Ker premoženje v času razveljavitve kazni zaplembe premoženja ni več obstajalo, tudi ni mogoče govoriti o izgubljenem dobičku z njegovim upravljanjem, razen v obliki obveznic, odškodnino za škodo zaradi neuporabe denarne odškodnine pa je uredil že zakonodajalec v ZIOOZP.
  • 347.
    VSL sklep I Cp 4537/2009
    10.3.2010
    IZVRŠEVANJE KAZENSKIH SANKCIJ – CIVILNO PROCESNO PRAVO
    VSL0060049
    ZIKS člen 145. ZNP člen 37. ZPP člen 339, 339/2, 339/2-12.
    zaplemba premoženja – vrnitev zaplenjenega premoženja – izbirna pravica – upravni postopek – nepravdni postopek – denacionalizacijska odločitev v nepravdnem postopku – absolutno bistvena kršitev določb pravdnega postopka – res iudicata
    Ker je o vrnitvi iste nepremičnine že odločil upravni organ, ni pogojev za odločanje v sodnem postopku.
  • 348.
    VSL Sklep IV Kp 23/2010
    3.2.2010
    IZVRŠEVANJE KAZENSKIH SANKCIJ - KAZENSKO PROCESNO PRAVO
    VSL00016577
    ZKP člen 212, 212/3, 213č, 213č/1, 399, 399/1. ZIKS-1 člen 81, 81/6. Pravilnik o izvrševanju pripora (1999) člen 55, 55/1, 55/2, 55/3.
    izvrševanje pripora - premestitev v drug zavod - predlog za premestitev - razlogi za premestitev - prostorska zasedenost - vzdrževanje reda - oblika odločbe - sklep - pritožba zoper sklep - dovoljenost pritožbe - pravni pouk - izvršljivost sklepa - če pritožba ne zadrži izvršitve
    Vodja oddelka priporov v Novem mestu je pravilno predlagal premestitev obtoženca v skladu s 55. členom Pravilnika o izvrševanju pripora, ki v tretjem odstavku določa, da o predlogu izda pristojno sodišče pisni sklep, tretji odstavek 212. člena ZKP pa, da pristojno sodišče na tak predlog lahko premesti pripornika iz enega v drug zavod, pri čemer ne določa oblike odločbe, kar niti ni potrebno, saj citirani pravilnik kot obliko izrecno določa sklep, zoper katerega pa je v skladu s prvim odstavkom 399. člena ZKP dovoljena pritožba.

    Čeprav morajo strokovni delavci zavoda priporniku pomagati pri reševanju družinskih zadev in drugih vprašanj, ki so nastala zaradi izvrševanja pripora, pa je vendarle njihova primarna skrb namenjena zagotavljanju varnosti, reda in discipline, kar je lahko ogroženo zaradi prezasedenosti zavoda, pristojen za odločanje o teh okoliščinah pa je v skladu z drugim odstavkom 55. člena citiranega pravilnika upravnik zavoda, oziroma vodja oddelka, ki je tudi podal predlog za premestitev.

    V zvezi s pritožbenimi navedbami, da bi smelo sodišče obtoženca premestiti šele po pravnomočnosti izpodbijane odločbe, pritožbeno sodišče pripominja, da prvi odstavek 213.č člena ZKP izrecno napotuje na uporabo določb zakona, ki ureja izvrševanje kazenskih sankcij, če z ZKP in na njegovi podlagi izdanimi predpisi ni drugače določeno, med drugim tudi o vzdrževanju reda. Ker ZKP in citirani pravilnik nimata posebne določbe o izvršljivosti sklepa o premestitvi, se zato uporablja šesti odstavek 81. člena ZIKS-1, iz katerega pa je razvidno, da je zoper odločbo o premestitvi dovoljena pritožba, ki pa ne zadrži njene izvršitve.
  • 349.
    VSL sklep II Cp 474/2009
    25.3.2009
    IZVRŠEVANJE KAZENSKIH SANKCIJ – DENACIONALIZACIJA - CIVILNO PROCESNO PRAVO
    VSL0055110
    ZDen člen 3, 3/1, 3/1-18, 3/1-19, 54, 54/1, 54/1-1. ZIKS člen 145. ZPP člen 18. ZNP člen 37.
    vrnitev zaplenjenega premoženja – prehod premoženja v državno last po zakonu – zahteva za denacionalizacijo – sodna pristojnost – upravna pristojnost – odstop zahteve upravnemu organu
    Ko se ponuja več možnih pravnih podlag za prehod odvzetega premoženja v državno last, je treba posebno skrbno ugotoviti, na kateri pravni podlagi se je to zgodilo. Od ugotovljenega pravnega temelja podržavljenja (zakon ali kazenska sodba o zaplembi premoženja) je odvisna vrsta postopka za vračanje premoženja in pristojnost (upravna ali sodna) zanj.
  • 350.
    VSL sklep PRp 20/2009
    8.1.2009
    PREKRŠKOVNO PROCESNO PRAVO – IZVRŠEVANJE KAZENSKIH SANKCIJ
    VSL0066006
    ZP-1 člen 202c, 202c/1. ZIKS-1 člen 128, 128/2.
    uklonilni zapor – predlog za nadomestitev plačila globe z opravo določene naloge v splošno korist ali korist samoupravne skupnosti
    Neskladje med določbami ZP-1 in ZIKS-1 glede roka, v katerem lahko storilec vloži predlog za nadomestitev globe z opravo določene naloge v splošno korist ali korist samoupravne skupnosti, če ta predlog ni bil dan že v postopku določitve uklonilnega zapora, se odpravi z uporabo načela „lex posterior derogat legi priori“ in se šteje, da je ZIKS-1 kot kasnejši predpis razveljavil določbo 1. odstavka 202c člena ZP-1 glede tridnevnega roka za vložitev predloga.
  • 351.
    VSL sklep PRp 2727/2008
    31.12.2008
    PREKRŠKOVNO PROCESNO PRAVO - IZVRŠEVANJE KAZENSKIH SANKCIJ
    VSL0066004
    ZP-1 člen 18, 18/3, 19, 19/1.
    uklonilni zapor – obročno plačilo globe – predlog obročnega plačila globe v postopku odločanja o določitvi uklonilnega zapora
    V postopku odločanja o določitvi uklonilnega zapora storilec ne more več predlagati obročnega plačila globe
  • 352.
    VSL sklep II Cp 3800/2008
    23.10.2008
    ODŠKODNINSKO PRAVO - IZVRŠEVANJE KAZENSKIH SANKCIJ - POPRAVA KRIVIC
    VSL0055156
    ZST člen 11, 13, 11, 13. ZDen člen 3 /1- 5, 27, 51, 72, 72/2, 3 /1- 5, 27, 51, 72, 72/2. URS člen 30, 33, 67, 30, 33, 67. ZKP člen 540, 540/3, 541, 540, 540/3, 541, 540, 540/3, 541. ZPP člen 168, 168/3, 172, 168, 168/3, 172. ZIKS-1 člen 145, 145a, 145b, 145c, 145b/4, 5, 145, 145a, 145b, 145c, 145b/4, 5, 145, 145a, 145b, 145c, 145b/4, 5, 145, 145a, 145b, 145c, 145b/4, 5.
    neupravičena obsodba - odškodnina iz naslova nemožnosti uporabe zaplenjenega premoženja - odškodnina iz naslova upravljanja zaplenjenega premoženja - pasivna legitimacija - povrnitev pravdnih stroškov
    Zavezanec za plačilo odškodnine iz naslova nemožnosti uporabe oziroma upravljanja z v povojnih kazenskih procesih neupravičeno zaplenjenim premoženjem (145.c člen ZIKS) je Republika Slovenija.

     
  • 353.
    VSM sklep I Cp 740/2008
    16.9.2008
    DENACIONALIZACIJA - IZVRŠEVANJE KAZENSKIH SANKCIJ
    VSM0020576
    ZNP člen 37, 37. ZIKS člen 145, 145a, 145, 145a. ZDen člen 19, 19/1, 19/1-3, 27, 42, 43, 45, 46, 47, 48, 50, 19, 19/1, 19/1-3, 27, 42, 43, 45, 46, 47, 48, 50. OZ člen 364, 364. ZZK-1 člen 40, 40/1, 40/1-3, 40, 40/1, 40/1-3.
    povrnitev škode zaradi neupravičene obsodbe - vrnitev zaplenjenega premoženja obsojencu - vračanje v naravi - plačilo odškodnine - pisna pripoznava dolga - pretrganje zastaranja - pritožbena novota
    Nepremičnine ni mogoče vrniti v naravi, če je izvzeta iz pravnega prometa oziroma na njej ni mogoče pridobiti lastninske pravice (3. točka 19. člena ZDen). Ker naj bi šlo v obravnavanem primeru za javno kategorizirano cesto, ki predstavlja javno dobro, se sporni parceli vsaj v tistem delu, po katerem poteka javna cesta, ne bi smeli vrniti v naravi. Ker sodišče prve stopnje z omenjenimi podatki ob odločanju o predlogu za vrnitev zaplenjenega premoženja ni razpolagalo, ni v zadostni meri raziskalo in ugotovilo dejstev in okoliščin, pomembnih za ugotovitev obstoja pogojev za uporabo izjeme iz 19. člena ZDen, ki določa primere, ko nepremičnin ni mogoče vrniti v naravi, zato je ostalo dejansko stanje nepopolno ugotovljeno.

     
  • 354.
    VSM sodba I Kp 549/2008
    11.9.2008
    IZVRŠEVANJE KAZENSKIH SANKCIJ
    VSM0020560
    ZKP člen 407.
    neprava obnova - izrek enotne kazni - predlog za prestajanje kazni v polodprtem oddelku
    Z izpodbijano sodbo je prvostopno sodišče ugodilo obdolženčevemu predlogu za izrek enotne kazni. Predloga, da naj prvostopno sodišče odloči tudi o tem kje bo kazen prestajal, pa obsojenec, kot to sam navaja tudi v pritožbi, ni niti podal.

     
  • 355.
    VSL sklep II Cp 1633/2008
    7.5.2008
    OBLIGACIJSKO PRAVO – IZVRŠEVANJE KAZENSKIH SANKCIJ
    VSL0055138
    URS člen 22. ZIKS člen 145. Zden člen 16.
    zaplemba premoženja - premoženje v nekdanji drugi republiki - zavezanec za vračilo premoženja - vrnitev zaplenjenega premoženja v naravi - odškodnina za zaplenjeno premoženje
    Temelj obravnavane obveznosti je v osnovi (nezakonito, nepravilno) ravnanje organa in na tej osnovi prevzem premoženja. Ni pomembno, da je postalo premoženje last FLRJ, pomembno je, kdo ga je prevzel (komu je bilo izročeno), torej kdo je z njim upravljal in s tem pridobil premoženjske pravice, ki najbolj ustrezajo današnjemu pojmu lastninske pravice. Prav ima predlagatelj, da je bilo celotno zaplenjeno premoženje izročeno MLO Ljubljana-mesto. Ni relevantno, da je bilo za izvedbo kazni zaprošeno drugo sodišče. Podlaga za prehod premoženja iz obsojenčeve lastninske sfere je bila torej odločba Okrajnega sodišča v Ljubljani, ki je bila z izrednimi pravnimi sredstvi razveljavljena.

    Na prvi pogled bi se sicer v prvostopenjski odločbi zastopano stališče, po katerem neupravičeno obsojenemu Republika Slovenija (RS) ne bi bila zavezana glede premoženja, ki se sedaj nahaja v drugi državi (eni izmed republik nekdanje skupne države), zdelo najbližje občutku pravičnosti, saj bi bila po nasprotnem RS „prikrajšana“, ker bi plača odškodnino za premoženje, ki ga dejansko nima. Vendar zakon ne določa nobene dodatne okoliščine, ki bi v določenih primerih obveznost prevzemnika zmanjševala ali odpravljala, na primer koristi od prevzetega premoženja. Po presoji pritožbenega sodišča je treba privzeti povsem obratno izhodišče, in sicer položaj oškodovanca oziroma tistega, ki mu je bila neupravičeno izrečena kazen zaplembe premoženja. Izkaže se, da bi bil v tem primeru neupravičeno diskriminiran tisti obsojenec, katerega premoženje se je nahajalo na področju kašne druge od republik nekdanje skupne države. Njegov položaj bi bil odvisen od uspeha uveljavljanja pravic v sedaj drugi samostojni državi in njenega pravnega reda. Po presoji pritožbenega sodišča bi bilo to v nasprotju z ustavnim načelom enakega varstva pravic (22. čl. Ustave RS).
  • 356.
    VSK sklep I Cp 1762/2006
    24.4.2007
    CIVILNO PROCESNO PRAVO - DENACIONALIZACIJA - IZVRŠEVANJE KAZENSKIH SANKCIJ
    VSK02731
    ZPP člen 13, 13. ZIKS-1 člen 145, 145a, 145č, 145, 145a, 145č.
    odškodnina za zaplenjeno premoženje - stvarna pristojnost - predhodno vprašanje
    O predhodnem vprašanju, ali je šlo za kazenski postopek in ali je bila kazen zaplembe razveljavljena, je bilo torej že pravnomočno odločeno in to v postopku pred pristojnim organom. Pravdno sodišče zato ne more več samo reševati tega vprašanja (13. člen Zakona o pravdnem postopku - ZPP). To pa pomeni, da so izpolnjeni pogoji za uporabo 145. člena ZIKS in naslednjih, ki določajo sodno pristojnost v postopku vračanja zaplenjenega premoženja. Ugovor sodne pristojnosti je zato neutemeljen.

     
  • 357.
    VSL sklep I Cp 1096/2004
    13.4.2005
    CIVILNO PROCESNO PRAVO - IZVRŠEVANJE KAZENSKIH SANKCIJ - NEPRAVDNO PRAVO
    VSL50548
    ZNP člen 30, 30/1, 30/2, 31, 31/3, 37, 30, 30/1, 30/2, 31, 31/3, 37. ZIKS člen 145 č, 145 č. ZPP člen 100, 100/1, 205, 205/1, 208, 208/1, 339, 339/2, 339/2-11, 339/2-14, 350, 350/2, 360, 360/1, 100, 100/1, 205, 205/1, 208, 208/1, 339, 339/2, 339/2-11, 339/2-14, 350, 350/2, 360, 360/1.
    vrnitev zaplenjenega premoženja - upravni postopek - smrt stranke
    V nepravdnem postopku se uporabljajo določbe ZPP, če udeleženec med

    postopkom umre.

     
  • 358.
    VSL sklep II Cp 2230/2004
    6.4.2005
    IZVRŠEVANJE KAZENSKIH SANKCIJ - POPRAVA KRIVIC
    VSL50185
    ZIKS člen 145, 145. ZIOOZP člen 3/5, 3/5.
    vrnitev zaplenjenega premoženja
    Odškodnina za zaplenjeno premoženje, ki ga ni mogoče vrniti v naravi,

    se plača v obveznicah Republike Slovenije, izdanih na podlagi Zakona

    o izdaji obveznic za plačilo odškodnine za zaplenjeno premoženje,

    zaradi razveljavitve kazni zaplembe premoženja (Ur. l. RS, št. 49/99,

    ZIOOZP) in Uredbe o izdaji obveznic za plačilo odškodnine za

    zaplenjeno premoženje (Ur. l. RS št. 84/99, Uredba) z obrestmi od

    dneva pravnomočnosti odločbe o razveljavitvi kazni zaplembe

    premoženja (10.4.1991) do izdaje obveznic v višini vlog na vpogled

    pri treh največjih bankah po deležu varčevalcev v Republiki

    Sloveniji, od dneva izdaje obveznic do izročitve pa z obrestmi, kot

    jih določa Uredba na podlagi ZIOOZP.

     
  • 359.
    VSL sklep II Cp 474/2004
    9.4.2004
    IZVRŠEVANJE KAZENSKIH SANKCIJ - DENACIONALIZACIJA
    VSL49942
    ZIKS člen 145, 145a, 145, 145a. ZIOOZP člen 3, 3/5, 3, 3/5.
    vrnitev zaplenjenega premoženja - odšk - obresti - tek
    Ustavno sodišče je odločilo, da je treba osebam, ki so bile s

    priglasitvami brez kazenskih sodb razglašene za vojne zločince in

    narodne sovražnike oziroma njihovim pravnim naslednikom, ki so do

    tega zakonsko upravičeni, dopustiti da zahtevajo v postopku obnove

    spremembo pravnomočne odločitve oziroma priglasitve, ki ne temelji na

    kazenski sodbi. S tem je Ustavno sodišče tudi tem osebam dalo pravico

    do moralne rehabilitacije, ki jo lahko dosežejo v postopku obnove po

    416. členu ZKP.

    Za začetek teka obresti je odločilen datum pravnomočnosti odločbe o

    razveljavitvi kazni zaplembe premoženja, ker je s tem dnem

    neupravičeno obsojenemu priznana pravica do vrnitve zaplenjenega

    premoženja oziroma nastane s tem dnem obveznost zavezanca za njegovo

    vrnitev.

     
  • 360.
    VSL sklep II Cp 1673/2003
    10.3.2004
    ODŠKODNINSKO PRAVO - IZVRŠEVANJE KAZENSKIH SANKCIJ - POPRAVA KRIVIC
    VSL49956
    ZIKS člen 145, 145a, 145b, 145, 145a, 145b.
    razveljavitev - odškodnina
    Sodišče prve stopnje je prezrlo, da je bila kazen zaplembe premoženja

    A.V. st. izrečena na podlagi Zakona o konfiskaciji imovine in o

    izvrševanju konfiskacije (Ur. list DFJ, št. 40/45. Res je sicer, da

    iz 4. člena Zakona izhaja, da se sme konfiscirati samo imovina tiste

    osebe, ki je obsojena na kazen konfiskacije, vendar pa je pristojni

    organ v luči tedanjih družbenopolitičnih razmer sprejel avtentično

    tolmačenje 4. in 5. člena Zakona (Ur. list FLRJ, po katerem se, kadar

    je s kaznijo na konfiskacijo celokupne imovine obsojen oče,

    konfiscira celokupna imovina razen prinovka sinov v pokrajinah, kjer

    ta institut obstaja.

     
  • <<
  • <
  • 18
  • od 20
  • >
  • >>