imenovanje državne podsekretarke - obnova - predlog za izdajo začasne odredbe - pogoj - nastanek hujših škodljivih posledic
Začasna ureditev stanja je ob pogojih v 2. odstavku 69. člena ZUS možna predvsem zaradi preprečitve določenih hujših posledic. Ni pa z njo (praviloma) mogoče odpraviti že nastalih posledic. V ZUS je taka izjema urejena le v določbi 3. odstavka 69. člena ZUS, za kar pa v tem primeru ne gre.
pridobitev z naturalizacijo - pogoji - zagotovljen trajen vir preživljanja
Ker tožnik v določenem roku treh mesecev ni predložil dokazil o trajnem viru preživljanja, niti tožene stranke ni obvestil, da dokazil iz utemeljenih razlogov ne more predložiti, čeprav je bil opozorjen na posledice, ki bodo sledile, je bilo potrebno njegovo vlogo za sprejem v državljanstvo zavrniti.
zahteva za izdajo začasne odredbe - pogoji - izkazanost nastanka hujših škodljivih posledic - imenovanje svetovalca vlade
Z začasno odredbo po 1. odstavku 69. člena ZUS tožnik lahko, pod določenimi pogoji, zahteva odložitev izvršitve akta, ki ga izpodbija v upravnem sporu. Ni podlage za izdajo take začasne odredbe, če akta, ki je izpodbijan v upravnem sporu, ni mogoče izvršiti po določbah ZUP. Začasna ureditev stanja je ob pogojih iz 2. odstavka 69. člena ZUS možna predvsem zaradi preprečitve določenih hujših škodljivih posledic, ki morajo biti v zahtevi verjetno izkazane. Praviloma z njo ni mogoče odpraviti že nastalih posledic.
pridobitev z naturalizacijo - pogoji - vpliv spremenjenih razmer na izdano odločbo
Spremenjene razmere, nastale po izdaji izpodbijane odločbe, ne morejo vplivati na zakonitost te odločbe. Pritožbeno sodišče ne more upoštevati pritožbenih navedb, ki se nanašajo na dokaze, ki jih je tožeča stranka predložila po izdaji izpodbijane odločbe.
Odločitve Ustavnega sodišča RS, ki se nanašajo na presojo zakonitosti in ustavnosti, ni mogoče izpodbijati v upravnem sporu, ker ne gre za upravni ali posamični akt, pa tudi to odločanje ne sodi v sodno pristojnost.
razmerja med razvezanima zakoncema po razvezi zakonske zveze - dolžnost preživljanja zakonca - nepreskrbljenost zakonca - prenehanje pravice do preživnine
Določbe 83. člena ZZZDR ni mogoče razlagati tako, da preživninska obveznost razvezanega zakonca ne preneha, če drugi zakonec sklene novo (izven)zakonsko zvezo z nekom, ki ga ni sposoben preživljati.
V postopku za izdajo gradbenega dovoljenja pristojni organ le preverja, ali je investitor k zahtevi predložil vse potrebne listine in če je projekt izdelan skladno s pogoji iz pravnomočnega lokacijskega dovoljenja.
ZOR člen 154, 154/2, 173, 174, 177. ZVD (1974) člen 16. ZTPDR člen 73.
povrnitev škode - nesreča pri delu - objektivna odgovornost delodajalca - dokazno breme delodajalca
Po 154. členu ZOR nosi dokazno breme za razbremenitev odškodninske odgovornosti delodajalec. On je tisti, ki mora dokazati, da za škodo, ki jo pretrpi delavec, ni odgovoren, (ne krivdno ne objektivno). In sicer ne glede na to, ali obstajajo posebni predpisi o načinu konkretnega dela. Delodajalec (tožena stranka) mora organizirati delo tako, da poteka varno (16. člen v času nastanka škode veljavnega Zakona o varstvu pri delu, Ur. l. SRS, št. 32/74 do Ur. l. RS, št. 57/96).
določitev krajevne pristojnosti po višjem sodišču - delegacija iz razlogov smotrnosti - stvarna pristojnost
Čeprav bi to narekovali razlogi smotrnosti Vrhovno sodišče ne sme določiti drugega sodišča, da postopa v zadevi, če to sodišče (okrožno) ni stvarno pristojno (ker je pristojno okrajno sodišče).
priznanje statusa in pravic - oseba, prisilno mobilizirana v nemško vojsko - član NSDAP in enot SS
Oseba, ki je po prisilni mobilizaciji v nemško vojsko postala član enot SS, katerih pripadniki so bili vsi člani nacistične stranke NSDAP, je po določbah 4. člena ZZVN izključena iz kroga oseb, ki imajo pravico uveljavljati status žrtve vojnega nasilja.
izdaja enotnega dovoljenja za gradnjo - začasna odredba - vsebina - pogoji za izdajo
Začasna ureditev se kot izjemno procesno sredstvo lahko nanaša le na dejansko urejanje stanja, ne more pa nadomestiti dovoljenja za gradnjo, niti vzpostaviti sočasne veljavnosti dveh, po vsebini drugačnih dovoljenj za gradnjo istih objektov.
zahteva za izdajo začasne odredbe - pogoji - izkazanost hujših škodljivih posledic - imenovanje višjega upravnega delavca (obnova postopka)
Tožnica ni izkazala hujših škodljivih posledic, ki bi jih bilo treba (glede na sporno pravno razmerje) z začasno odredbo odvrniti. Nižja plača v višini 30% in zatrjevane psihične motnje zaradi izgube statusa državne podsekretarke ne morejo biti tiste hujše škodljive posledice, ki bi jih bilo potrebno odvrniti do pravnomočnosti odločbe o presoji zakonitosti izpodbijane odločbe.
Pred pričetkom gradnje, tudi nadomestne, je potrebno pridobiti ustrezno dovoljenje. Določba 4. odstavka 16. člena ZUN se izrecno nanaša na odločbo, izdano po 73. členu ZUN.
ZPP (1977) člen 16, 16/2, 187, 282, 288, 288/2, 369, 369/2, 394, 394/2.URS člen 22, 23. EKČP člen 6, 6/1.
delovno razmerje pri delodajalcu - sodni postopek - odločba sodišča druge stopnje - zavrženje tožbe na sodišču druge stopnje - bistvena kršitev določb pravdnega postopka
Pravica do sodnega varstva, torej tudi pravica do odločanja v stvari sami, je načelo, ki je določeno v 14., 22. in 23. členu Ustave Republike Slovenije in v prvem odstavku 6. člena Konvencije o varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin. Izjeme od tega načela, torej primeri, ko je treba tožbo zavreči, so izrecno določene v ZPP/77.
Sodišče druge stopnje je odločilo v nasprotju z drugim odstavkom 369. člena ZPP/77, na katerega je oprlo odločitev. Ugotovilo je, da toženec - zasebni delodajalec - nima pravice do sodnega varstva zoper sklep drugostopne disciplinske komisije, ki je odločila v njegovo škodo, ker mu takšne pravice ne daje 66. člen ZTPDR.