Če obsojenec šele v roku za pritožbo zoper sodbo, s katero je bila preklicana pogojna obsodba zaradi neizpolnitve posebnega pogoja, izpolni ta pogoj, ni več razloga za preklic pogojne obsodbe. Zato sodišče 2. stopnje preklicni postopek ustavi.
ugotovitev dejanskega stanja - zavrnitev dokaznega predloga
Če sodišče 1. stopnje v celoti zavrne s strani obrambe predlagano zaslišanje prič, priče obtožbe pa niso soglasno izpovedale, je dejansko stanje zmotno ugotovljeno. Zato je treba obsodilno sodbo razveljaviti in vrniti zadevo sodišču 1. stopnje v novo sojenje z naročilom, da zasliši še priče obrambe.
Če se obsojenec - tujec - v postopku za preklic pogojne obsodbe sklicuje na težke premoženjske razmere, in predlaga pribavo ustreznih dokaznih listin iz tujine (Republika Hrvaška), sodišče teh listin ni dolžno pribaviti, ker bi jih lahko predložil sam.
2. odst. 354. člena Zakona o gospodarskih družbah (ZGD) se uporablja le takrat, ko je poenostavljeno zmanjšanje osnovnega kapitala namenjeno kritju prenesene izgube oziroma čiste izgube poslovnega leta, ne pa tudi takrat, ko je namenjeno prenosu zneskov v kapitalske rezerve.
S tem, ko je tožena stranka le soglašala s predlogom tožeče stranke, da umika svoj predlog za postavitev izvedenca cestno-prometne stroke, pa ni umaknila tudi predloga, ki ga je sama podala v odgovoru na tožbo. Zato ni mogoče reči, da je predlog tožene stranke, ki ga je ponovila res na drugem naroku za glavno obravnavo, prepozen.
Vsi dokazi so bili podlaga za odločitev sodišča prve stopnje in ne samo mnenje izvedenca; ZPP dokaznih pravil ne pozna, sodišču prve stopnje je prepuščeno, da po izvedenem dokaznem postopku in po presoji vsakega dokaza posebej in vseh dokazov skupaj, samo odloči, kateri dokaz bo štelo za odločilen in kakšna bo končna dokazna ocena vseh dokazov, ki so bili izvedeni.
ZOR člen 360, 360/3, 371, 360, 360/3, 371. SZ člen 117, 147, 147/1, 147/2. ZPP člen 358, 358/4, 358, 358/4.
sklenitev najemne pogodbe za stanovanje - ugovor zastaranja
Ker lastnik v roku šestih mesecev od uveljavitve SZ, ki je začel veljati dne 19.10.1991, z njim ni sklenil najemne pogodbe, bi moral tožnik to pravico uveljavljati sodno, v splošnem zastaralnem roku petih let od preteka šestmesečnega roka.