neupravičena pridobitev - razlogi o odločilnih dejstvih - razveljavitev sodbe sodišča prve stopnje - pritožba - obravnava pred sodiščem druge stopnje
Ker v sklepu o razveljavitvi sodbe sodišča prve stopnje in vrnitvi zadeve v novo sojenje ni nobenih konkretnih napotkov glede izvedbe dokazov in s tem nobenih pravno upoštevnih ugotovitev o tem, zakaj postopka v smislu prvega odstavka 30. člena ZDSS-1 ni mogoče zaključiti pred sodiščem druge stopnje, je izpodbijani sklep nezakonit.
določitev krajevne pristojnosti po višjem sodišču - delegacija pristojnosti iz tehtnih razlogov - objektivna nepristranskost
Dvom v objektivno nepristranskost ne more biti utemeljen zgolj z dejstvom, da imata sodišči prve in druge stopnje sedež na istem naslovu in da se zaradi tega sodniki med seboj poznajo.
ZPP člen 394. ZDR (1990) člen 100, 100/1, 100/1-2.
prenehanje delovnega razmerja - obnova postopka
Ker je bil spor v tej zadevi voden v zvezi s podpisom sporazuma o prenehanju delovnega razmerja v letu 1999, razlog za obnovo postopka se morejo biti navedbe v zavrženi kazenski ovadbi, ki se nanašajo na ravnanje odgovorne delavke v letu 2003.
dopustitev revizije - pritožbeni razlog - pomembno pravno vprašanje
Tožeča stranka izpodbija sklep o nedopustitvi revizije s sklicevanjem, da je od Vrhovnega sodišča mogoče pričakovati odločitev o pomembnem pravnem vprašanju. Presoja o obstoju tega razloga za dopustitev revizije je glede na določilo tretjega odstavka 32. člena ZDSS-1 pridržana izključno sodišču druge stopnje, ni pa to pritožbeni razlog.
Z bančno garancijo prevzema banka obveznost nasproti prejemniku garancije (upravičencu), da mu bo poravnala obveznost, katere tretja oseba ob zapadlosti ne bi izpolnila, če bodo izpolnjeni v garanciji navedeni pogoji (prvi odstavek 1083. člena ZOR, ki je veljal v času izdaje predmetne garancije). Banka je torej dolžna poravnati obveznost (izplačati določen znesek), če se izpolnijo pogoji, ki so določeni v sami garanciji. Njena zaveza je samostojna (ni akcesorna) in abstraktna, saj ni vezana na temeljni posel, na podlagi katerega je nastala.
zavarovalna pogodba - požar na plovilu - izračun zavarovalnine - totalna škoda - delna škoda
Sodišči prve in druge stopnje nista zmotno uporabili materialnega prava, ker nista upoštevali prvega odstavka 706. člena PZ, saj ni bilo ugotovljeno, da bi stroški za popravilo poškodovane motorne jahte presegali njeno dogovorjeno oziroma dejansko vrednost.
Zahtevek za plačilo denarnega zneska pokojnine za določeno časovno obdobje (tudi če je odmera višine šele naložena toženi stranki) skupaj z zahtevkom za plačilo zakonskih zamudnih obresti od zapadle glavnice pokojnine, je predmet premoženjskega socialnega spora iz 1. točke 31. člena ZDSS-1, v katerem je revizija dovoljena po določbah zakona, ki ureja pravdni postopek.
ZObr člen 88, 94.ZJU člen 5, 154.ZDR člen 75, 75/1-7, 80, 81, 88, 88/5, 91, 110, 110/2.
prenehanje delovnega razmerja - vojak - ustrezna strokovna izobrazba - rok za izdajo akta
V primeru prenehanja delovnega razmerja na podlagi šestega odstavka 88. člena ZObr ni mogoče uporabiti delovnopravnih določil iz ZDR in ZJU o redni in izredni odpovedi pogodbe o zaposlitvi, vključno z določili o roku za odpoved. Gre za drug način prenehanja pogodbe o zaposlitvi, ki je urejen v področnem zakonu in ki ga dopuščata tako 3. točka prvega odstavka 154. člena ZJU kot tudi sedma alinea 75. člena ZDR. Njegova posebnost se kaže zlasti v tem, da zakonodajalec ni predvidel in določil roka, v katerem mora delodajalec zaradi neizpolnjevanja pogojev iz 88. člena ZObr izdati akt o prenehanju delovnega razmerja.
dopustitev revizije - pritožbeni razlog - neenotna sodna praksa - invalid - odpravnina - osnova za odmero
Tožena stranka je v pritožbi dokazala obstoj neenotne sodne prakse sodišča druge stopnje glede pravnega vprašanja, ki je bistvenega pomena za odločitev o višini odpravnine delavcu invalidu po 109. členu ZDR (pri čemer Vrhovno sodišče o podobnem pravnem vprašanju še ni odločalo). Ni namreč enotnega stališča o tem, ali je osnova za izračun odpravnine plača in nadomestilo delovnega invalida, dvojna plača ali plača, ki bi jo dobil, če bi delal poln delovni čas.
Tožnica ni ravnala v nasprotju z navodili osebnega zdravnika, saj je imela njegovo odobritev za vse očitane aktivnosti, ki jih je opravila v času bolniške odsotnosti. Tožena stranka zato ni dokazala odpovednega razloga iz šeste alineje prvega odstavka 111. člena ZDR.
Ker višina stroškov prepakiranja izdelkov ni bila ustrezno izkazana, tožena stranka ne more doseči njihove povrnitve niti na temelju znižanja kupnine niti na odškodninski podlagi, čeprav je bila napaka pravilno grajana.
litispendenca - obstoj terjatve - pravnomočnost - subjektivne meje pravnomočnosti
Pri pogoju istovetnosti pravdnih strank iz tretjega odstavka 189. člena ZPP je treba sicer upoštevati primere razširjenih mej pravnomočnosti. Tako v primerih, ko bi pravnomočna sodba učinkovala proti tretji osebi. Vendar pa dejstva, ki jih je ugotovilo pritožbeno sodišče, ne govorijo v prid stališču, da bi v obravnavanem primeru pravnomočni sodbi, izdani v zadevah Okrožnega sodišča v Mariboru II Pg 245/2005 in I Pg 273/2005, zaradi razširjenih subjektivnih mej pravnomočnosti učinkovali tudi v razmerju med pravdnima strankama tega postopka. V okviru teh pravdnih postopkov se namreč presoja obstoj terjatve in ločitvene pravice med pravdnima strankama U. d.d. in M. d.d. - v stečaju, učinek pravnomočnih sodb pa se, upoštevaje ugotovitve sodišča druge stopnje, ne bo raztezal na toženo stranko kot tretjo osebo.
odpoved pogodbe o zaposlitvi - razlog nesposobnosti - ponudba nove pogodbe - reintegracija
Vrhovno sodišče je glede 90. člena ZDR že sprejelo stališče, da so pomembne razlike v položaju tistih delavcev, ki so še naprej zaposleni pri delodajalcu (pod spremenjenimi pogoji, vendar za nedoločen čas in na ustreznem delu), in tistimi, ki jim je delovno razmerje dejansko prenehalo. Pri prvih ne bo šlo za reintegracijo, saj so pri delodajalcu še vedno zaposleni na podlagi veljavne nove pogodbe o zaposlitvi. Pri drugih pa bo šlo za reintegracijski zahtevek, torej za ponovno zaposlitev pri delodajalcu pod pogoji nezakonito odpovedane pogodbe o zaposlitvi.
ZPP člen 24, 24/1, 25, 25/2, 32, 32/2-7, 481, 481/1, 481/2. ZFPPIPP člen 7, 7/7. ZGD-1 člen 3, 3/6. ZOdv člen 1.
spor o pristojnosti - gospodarski spor - odvetnik kot pravdna stranka
Odvetniki, ki svoj poklic opravljajo kot zasebniki (in ne morda kot odvetniška družba) niso navedeni med osebami, za katere se uporabljajo pravila o gospodarskih sporih.
Čeprav so prekrški milejša oblika kaznivih ravnanj, je sodišče ravnalo zakonito, ko je pri ugotovitvi o kontinuiranem nasilnem obnašanju osumljenca, ki utemeljuje sklep o obstoju ponovitvene nevarnosti, upoštevalo tudi število in naravo storjenih prekrškov.
S tem, ko je sodišče v zvezi s presojo obstoja ponovitvene nevarnosti pri ugotovitvi o nasilnem obnašanju osumljenca upoštevalo tudi obsodbo za drugovrstno kaznivo dejanje ter podatek o predkaznovanosti za prekrške, ni ravnalo nezakonito.
ZSV člen 16, 42, 100, 100a, 100b. Samoupravni sporazum o uresničevanju socialnovarstvenih pravic (1989) člen 86.
institucionalno varstvo - plačilo storitev - pravica do doplačila oskrbnih stroškov - prepoved odtujitve in obremenitve nepremičnine
Tožencu je bila pravica do doplačila oskrbnih stroškov priznana z dokončno in pravnomočno odločbo. Iz odločbe Centra za socialno delo izhaja, da je toženec dovolil zemljiškoknjižno zavarovanje izplačanih zneskov pomoči na svojo nepremičnino. Zakaj se vknjižba ni "sprovedla" ni bistveno, zaradi te opustitve pa nosi posledice tožeča stranka sama.