pomembno pravno vprašanje - predlog za dopustitev revizije - pokojninska osnova - delo preko polnega delovnega časa - poseben delovni pogoj
Ne drži navedba predlagatelja, da Vrhovno sodišče še ni odločalo o pravnem vprašanju, ali se plačilo za delo preko polnega delovnega časa všteje v pokojninsko osnovo. Vse citirane odločitve Vrhovnega sodišča se sicer nanašajo na obdobje pred uveljavitvijo ZPIZ-1, vendar to ni bistveno, ker sta določbi 407. člena ZPIZ-1 in 312. člena ZPIZ po vsebini enaki.
dovoljena revizija - trg električne energije - spor med uporabniki omrežja in sistemskimi operaterji - roki za vloge - skladnost s pravom Evropske skupnosti - dopustnost časovne omejitve za vložitev vloge
Ker revident vloge na Agencijo za energijo ni vložil v roku iz četrtega odstavka 88. člena EZ, je bila vloga zavržena skladno s petim odstavkom 88. člena istega zakona. Taka odločitev tudi ni v neskladju z Direktivo 2003/54/ES o skupnih pravilih za notranji trg in električno energijo in o razveljavitvi Direktive 96/92/ES.
CIVILNO PROCESNO PRAVO - OBLIGACIJSKO PRAVO - STANOVANJSKO PRAVO
VS0013130
ZPP člen 367a, 367b, 367c. OZ člen 512. SZ člen 20. SZ-1 člen 178.
predlog za dopustitev revizije - pomembno pravno vprašanje - dopuščena revizija - stanovanje - predkupna pravica - sporazumna razveljavitev prodajne pogodbe - zahtevek predkupnega upravičenca za sklenitev pogodbe
Predlogu se ugodi in se revizija tožnice dopusti glede vprašanja ali v primeru sporazumne razveze protipravne prodaje preneha pravica predkupnega upravičenca zahtevati sklenitev prodajne pogodbe pod enakimi pogoji.
CIVILNO PROCESNO PRAVO - DELOVNO PRAVO - JAVNI USLUŽBENCI
VS3004333
ZPP člen 367a.
predlog za dopustitev revizije - dopuščena revizija - napačen izračun plače - vračilo preveč izplačanega dela plače
Vprašanje, ali je delodajalec upravičen do vračila dela plače, izplačane delavcu v previsokem znesku zaradi napačnega računalniškega izračuna, ki ga je za delodajalca opravljal zunanji izvajalec, je pomembno za zagotovitev pravne varnosti in enotne uporabe prava.
predlog za dopustitev revizije - konkurenčna klavzula - plačilo odškodnine - pomembno pravno vprašanje
Pravno vprašanje, ki ga tožena stranka izpostavlja kot pomembno pravno vprašanje po 367. a členu ZPP, za obravnavano zadevo sploh ni relevantno, saj na odločitev o zahtevku tožnika na noben način ne more vplivati. Ker tožena stranka (še) ni uveljavljala konkurenčne klavzule od tožnika, takega spora in pravnega vprašanja v zvezi s tem še ni. Odločanje o takih pravnih vprašanjih, četudi še tako pomembnih, pa ni utemeljen razlog za dopustitev revizije po navedeni določbi ZPP.
ZPP člen 367a, 367a/1, 367c, 367c/3. ZDen člen 42.
dopuščena revizija - pomembno pravno vprašanje - denacionalizacija - pravna narava sporazuma o dodelitvi nadomestnega zemljišča
Revizija se dopusti glede materialnopravne presoje vprašanja kakšna je pravna narava sporazuma o dodelitvi nadomestnega zemljišča iz 42. člena ZDen in ali je v tej pravdi podana pasivna legitimacija Sklada kmetijskih zemljišč in gozdov Republike Slovenije.
predlog za dopustitev revizije - odpoved pogodbe o zaposlitvi - poseg v osebnostno pravico - plačilo odškodnine - zavrnitev predloga
Sodišče druge stopnje je tožbeni zahtevek zavrnilo po vsebini in glede tega v predlogu za dopustitev revizije niso oblikovana vprašanja, o katerih naj bi revizijsko sodišče odločilo. Glede odločitve sodišča o drugih vprašanjih, ki jih načenja predlog, pa ni mogoče pričakovati, da bi bila pomembna za zagotovitev pravne varnosti in enotne uporabe prava ali razvoj prava preko sodne prakse.
predlog za dopustitev revizije - izredna odpoved pogodbe o zaposlitvi - dovoljenost revizije po zakonu - zavrženje predloga
Po določbi 2. točke 31. člena ZDSS–1 je v sporih o obstoju ali prenehanju delovnega razmerja revizija vselej dovoljena. Ker za odločanje o dopustitvi revizije v primeru, ko je ta že po zakonu dovoljena, ni ne pravne podlage ne pravnega interesa pravdnih strank, je Vrhovno sodišče predlog za dopustitev revizije zavrglo kot nedovoljen.
predlog za dopustitev revizije - priposestvovanje - zavrnitev predloga za dopustitev revizije
Vprašanja, ki jih tožnika načenjata, ne morejo vplivati na presojo, da zaradi v razlogih te odločbe povzetih dejanskih ugotovitev nista bila dobroverna posestnika.
ZDRS člen 10, 10/1-3. Uredba o merilih za ugotavljanje izpolnjevanja določenih pogojev za pridobitev državljanstva Republike Slovenije z naturalizacijo člen 2, 2/2. ZUS-1 člen 59, 75, 75/2, 75/4, 85, 85/1, 107, 107/2.
sprejem v državljanstvo – neprekinjeno bivanje v Sloveniji – delo v tujini – nedokazana napotitev na delo v tujino – neopravljena glavna obravnava
Po presoji Vrhovnega sodišča je v obravnavani zadevi na podlagi v upravnem postopku ugotovljenega dejanskega stanja, na katerega je Vrhovno sodišče vezano (drugi odstavek 85. člena ZUS-1), sodišče prve stopnje pravilno uporabilo materialno pravo, to je določbo 3. točke prvega odstavka 10. člena ZDRS. Ta določa, da državljanstvo RS lahko pridobi tisti tujec, ki med drugim dejansko živi v Sloveniji 10 let, od tega neprekinjeno zadnjih 5 let pred vložitvijo prošnje, da ima urejen status tujca, pri čemer pa se po določbi drugega odstavka 2. člena Uredbe o merilih za ugotavljanje izpolnjevanja določenih pogojev za pridobitev državljanstva RS z naturalizacijo (Ur. l. RS, št. 47/94, v nadaljevanju Uredba) za prekinitev dejanskega življenja ne šteje, če je osebo poslala na delo ali na študij ali zdravljenje v tujino slovenska organizacija ali če je zaposlena na ladji z matično luko v Republiki Sloveniji. Revident pa izpolnjevanja tega pogoja ni izkazal.
zavrženje predloga - predlog za dopustitev revizije - izredna odpoved pogodbe o zaposlitvi - dovoljenost revizije po zakonu
Po 2. točki 31. člena ZDSS-1 je v sporih o obstoju ali prenehanju delovnega razmerja revizija vselej dovoljena. Tak spor je tudi spor o ugotovitvi nezakonitosti izredne odpovedi pogodbe o zaposlitvi.
CIVILNO PROCESNO PRAVO - DELOVNO PRAVO - JAVNI USLUŽBENCI
VS3004281
ZPP člen 367a. ZPDI člen 11a. ZDR člen 126.
predlog za dopustitev revizije - pomembno pravno vprašanje - sodniški pripravnik - plača - vračilo stroškov izobraževanja - temeljne človekove pravice in svoboščine - zavrnitev predloga
Izpodbijana sodba ne odstopa niti od sodne prakse Vrhovnega sodišča RS niti ne kaže na to, da bi bile z odločitvijo kršene temeljne človekove pravice in svoboščine oziroma ustavne pravice. Razlogi za dopustitev revizije, ki so navedeni v predlogu, zato niso utemeljeni.
javni razpis za dodelitev radijske frekvence – izbira ponudnika
Glede na dejansko ugotovitev tožene stranke, da ponudba Radia A ni enaka niti podobna izbiri drugih ponudnikov, ni podlage za uporabo petega odstavka 104. člena ZMed, po katerem ima v primeru podobnih ali enakih ponudb prednost ponudnik s sedežem na območju, kateremu je program namenjen.
dopustitev revizije - kršitev pravice do sojenja brez nepotrebnega odlašanja - pomembno pravno vprašanje - odškodnina - pravno priznana škoda - uporaba ZVPSBNO
Revizija se dopusti glede vprašanja, ali sta tožbena zahtevka utemeljena ob uporabi določb ZVPSBNO o merilih za ugotovitev kršitve pravice do sojenja brez nepotrebnega odlašanja ter o višini in določitvi pravičnega zadoščenja.
ZPP člen 254, 339, 339/2-8, 367a, 367a/1, 367b, 367c.
predlog za dopustitev revizije - izvedensko mnenje - postavitev drugega izvedenca - načelo kontradiktornosti - zavrnitev predloga za dopustitev revizije
V skladu z uveljavljeno sodno prakso in teorije je stališče, da je treba nejasen, nepopoln, ali protisloven izvid najprej odpraviti z ponovnim zaslišanjem izvedenca ali z ponovljenim dokazovanjem z istim izvedencem, kar pomeni, da ta ponovno skrbno pregleda predmet ter ponovno natančno navede vse, kar pri tem opazi in dožene, in se šele v primeru, če to ne prinese uspeha, zahteva mnenje drugih izvedencev.
predlog za dopustitev revizije - vdovska pokojnina - dovoljenost revizije po zakonu - zavrženje predloga
V socialnih sporih o pravicah do in iz socialnih zavarovanj in socialnega varstva, razen v sporih o pravici do dodatka za pomoč in postrežbo, pravici do invalidnine za telesno okvaro in pravici do zdraviliškega zdravljenja, je revizija vselej dovoljena. Tak spor je tudi spor o pravici do vdovske pokojnine.