ZDen člen 72, 72/1. ZUS člen 73. Odredba o koeficientu povečanja dolarskih cen nacionaliziranega premoženja člen 3.
arondacija zemljišč - s sporazumom določena odškodnina - upoštevanje odškodnine, dane ob podržavljenju
Za ugotovitev odstotka ob podržavljenju dane odškodnine je treba ugotoviti vrednost podržavljenega premoženja po stanju v času podržavljenja in to primerjati z vrednostjo dane odškodnine.
zahteva za izdajo kopije potrdila - nepravilna presoja zahteve - bistvena kršitev določb postopka v upravnem sporu
Ker je sodišče prve stopnje odločilo, kljub temu, da v dejanskem stanju, ugotovljenem v upravnem postopku, ni imelo podlage za sprejeto odločitev in s tem tudi za pravilno uporabo materialnega prava, je bistveno kršilo pravilo postopka v upravnem sporu.
pogoji za dodelitev brezplačne pravne pomoči - premoženjsko stanje prosilca - ugotavljanje premoženjskega stanja
Pisna izjava prosilca o njegovem premoženjskem stanju ne more biti zadostna podlaga za odobritev brezplačne pravne pomoči, če pri pristojnih organih pridobljeni podatki kažejo, da je dejansko stanje glede obsega premoženja drugačno.
zahteva za varstvo zakonitosti - obseg preizkusa kršitev zakona
Ker je zagovornik zgolj postavil trditev, da bi se osumljencu pripor lahko nadomestil z drugim milejšim ukrepom, pri tem pa ne navaja, v čem bi bila kršitev zakona, le-te ni mogoče preizkusiti.
dovoljenost revizije - sklep s katerim je postopek pravnomočno končan
V prvem odstavku 384. člena ZPP je omogočena revizija samo proti sklepu sodišča druge stopnje, s katerim je bil postopek pravnomočno končan. S temi besedami je zakonodajalec omogočil revizijo proti takemu sklepu, ki se nanaša na odločitev o glavni stvari, ker iz različnih razlogov ni pogojev za izdajo sodbe. Ni pa dovolil revizije proti vsem tistim sklepom, ki se nanašajo na postranske terjatve ali na procesno vodstvo. V obravnavanem primeru se je postopek končal s sodbo (in popravnim sklepom). Že proti sklepu o stroških, navedenem v 2. točki izreka te sodne odločbe, ni dovoljena revizija, ker gre po njegovi vsebini za postransko terjatev, še manj pa proti sklepom, ki so temu sledili.
denacionalizacija - vsebina zahtevka - obravnavanje poznejše vloge, ki se nanaša na isti temelj podržavljenja
Za opredelitev zahtevka mora zahteva za denacionalizacijo vsebovati podatke, ki so predpisani v 1. odstavku 62. člena ZDen, in sicer podatke o premoženju, na katero se zahteva nanaša, o pravnem temelju podržavljenja, o pravnem temelju pravice do vrnitve ter o tem, v kateri obliki se zahteva vrnitev. Če se glede na navedene podatke zahteva nanaša na denacionalizacijo vsega podržavljenega premoženja, ni mogoče ločeno obravnavati poznejše vloge, ki se nanaša na isti temelj podržavljenja in vsebino iste odločbe o podržavljenju.
prošnja za pogojni odpust - odločanje o prošnji med prekinitvijo prestajanja kazni zaradi zdravstvenih razlogov
Okoliščina, da je obsojencu prestajanje kazni prekinjeno zaradi zdravstvenih razlogov, ne more biti razlog za zavrnitev prošnje za pogojni odpust. Zavrnitev prošnje zaradi te okoliščine, ki v 109.
členu KZ, ki določa pogoje za pogojni odpust, ni navedena, bi povzročila neenako obravnavanje oseb, ki bi morale biti obravnavane enako.
zemljiški kataster - obnova postopka - zahteva za glavno obravnavo - odločanje na glavni seji - načelo kontradiktornosti
Tožnik je v tožbi zahteval, da sodišče odloči po opravljeni glavni obravnavi. Sodišče predlogu ni ugodilo in je odločilo na seji, za kar pa z vidika pravice iz 22. člena Ustave ni imelo podlage.
bistvena kršitev določb kazenskega postopka - ni razlogov o odločilnih dejstvih - zahteva za varstvo zakonitosti - izpodbijanje odločbe o kazni - zmotna ali nepopolna ugotovitev dejanskega stanja
Z zahtevo za varstvo zakonitosti je mogoče odločbo o kazni izpodbijati le z uveljavljanjem kršitve kazenskega zakona iz 5. točke 372. člena ZKP, ne pa z navedbami, da je prvostopenjsko sodišče v obrazložitvi navajalo veliko okoliščin, ki jih je mogoče šteti kot olajševalne, vendar jih ni "uporabilo pri odmeri kazni in višini kazni".
Razlika med kaznivim dejanje goljufije po členu 217 KZ in kaznivim dejanjem poslovne goljufije po členu 234a KZ je v tem, da je kaznivo dejanje poslovne goljufije možno storiti le pri opravljanju gospodarske dejavnosti ter da pri tem kaznivem dejanju ni potrebno, da bi storilec zasledoval goljufivi namen že od vsega začetka, torej od sklenitve posla, temveč je izvršitev dejanja možna tudi med njegovim izvajanjem.
Zapeljati v zmoto pri kaznivem dejanju poslovne goljufije lahko pomeni že samo dejstvo, da je storilec z načinom sklenitve pogodbe, ki mu je včasih dodana še pisna garancijska izjava, zagotavljal, da je posel zanesljiv, čeprav v resnici ni bil.
V primeru, ko izrek vsebuje tudi abstraktni dejanski stan, abstraktni in konkretni del opisa predstavljata celoto in ni potrebno, da se za razumljivost oziroma konkretizacijo kaznivega dejanja določeni znaki ponavljajo, še posebej, če so ti dovolj konkretizirani v abstraktnem delu.
zahteva za denacionalizacijo - rok za vložitev zahteve - zamuda roka - izguba pravice do denacionalizacije
Za vložitev zahteve za denacionalizacijo je v 1. odstavku 62. člena ZDen določen rok, ki je materialni prekluzivni in se ne more podaljšati. Njegov potek pomeni izgubo pravice do denacionalizacije po samem zakonu, ne glede na razlog zamude.
pripor - neupravičena proizvodnja in promet z mamili - ponovitvena nevarnost - utemeljen sum - upoštevanje drugih kazenskih postopkov - nedovoljeni dokazi - neogibna potrebnost pripora
Sodišče se lahko kot na argument pri ocenjevanju utemeljenosti suma sklicuje na druge, zoper osumljenca uvedene kazenske postopke, razen tistih, v katerih je državni tožilec zahteval preiskavo, pa ta še ni uvedena.
Trditev v zahtevi za varstvo zakonitosti, da se sklep o priporu opira na nedovoljen dokaz, je mogoče v tej fazi postopka upoštevati le v tistih primerih, ko je že na prvi pogled jasno, da gre za nedovoljene dokaze, ne pa tudi takrat, ko je to odvisno od presoje relevantnih dejstev, ki jih je v postopku treba šele raziskati.
Pri izreku enotne kazni obsojencu (1. odstavek 48. člena KZ) se kot prestana kazen šteje tudi čas, ko je bil obsojenec na pogojnem odpustu, če ta ni bil preklican.
začasna odredba - izkazanost pogojev za izdajo začasne odredbe - nastanek hujših posledic ali grozeče nasilje
Če tožnik ne navaja konkretnih okoliščin in ne predloži dokazov zanje, ni niti izkazan morebitni nastanek hujših škodljivih posledic ali grozeče nasilje.
kršitev kazenskega zakona - obstoj kaznivega dejanja - prepovedan prehod čez državno mejo - zakonski znaki kaznivega dejanja - prevažanje tujcev čez ozemlje Republike Slovenije
Sodna praksa je za kaznivo štela tudi prevažanje tujcev čez ozemlje Republike Slovenije kot sestavni del celotne prepovedane dejavnosti, ki obsega nezakonit vstop tujca v državo in njegov prevoz do kraja, kjer bo spravljen čez mejo iz države, če ne namerava ostati.
Za pravočasnost vložitve predloga za obnovo postopka je v primerih, če osebi, ki bi morala biti udeležena v postopku kot stranka ali stranski udeleženec, ni bila dana možnost udeležbe v postopku, bistveno, kdaj je bila odločba takšni osebi vročena.
upravni spor - pritožba - pritožbeni razlog zmotne in nepopolne ugotovitve dejanskega stanja - pritožbeni razlog zmotne uporabe materialnega prava - sodba, ki temelji na dejanskem stanju, ugotovljenem v upravnem postopku
Neutemeljen je pritožbeni razlog zmotne uporabe materialnega prava, saj je po presoji pritožbenega sodišča sodišče prve stopnje pravilno presodilo, da je tožena stranka na podlagi ugotovljenega dejanskega stanja pravilno uporabila materialno pravo, ko je odpravila delno prvostopno odločbo zaradi pomanjkljivosti v postopku na prvi stopnji.
prošnja za azil - očitno neutemeljena prošnja - prosilcu v izvorni državi ne grozi preganjanje - načelo nevračanja
Že na podlagi prosilčeve vloge in nato podatkov, dobljenih v pospešenem postopku, je tožena stranka lahko utemeljeno sklepala, da tožniku v izvorni državi ne grozi preganjanje.