ZP-1 člen 55, 59/3, 67, 67/2, 155, 155/2. URS člen 29, 29-3. ZUP člen 85. ZOZP člen 2, 46.
bistvena kršitev določb postopka o prekršku - pravice obrambe - postopek pred prekrškovnim organom - odločanje sodišča - izvajanje dokazov v korist obdolženca - dokazni predlog - vročanje vabila predlagani priči - sklenitev zavarovanja vozila
S tem, ko je sodišče zmotno presodilo, da storilčeve navedbe v zahtevi za sodno varstvo ne izpolnjujejo zahteve po določnosti (popolnosti) dokaznega predloga, je s svojo odločitvijo poseglo v storilčevo pravico do izvedbe dokazov v njegovo korist.
povrnitev škode – škoda zaradi kršitve pogodbene obveznosti – požar – podjemna pogodba – akcesorna odškodninska odgovornost - odgovornost izvajalca za podizvajalca – zakonska subrogacija
Tožnica vtožuje sporno odškodnino (zaradi požara) na podlagi zakonske subrogacije. Njena zavarovanka (osnovna šola) in prvi toženec sta namreč sklenila pogodbo za izvedbo strojno instalacijskih del – prestavitev cevovoda ogrevanja. Gre torej za povračilo škode, ki je vezana na kršitev (pogodbene) obveznosti opraviti določen posel, za pogodbeno odškodninsko odgovornost prvega toženca kot podjemnika (izvajalca). Podjemnik namreč v smislu 630. člena OZ odgovarja naročniku za osebo (podizvajalca), ki je po njegovem naročilu delala pri prevzetem poslu, kot da bi ga sam opravil. Podjemnikova odgovornost je tako odvisna od odgovornosti podizvajalca. Če ni odgovornosti podizvajalca, tudi izvajalčeve odgovornosti ni. Gre za akcesorno odškodninsko odgovornost podjemnika (naročnika v razmerju do podizvajalca).
URS člen 53, 54, 56. Evropska konvencija o varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin (EKČP) člen 8. ZTuj-2 člen 60, 60/1-3, 64.
vrnitev tujca v izvorno državo - dovoljena revizija - zelo hude posledice - pravica do družinskega življenja - načelo sorazmernosti - zmotna uporaba materialnega prava - nepopolno ugotovljeno dejansko stanje
Pravica do družinskega življenja je ustavna pravica (varovana v 53., 54. in 56. členu URS), ki je z zakonom ni mogoče izključiti, zato je treba po presoji Vrhovnega sodišča tudi v primeru, ko se odloča o vrnitvi tujca v izvorno državo (kakršen je obravnavani primer), glede na specifične okoliščine obravnavanega primera, še posebej glede na izrecno sklicevanje revidenta na to pravico opraviti celovito presojo te pravice v razmerju do pravice države, da izvaja ukrepe za zakonito in kontrolirano priseljevanje in preprečevanje nezakonitega priseljevanja in s tem zagotavljanje javnega reda (in nacionalne varnosti) ter v zvezi s tem v skladu z načelom sorazmernosti oceniti, ali je bilo v upravnem postopku z izpodbijanim ukrepom države prekomerno poseženo v pravico do družinskega življenja.
precejšen dvom o resničnosti odločilnih dejstev - identiteta storilca
Vrhovno sodišče zatrjevanih procesnih kršitev ni moglo preizkusiti, ker se je pri odločanju o zahtevi pojavil precejšen dvom v resničnost odločilnih dejstev.
dovoljenost revizije – vrednost spornega predmeta – gospodarski spor - zavrženje revizije
Ker vrednost izpodbijanega dela pravnomočne sodbe ne presega mejne vrednosti iz 490. člena ZPP in ker tožeča stranka ni izkazala, da bi bila revizija dopuščena, le-ta ni dovoljena.
ZP-1 člen 2, 2/2, 156, 156/1-4. ZPrCP člen 46, 46/5. ZPrCP-A člen 27.
kršitev materialnih določb zakona - časovna veljavnost zakona - meje sankcioniranja prekrškov - milejši predpis - uporaba milejšega zakona
Prekrškovni organi in sodišča morajo upoštevati spremembe materialnopravnih predpisov do pravnomočnosti odločbe, torej tudi v postopku z rednimi pravnimi sredstvi.
PREKRŠKOVNO PROCESNO PRAVO - VARNOST CESTNEGA PROMETA
VS2006647
ZP-1 člen 65, 68, 155, 155/1-8, 155/2. ZPrCP člen 8. URS člen 29, 29-3.
bistvena kršitev določb postopka o prekršku - pravice obrambe - izvajanje dokazov v korist obdolženca - odgovornost lastnika vozila - obrnjeno dokazno breme - odločanje sodišča - načelo materialne resnice
Dolžnost predložitve dokazov, s katerimi se izkaže razumen dvom glede domnevanega dejstva (8. člen ZPrCP) ne pomeni uvedbe razpravnega načela in izenačitve položaja storilca v prekrškovnem postopku s položajem stranke v pravdnem postopku.
spor o pristojnosti – krajevna pristojnost – kumulacija izvršilnih sredstev - predlog za nadaljevanje izvršbe z novim izvršilnim sredstvom – območje na katerem ležijo nepremičnine
Ker se v predlogu za nadaljevanje izvršbe z dne 6. 5. 2013 predlaga prodaja dolžnikovih nepremičnin v k.o. ..., ki ležijo na območju Okrajnega sodišča v Piranu, je za odločitev o tem predlogu upoštevaje določbo četrtega odstavka 35. člena ZIZ in prvega odstavka 166. člena ZIZ pristojno Okrajno sodišče v Piranu.
ZP-1 člen 113a, 113b, 113c, 113c/3, 113c/4, 113d, 113d/4, 202č.
postopek začasnega odvzema vozniškega dovoljenja – začasni odvzem - trajanje in vštevanje začasnega odvzema – vrnitev začasno odvzetega vozniškega dovoljenja - odločanje in izdaja sklepa o prenehanju veljavnosti vozniškega dovoljenja
Določba o vštevanju časa, za katerega je bilo začasno odvzeto vozniško dovoljenje oziroma prepovedana vožnja, v izrečeno sankcijo prepovedi vožnje motornega vozila določene vrste ali kategorije ali v čas, v katerem lahko ponovno pridobi vozniško dovoljenje, se uporabi, tudi če začasni odvzem ni bil izrečen zaradi istega prekrška kot sankcija.
Sodišče je v skladu s tretjim odstavkom 105.a člena ZPP v zvezi z 22. členom ZUS-1 štelo, da je tožeča stranka, ki ni plačala sodne takse za tožbo v danem roku, tožbo umaknila in je v skladu s prvim odstavkom 34. člena ZUS-1 v zvezi z drugim odstavkom 337. člena ZBan-1, ker o zadevi še ni odločilo, postopek ustavilo.
ZMZ člen 51, 51/2, 51/3, 51/4, 59, 59/1-3. Uredba sveta (ES) o vzpostavitvi meril in mehanizmov za določitev države članice, odgovorne za obravnavanje prošnje za mednarodno zaščito, ki je v eni od držav članic vloži državljan tretje države, številka 343/2003 z dne 18. 2. 2003 (Uredba 2003/343/ES) člen 15, 15/1, 16, 16/1c.
mednarodna zaščita - omejitev gibanja - izročitev pristojni državi - begosumnost - dublinska uredba - pogoji za izrek ukrepa omejitve gibanja - načelo zakonitosti pri presoji relevantnih okoliščin
Čeprav je tožnik po tem, ko je (brez veljavnega osebnega dokumenta) prišel v Slovenijo sam odšel na policijsko postajo in zaprosil za mednarodno zaščito, in bi to lahko pomenilo, da ni begosumen in da bo počakal na konec postopka in morebitno izročitev pristojni državi zaradi obravnavanja prošnje za mednarodno zaščito, pa tudi po presoji Vrhovnega sodišča druge ugotovljene okoliščine pretehtajo presojo glede njegove begosumnosti in opravičujejo omejitev tožnikovega gibanja.
PREKRŠKOVNO PROCESNO PRAVO – PREKRŠKI – VARNOST CESTNEGA PROMETA
VS2006621
ZP-1 člen 57, 57/2. ZMV člen 40, 40/2-6, 40/7, 40/8.
odločba o prekršku - sestavine odločbe – plačilni nalog – izrek odločbe o prekršku - opis prekrška - čas storitve prekrška – registracija vozil - odjava vozila
Kraj, čas, način storitve prekrška in nekatere druge okoliščine, potrebne za individualizacijo historičnega dogodka, ki ga prekrškovni organ obravnava kot prekršek, morajo biti podrobneje opisane v opisu dejanja le, če so pomembne pri pravni opredelitvi prekrška oziroma predstavljajo njegove zakonske znake.
Prekršek po osmem odstavku 40. člena ZMV v zvezi s 6. točko drugega odstavka 40. člena ZMV je storjen, ko se izteče v sedmem odstavku tega člena določeni 15-dnevni rok za prostovoljno izpolnitev obveznosti lastnika vozila.
DELOVNO PRAVO - JAVNI USLUŽBENCI – CIVILNO PROCESNO PRAVO
VS3005968
ZPP člen 367a.
predlog za dopustitev revizije - dopuščena revizija - pripadnik Slovenske vojske - dodatki - dodatki med opravljanjem vojaške službe v tujini
Revizija se dopusti glede vprašanja:
- ali je pripadnik Slovenske vojske upravičen do dodatka za stalnost, dodatka za delovno dobo, dodatka zaradi omejitve pravice do stavke in dodatka za magisterij v času, ko opravlja vojaško službo v tujini.
predlog za dopustitev revizije - zavrženje predloga - sklep o stroških postopka - vrednost spornega predmeta – stranska terjatev – stroški postopka
Sklep o stroških pomeni odločitev o stranski terjatvi iz drugega odstavka 39. člena Zakona o pravdnem postopku (ZPP), ki se na podlagi prvega odstavka tega člena ne upošteva med pogoji za dovoljenost revizije. Hkrati sklep o stroških postopka ne spada med sklepe iz prvega odstavka 384. člena ZPP, s katerim bi bil postopek v sporu pravnomočno končan. Ker glede na to v zvezi z odločitvijo o stroških postopka, kot postranski terjatvi, revizija že po zakonu ni dovoljena, je sodišče ob smiselni uporabi 374. člena ZPP tudi predlog za dopustitev revizije kot nedovoljen zavrglo.
ZDSS-1 člen 7, 31. ZUPJS člen 38. ZPP člen 374, 377.
predlog za dopustitev revizije – dovoljenost revizije po zakonu – zavrženje predloga - pravica do znižanega plačila vrtca
V obravnavani zadevi gre za spor o priznanju pravice do znižanega plačila vrtca, ki je socialni spor iz področja socialnega varstva. Navedeno pomeni, da gre za spor, v katerem je revizija dovoljena že po zakonu, zato predlog za dopustitev revizije ni dovoljen.
predlog za dopustitev revizije – postulacijska sposobnost – zavrženje predloga
Postopek s predlogom za dopustitev revizije spada med postopke o izrednih pravnih sredstvih (VI. poglavje ZPP).
V postopku z izrednimi pravnimi sredstvi lahko stranka opravlja pravdna dejanja samo po pooblaščencu, ki je odvetnik, osebno pa le, če ima stranka opravljen pravniški državni izpit.
predlog za dopustitev revizije – razlika v plači - sodna razveza pogodbe o zaposlitvi - odškodnina namesto reintegracije – spor o prenehanju delovnega razmerja – dovoljenost revizije po zakonu – zavrženje predloga
Plačilo razlike v plači v posledici nezakonite odpovedi pogodbe o zaposlitvi in plačilo odškodnine zaradi sodne razveze sta pravici, ki sta neločljivo povezani s prenehanjem delovnega razmerja. Zato je glede teh pravic, ki izvirajo iz spora o prenehanju delovnega razmerja in se uveljavljajo v isti tožbi, revizija vedno dovoljena.