KAZENSKO MATERIALNO PRAVO - VARNOST CESTNEGA PROMETA
VS2005162
KZ člen 303, 303/2. ZPol člen 3.
kršitev kazenskega zakona - napad na uradno osebo, ko opravlja naloge varnosti - obstoj kaznivega dejanja - zakonski znaki kaznivega dejanja - naloge policije - nadzor prometa na javni cesti - postopek o prekršku - odkrivanje prekrška ter storilca
Policija lahko zaradi ugotovitve, ali ima udeleženec v cestnem prometu v organizmu alkohol ali več alkohola, kot je dovoljeno, odredi preizkus s sredstvi in napravami za ugotavljanje alkohola tudi po tem, ko je po prekršku s takšno vožnjo prenehal, ne glede na to, kje se v takšnem trenutku nahaja.
pogodba o prodaji kmetijskega zemljišča - ponudba za prodajo kmetijskega zemljišča - izjava o sprejemu ponudbe - obvestilo ponudniku o sprejemu ponudbe s priporočeno pošiljko - neposredna vložitev obvestila o sprejemu ponudbe pri upravni enoti - zahteva za sklenitev pogodbe za prodajo kmetijskega zemljišča
Določbo prvega odstavka 21. člena ZKZ-UPB1 je mogoče razumeti zgolj tako, da mora sprejemnik ponudbe o svojem sprejemu vselej obvestiti ponudnika in upravno enoto. Ponudnika je dolžan obvestiti tako, da mu pošlje pisno obvestilo priporočeno s povratnico. Upravno enoto pa lahko obvesti bodisi s priporočeno pošiljko, bodisi ji obvestilo izroči neposredno.
ZUS-1 člen 82, 82/2-2, 82/2-3. ZPP člen 367b, 367b/4. ZGO-1 člen 2, 2/1, 152, 153.
ukrep gradbenega inšpektorja – dovoljenost revizije – pomembno pravno vprašanje – nelegalna ali neskladna gradnja
Ker Zakon o graditvi objektov – ZGO-1 natančno opredeljuje, kdaj gre za nelegalno in kdaj za neskladno gradnjo in določa tudi vsebino inšpekcijskih ukrepov v teh primerih, to ne more biti pomembno pravno vprašanje.
ZUS-1 člen 22, 22/1, 83, 83/2-1, 83/2-2, 89. ZPP člen 367b, 367b/4.
dovoljenost revizije – vrednost spora – navedba razlogov za dopustitev revizije
V obravnavani zadevi revident zgolj citira besedilo 2. točke drugega odstavka 83. člena ZUS-1 in ne konkretizira okoliščin, ki bi po tej točki lahko bile razlog za dopustitev revizije – ne na način, kot zahteva ZPP, ne kako drugače.
ZTLR člen 33. ZDDPO (1993) člen 45, 46, 54, 55, 64, 66. ZDDPO (1990) člen 25, 26, 33, 34. ZDavP člen 96, 97, 112, 198, 231, 231/1. ZR (1989) člen 91.
davek od dobička pravnih oseb – amortizacija – lastništvo – opredmeteno osnovno sredstvo – nepremičnina – vpis v zemljiško knjigo – listina, sposobna za vknjižbo – dokapitalizacija - povečanje osnovnega kapitala – stvarni vložek – zastaranje odmere davka
Davčni zavezanec sme amortizirati le tiste stvari, ki imajo zanj naravo osnovnih sredstev po SRS (1993) 1.21., ki se amortizirajo. Če določena poslovna zgradba ne izpolnjuje pogojev iz SRS (1993) 1.21. potem je ni mogoče amortizirati, ne glede na to, da jo ima davčni zavezanec nepravilno zavedeno v svojih poslovnih knjigah. Lastništvo na nepremičnini se za davčne potrebe izkazuje z vpisom v zemljiško knjigo ali z listino, ki je sposobna za vpis.
Po izdaji in vročitvi prvostopne odločbe odmera davka ne more več zastarati.
dovoljenost revizije – zelo hude posledice – zavrženje revizije
Zgolj revidentova navedba, da prepovedi, ki jih je izrekel inšpekcijski organ po določbah ZUN za sporni objekt, omejujejo njegovo lastninsko pravico, ne izkazuje zelo hudih posledic. Revident s to navedbo hudih posledic namreč ni natančno opredelil in konkretiziral.
predlog za dopustitev revizije - plačilo sodne takse - ugovor zoper plačilni nalog - predlog za oprostitev plačila sodne takse
Ne drži, da je tožnica že v predlogu za dopustitev revizije predlagala, naj se oprosti plačila sodnih taks. Z odločbo Bpp 237/2008 z dne 21. 4. 2008 ji je bila dodeljena redna brezplačna pravna pomoč kot oprostitev plačila sodnih taks v postopku pred sodiščem prve stopnje; s sklepom P 120/2008 z dne 4. 8. 2009 pa je bila oproščena le plačila sodne takse za pritožbo.
S pravnimi sredstvi zoper sklep o izvršbi se lahko uveljavljajo le razlogi, ki se nanašajo na izvršljivost odločbe in na določen način izvršbe, takšnih ugovorov pa tožnik v tožbi ni navajal.
ZDDPO člen 11, 20. ZDoh člen 15, 15/1. ZDavP člen 114, 115. ZGD člen 24. Slovenski računovodski standardi (1993) standard 15, 21, 22.
davek od dobička pravnih oseb – plača – pogodba o zaposlitvi – individualna pogodba o zaposlitvi – odhodki – verodostojna listina – evidenca – nadurno delo – dodatno delo – posredovanje dela – obračun osebnih prejemkov – firma – blagovna znamka – licenčna pogodba – fantazijski dodatek
Kot verodostojni listini za priznanje odhodkov iz naslova plač delavcev s sklenjenimi individualnimi pogodbami o zaposlitvi zadostujeta pogodba o zaposlitvi in plačilna lista. Delodajalcu za takšne pogodbe o zaposlitvi ni treba posebej voditi evidence nadurnega in dodatnega dela.
Kadar iz listine ni jasno razvidno, ali davčni zavezanec pridobiva pravico do uporabe imena, ali pravico do uporabe blagovne znamke, ne gre za verodostojno knjigovodsko listino, na podlagi katere je dopustno vpisovati poslovne dogodke v poslovne knjige po SRS/93.
Revizija je dovoljena, če vrednost izpodbijanega dela pravnomočne sodbe presega 40.000 EUR (drugi odstavek 367. člena ZPP) ali če je predhodno dopuščena (tretji odstavek 367. člena ZPP). V obravnavanem primeru revizija po samem zakonu ni dovoljena (saj znaša vrednost izpodbijanega dela pravnomočne sodbe 4.465,03 EUR) in tudi ni bila dopuščena; zato je nedovoljena (drugi odstavek 374. člena ZPP) in jo je revizijsko sodišče zavrglo (377. člen ZPP).
ZKP člen 272, 272/2, 371, 371/1-11, 371/2. KZ člen 103.
razlogi o odločilnih dejstvih - protispisnost - pravice obrambe - podaljšanje pripora po vloženi obtožnici - ponovitvena nevarnost - izbris obsodbe iz kazenske evidence - bistvena kršitev določb kazenskega postopka
Čeprav se sodišči v izpodbijani pravnomočni odločbi v zvezi z obstojem ponovitvene nevarnosti ne bi smeli opreti na sodbo, ki bi morala biti izbrisana, pa s tem, ko se nista opredelili do takšnih navedb obrambe, nista kršili določb postopka v smislu 11. točke prvega odstavka 371. člena ZKP, saj izbris pogojne obsodbe ni odločilno dejstvo (takšno dejstvo je obstoj pripornega razloga ponovitvene nevarnosti, ki je v konkretnem primeru utemeljena že na podlagi drugih okoliščin).
ZIZ člen 41, 44, 61, 62. ZOR člen 126, 361, 361/1, 1004, 1004/3, 1019, 1019/1. ZPP člen 8.
posojilo - poroštvo - solidarno poroštvo - zastaranje - zastaranje porokove obveznosti - začetek teka zastaralnega roka - odstop od pogodbe - dokazno breme
Bistveno za odločanje o zastaranju porokove obveznosti je, kdaj je tožnica veljavno odstopila od pogodbe, kdaj so učinki odstopa pričeli delovati proti glavni dolžnici, saj je od te časovne točke odvisen potek zastaranja obveznosti glavne tožnice in posledično (zaradi akcesornosti poroštva) tudi zastaranje obveznosti poroka (prvi odstavek 1019. člena ZOR)
Pri oceni davčne osnove po 39. členu ZDavP se revizijska presoja materialnega prava omejuje na obstoj zakonskih pogojev za ugotavljanje davčne osnove z oceno in na vsebino predpisane metode.
pripor - priporni narok - predlog državnega tožilca
V fazi odločanja o odreditvi pripora (na predhodnem kontradiktornem naroku) mora izjava tožilca vsebovati izrecno formuliran predlog za odreditev pripora – če temu ni tako, mora sodišče v položaju, ki pomeni izrazito izjemo od pravila, strogo presojati, ali je izjava tožilca tako določna in nedvoumna, da je iz nje razvidna jasna tožilčeva volja predlagati odreditev pripora, z vidika pravic obrambe pa tudi, ali ga je ta tako razumela in se o njem izjavila.
Tudi v primeru, ko stranka vloži predlog za dopustitev revizije proti pravnomočnemu sklepu sodišča druge stopnje, je predlagatelj dolžan priložiti predlogu izvod pravnomočnega sklepa pritožbenega sodišča.
zaščitena kmetija – dovoljenost revizije – pomembno pravno vprašanje
Revidentka ni izkazala niti zatrjevane neenotnosti v sodni praksi sodišča prve stopnje, saj je tako v izpodbijani sodbi kot sodbi, na katero se sklicuje revizija, sprejeto stališče, da je treba ugotavljati gospodarsko celoto kmetijskih zemljišč kot pogoj za njihovo vključitev v zaščiteno kmetijo.
ZUP člen 292, 292/1, 293, 293/3. ZGO-1 člen 3, 3/3, 200, 200/1.
ukrep urbanističnega inšpektorja – pogoji za odlog upravne izvršbe
Ustavno sodišče je s svojo odločbo, št. U-I-150/2004 z dne 1. 12. 2005, odločilo, da se prvi odstavek 200. člena ZGO-1 razveljavi, vendar se ta odločba nanaša le na gradnje iz tretjega odstavka 3. člena tega zakona, to je na enostavne objekte, kar pa predmetni objekt ni. Tudi razveljavitev ZUN s strani Ustavnega sodišča na predmetni postopek ne vpliva, saj je inšpekcijska odločba, ki predstavlja izvršilni naslov, v tej zadevi postala pravnomočna, še preden je začela učinkovati odločba Ustavnega sodišča. Za odlog izvršbe na predlog tožnika tako niso izpolnjeni zakonski pogoji, določeni v tretjem odstavku 293. člena ZUP.
povrnitev nepremoženjske škode – odgovornost za škodo od nevarne dejavnosti – odgovornost delodajalca – varstvo pri delu izpostavljenost delavca hlapom naftnih derivatov – podlage odškodninske odgovornosti - krivda – objektivna odgovornost – vzročna zveza
Ker je tožnik izkazal nastanek škode in vzročno zvezo med škodo in nevarno dejavnostjo tožene stranke, le-ta pa ni dokazala okoliščin, ki bi jo odgovornosti razbremenile, prav tako pa tudi ni izpodbila domneve vzročne zveze med škodo in nevarno dejavnostjo, je treba tožbenemu zahtevku na podlagi drugega odstavka 154. člena ZOR po temelju ugoditi.
denacionalizacija - prodaja nepremičnin - neodplačni pravni posel - darilo - namen daritve - prepustitev posesti - napake volje - grožnja, sila ali zvijača državnega organa oziroma predstavnika oblasti
Zmotna je presoja sodišč prve in druge stopnje, da je treba daritveni namen presojati ob trenutku prehoda posesti in ne ob trenutku sklenitve pogodbe.