ZUS člen 59, 59/1. ZAzil člen 1, 1/2, 1/3, 2, 2/1-8, 39, 39/1.ZUS-1 člen 76, 107.
azil - redni postopek - subsidiarna zaščita - preganjanje - uporaba direktive
Glede na tožnikove izjave, podane v upravnem postopku, ni mogoče ugotoviti, da je podana takšna stopnja intenzivnosti zatrjevanih kršitev človekovih pravic v skladu s pogoji, določenimi v Ženevski konvenciji, da bi bili izpolnjeni pogoji iz 2. in 3. odstavka 1. člena ZAzil.
Ker tožnik ni prosil za azil ob prihodu v Republiko Slovenijo, ampak šele potem, ko so ga zaradi nezakonitega vstopa v Republiko Slovenijo prijeli policisti, je podan razlog, zaradi katerega se prosilcu za azil lahko začasno omeji gibanje iz 3. alineje 27. člena Zakona o azilu.
vrnitev v prejšnje stanje - opustitev vročitve odločba
Dejstvo, da tožniku ni bila dana možnost udeležbe v postopku in mu ni bila vročena odločba, ni opravičen razlog za vrnitev v prejšnje stanje v smislu določbe 22. člena ZUS. Opravičen razlog v smislu navedene določbe je razlog na strani tožnika, in ker takega razloga tožnik ne navaja, je sodišče prve stopnje odločilo pravilno, ko je predlog za vrnitev v prejšnje stanje zavrnilo.
Ocena verodostojnosti zagovora oziroma ocena protislovnih dokazov in izpovedb ne spada v obrazložitev sklepa o odreditvi pripora, temveč je to stvar obrazložitve sodbe.
ZUS člen 4, 4/2, 34, 34/1-5.ZUS-1 člen 72, 72/1, 76, 107, 107/2.
nedopustnost upravnega spora
Dokončen upravni akt prve stopnje, zoper katerega je bila mogoča pritožba, v upravnem postopku pa ni bila vložena, ne more biti predmet upravnega spora.
denacionalizacija - zahtevek za vračilo vlaganj - pravočasnost
Rok, določen v določbi 26. člena ZDen-B, je materialno prekluzivni rok, katerega potek ima za posledico, da določenega procesnega dejanja, vezanega na ta rok, ni več mogoče opraviti in da zaradi tega nastopi prekluzija.
KAZENSKO PROCESNO PRAVO - KAZENSKO MATERIALNO PRAVO
VS23673
ZKP člen 218, 371, 371/1-8, 371/1-11, 371/2, 372, 372-1.KZ člen 196.
bistvene kršitve določb kazenskega postopka - razlogi o odločilnih dejstvih - nedovoljeni dokazi - hišna preiskava - pravice obrambe - zavrnitev dokaznega predloga obrambe - neupravičena proizvodnja in promet z mamili - zakonski znaki kaznivega dejanja - protipravnost - opis kaznivega dejanja
Zakonodajalec je pri opredelitvi kaznivega dejanja neupravičene proizvodnje in prometa z mamili uporabil izraz neupravičeno. Protipravnost je torej zakonski znak tega kaznivega dejanja. Zato sodišče ne krši kazenskega zakona, če v izreku sodbe protipravnosti ne utemelji še s sklicevanjem na materialnopravni predpis, ki naj bi bil kršen.
Kadar sodišče odloča o predlogu za oprostitev plačila sodnih taks, mora, poleg prosilčevih dohodkov in premoženja, ugotoviti tudi višino taksne obveznosti. Če sklep nima takšne vsebine, ga ni mogoče preizkusiti. Podana je bistvena kršitev določb postopka v upravnem sporu.
CIVILNO PROCESNO PRAVO - DRUŽINSKO PRAVO - OBLIGACIJSKO PRAVO
VS09600
ZPP člen 3, 3/3, 306, 306/4, 339, 339/1, 339/2-6.ZZZDR člen 5a, 5a/1, 6, 88, 90, 90/1.URS člen 56. Konvencija Združenih narodov o otrokovih pravicah člen 3.ZMatR člen 20, 20/3.
zahteva za varstvo zakonitosti - absolutna bistvena kršitev določb pravdnega postopka - relativna bistvena kršitev določb pravdnega postopka - nedovoljena razpolaganja strank - prisilni predpis - tožba za izpodbijanje priznanja očetovstva - priznanje dano v zmoti - sodna poravnava o danem priznanju očetovstva - razpolaganje s tožbenim zahtevkov - sprememba in izbris že vpisanih dejstev v matični knjigi - osebno stanje - načelo največje koristi otroka
Zakonske določbe o predpisani obliki izjav za vpis in tudi spremembo vpisa o že danem priznanju očetovstva so kogentne narave. Že dane izjave o priznanju očetovstva so nepreklicljive zato, ker vplivajo na otrokov osebni status in jih zato ni mogoče poljubno spreminjati s preklicem, spremembami izjav in podobno. V pravdi, v kateri se uveljavlja neveljavnost priznanega očetovstva zaradi zmote, pa pomeni sklenitev sodne poravnave prav to: umik veljavno danega in v matičnem registru že vpisanega priznanja tožnikovega očetovstva in umik materinega soglasja k priznanju. Ali z drugimi besedami: tega, česar pravdni stranki zaradi prisilnega predpisa nista mogli doseči pri matičnem organu z umikom priznanja in umikom soglasja, sta z lastnimi procesnimi razpolaganji dosegli v pravdi s sklenitvijo sodne poravnave, ki jo je sodišče z zapisom poravnave tudi odobrilo. Ker gre za nedovoljeno procesno razpolaganje strank, ki je v nasprotju s prisilnim predpisom tretjega odstavka 20. člena ZMatR oziroma ga je obšlo, sodišče take sodne poravnave ne bi smelo odobriti.
ZPP člen 76, 80, 81, 81/5, 205, 205/1-3, 205/1-4, 374, 374/2, 377. ZPPSL člen 171, 171/2.
dovoljenost revizije - pravica do revizije - sposobnost biti stranka - izbris iz sodnega registra - prenehanje stranke zaradi zaključka stečajnega postopka - prenehanje stranke po vložitvi revizije - zavrženje revizije
Tožeča stranka je prenehala obstajati po vložitvi revizije. Ker je prenehala zaradi zaključka stečajnega postopka, nima pravnega naslednika. To pomeni, da se postopek ne bi mogel nikoli nadaljevati, zaradi česar bi bila uporaba določb ZPP o prekinitvi postopka (3. ali 4. točke prvega odstavka 205. člena ZPP) nesmiselna.
Ker se v obravnavanem primeru pomanjkanja sposobnosti biti stranka zaradi neobstoja pravnega nasledstva ne da odpraviti (primerjaj peti odstavek 81. člena ZPP), je nastala situacija, ko je revizija vložena po osebi, ki te pravice nima (več). Revizija je postala nedovoljena (drugi odstavek 374. člena ZPP).
Ker tožnik vlogi za izdajo lokacijskega dovoljenja ni predložil soglasja vse solastnikov nepremičnine, ki je predmet legalizacije, v smislu 53. člena ZUN ni izkazal pravice graditi, zato upravni organ ni mogel izdati lokacijskega dovoljenja.
Predlog za obnovo postopka ugotavljanja državljanstva za osebo, ki ji je bilo premoženje podržavljeno, kot predhodnega vprašanja v postopku denacionalizacije, ne zadrži odločanja o denacionalizaciji.
ZUS člen 34, 34/1-4.ZUS-1 člen 76, 82, 82/1, 107, 107/2.
tožba - pravni interes
Pravni interes kot procesna predpostavka mora biti podan ves čas trajanja upravnega spora. Pravni interes mora biti konkreten in neposreden, morebitna ugoditev tožbi pa mora privesti do izboljšanja tožnikovega položaja, kar pa v konkretnem primeru, ob dejstvu, da je tožnik s pritožbo uspel, ni podano.
zahteva za denacionalizacijo - podlaga za vodenje postopka - pravočasnost zahteve - naknadna širitev zahteve
Postopek za denacionalizacijo se začne in vodi po volji stranke in v okviru njenega materialnega zahtevka. V 62. členu ZDen določa podatke, ki jih mora zahteva vsebovati, in listine, ki ji morajo biti priložene, v 1. odstavku 64. člena ZDen pa je določen rok za vložitev zahteve za denacionalizacijo, ki je materialni prekluzivni rok, ki se (glede na ureditev v ZDen) ne more podaljšati. Pravočasno vložena zahteva se obravnava zgolj v okviru postavljenega materialnega zahtevka in ne varuje roka za uveljavljanje denacionalizacije premoženja, ki presega postavljeni materialni zahtevek.
Odločitev o oprostitvi plačila sodnih taks mora temeljiti na presoji, da bodo s plačilom sodnih taks občutno zmanjšana sredstva, s katerimi se preživlja stranka in njeni družinski člani.