ZPIZ-1 v 1. in 2. odstavku 177. člena določa pravico do izbire med pokojninami kot pravico, ki pripada zavarovancu. Med zavarovance (razen izjem) ni mogoče šteti uživalcev pravic, saj so ti že pridobili in uživajo pravice iz zavarovanja.
SKPgd člen 51, 51/1-4. Kolektivna pogodba za pomorščake člen 54, 54/1-c.
solidarnostna pomoč - bolezen delavca
Kolektivna pogodba za pomorščake ne daje podlage za obvezno plačilo večkratne solidarnostne pomoči, če se neprekinjena bolezen delavca časovno razteza na obdobje več koledarskih let.
dopustitev revizije - pritožbeni razlog - odstop od sodne prakse - obstoj delovnega razmerja - predhodno vprašanje
Obstoj delovnega razmerja, kolikor je bil med delavcem in delodajalcem sporen, se je v skladu z 80. členom ZTPDR uveljavljal v posebnem postopku pri delodajalcu (in nato po potrebi v sodnem postopku). Ker je šlo za posebej predpisan postopek, sodišče v tem sporu, katerega predmet je bilo plačilo plače, ni moglo o delovnem razmerju tožnice pri toženi stranki, ki je bilo sicer sporno, odločati kot o predhodnem vprašanju.
ZDR člen 83, 83/1, 88, 88/1, 88/1-3, 110, 110/1.ZPP člen 315, 315/1.
vmesna sodba - kršitev pogodbene obveznosti - odpoved pogodbe o zaposlitvi - krivdni razlog - nadaljevanje delovnega razmerja do izteka odpovednega roka - pisno opozorilo
Napačno je razlogovanje izpodbijane sodbe o razlikah med redno in izredno odpovedjo v delu, kjer razlikuje med »lažjimi kršitvami« in »kršitvami..., ko delodajalec lahko takoj izredno odpove pogodbo o zaposlitvi«. Vsaka kršitev pogodbene obveznosti ali druge obveznosti iz delovnega razmerja, brez delitve na lažje in težje odpovedne razloge, je lahko razlog za odpoved pogodbe o zaposlitvi, pod pogojem, da je razlog resen in utemeljen in da onemogoča nadaljevanje delovnega razmerja. Če nadaljevanje delovnega razmerja ni mogoče niti do poteka odpovednega roka, pa je izpolnjen pogoj iz 1. odstavka 110. člena ZDR za izredno odpoved pogodbe o zaposlitvi.