Ker je bila tožnica nesporno rojena po prenehanju druge svetovne vojne in s tem izven časovnega obdobja, ki ga kot relevantnega določa 2. člen ZZVN-UPB1, ni mogoče šteti, da je bila izpostavljena vojnemu nasilju.
Razlog, na katerega se sklicuje tožena stranka v odgovorih na tožbo, po poteku več kot enega leta in pol od vložitve pritožbe ni opravičljiv, zato je tožba po presoji sodišča upravičena in ji je sodišče ugodilo ter v skladu s 1. odstavkom 65. člena ZUS toženi stranki naložilo, da v roku 60 dni odloči o pritožbi tožeče stranke.
ZIS člen 74, 74/2, 74, 74/2, 74, 74/2, 74, 74/2. ZUP člen 213, 214, 214/1, 213, 214, 214/1.
obrazložitev odločbe - turistično območje
Takšna obrazložitev, ki se zgolj sklicuje na določbo pravne podlage za odločitev, ni zadostna, saj je sklicevanje na predpis, brez podrobne obrazložitve in njegove konkretizacije glede na ugotovljeno dejansko stanje, pomanjkljivost, ki stranki onemogoča učinkovito pravno sredstvo.
Odločitev o združitvi stvari v en postopek je sprejel drugostopni organ med pritožbenim postopkom in da upravni postopek ni tristopenjski, pač pa le dvostopenjski. Pomeni, da je odločitev organa druge stopnje dokončna oziroma da pritožba zoper (dokončno) odločbo ali sklep organa druge stopnje ni dopustna. Pač pa je zoper dokončne upravne akte, tako procesne kot meritorne, zagotovljeno (učinkovito) sodno varstvo v upravnem sporu, zato je neutemeljen ugovor kršitve tožničine pravice do pritožbe, ker je bilo hkrati odločeno tudi o združitvi navedenih stvari v en postopek. Za prevedbo nazivov višjih upravnih delavcev in upravnih delavcev po določbah ZJU je edini kriterij višina izhodiščnega količnika delovnega mesta brez napredovanj v višje plačilne razrede. To dejstvo je odločilno. Zato na pravilnost odločitve tožene stranke ne morejo vplivati tožbene navedbe o različnih opisih del in nalog po Uredbi glede na naziv pred prevedbo nazivov po ZJU in po njej, saj po Uredbi naziv davčni inšpektor III namreč sploh ni predviden kot tudi ne naziv inšpektor za hitre preglede.
ZCS-1 člen 12, 12. ZUP člen 267/1, 263/1, 263/1-1, 267, 260, 260/1-1, 263, 267/1, 263/1, 263/1-1, 267, 260, 260/1-1, 263.
obnova postopka - carina
Podlaga za obnovo postopka carinjenja je torej novo dejstvo, to je, da izjave na računih oz. kupoprodajnih pogodbah o poreklu blaga, niso verodostojne. Ta ugotovitev izhaja iz naknadnih preverjanj nemške carinske administracije, ki so zabeležene v dopisu, ki ga omenja tožena stranka.
Izjava stranke je po določbah ZUP (Uradni list RS, št. 80/99, 70/00, 52/02, 73/04) le subsidiarni dokaz, ki se ga lahko uporabi ob drugih (bolj zanesljivih) dokazih, kar pomeni, da za dokazovanje obstoja določenih dejstev izjava stranke ne more biti edini (in torej odločilni) dokaz.
ZDSS člen 4, 4/5, 4, 4/5. ZUS člen 1, 1/2, 1, 1/2. ZUP člen 2, 2.
stvarna pristojnost - štipendiranje
Tožena stranka je neposredni proračunski uporabnik, zato gre po mnenju sodišča v obravnavani zadevi za odločanje o upravni stvari (dodelitev kadrovske štipendije iz sredstev državnega proračuna), o kateri je tožena stranka izdala upravni akt, za presojo katerega ni izrecno predpisano drugo sodno varstvo, zaradi česar je Upravno sodišče RS sprejelo stvarno pristojnost za odločanje v konkretnem sporu. Po presoji sodišča se določba 5. točke 4. člena Zakon o delovnih in socialnih sodiščih (Uradni list RS, št. 19/94, 20/98-ZST, 42/02-ZDR in 63/03-odl.US v nadaljevanju ZDSS), ki govori o stvarni pristojnosti delovnega sodišča za odločanje o individualnih delovnih sporih med organizacijo oziroma delodajalcem in učencem ali študentom v zvezi s kadrovsko štipendijo, ne nanaša na konkreten spor med strankama. S podzakonskim aktom (2. odstavek 12. člena Pravilnika) pa ni mogoče predpisati drugega sodnega varstva.
Upravičenost do denacionalizacije izključuje neizkazanost jugoslovanskega državljanstva, tako za bivšega lastnika kot pravnih naslednikov po določbi 1. odstavka 9. člena ZDen.
vračilo davka - zastaranje - davek na promet nepremičnin
Razdrtje pogodbe ne pomeni, da pogodba ni bila nikoli sklenjena in da v obravnavanem primeru promet v letu 1994 ni bil opravljen. Po presoji sodišča razdrtje pogodbe z davčnega vidika predstavlja nov dogodek, ki ga je potrebno samostojno obravnavati. Ob takem pojmovanju razdrtja pogodbe in na podlagi (nespornih) podatkov upravnih spisov pa sodišče ne najde podlage za štetje zastaralnega roka po določbi 96. člena ZDavP glede na datum plačila obveznosti, saj ZDavP v 3. odstavku 96. člena govori o zastaranju pravice do vračila plačanega davka, ki ga zavezanec ni bil dolžan plačati, v obravnavanem primeru pa je tožničina obveznost na podlagi sklenjene kupoprodajne pogodbe nastala, do spremembe okoliščin oziroma novega relevantnega dogodka (razdrtja pogodbe) pa je prišlo šele kasneje.
Na zemljišču dovoljenega posega tožnik zatrjuje obstoj služnosti, ki je nastala s priposestvovanjem. Služnost ni vpisana v zemljiški knjigi, kar pa ne pomeni, da ne obstaja. Potrebno je ugotavljati obstoj služnosti in s tem pravico razpolaganja.
Po oceni sodišča je tožena stranka ravnala tudi pravilno, ko je uporabo 13. člena Zakona o usmerjanju otrok s posebnimi potrebami oprla na mnenje komisije za usmerjanje otrok s posebnimi potrebami druge stopnje, da je na podlagi pridobljenih podatkov o dejavnostih razširjenega programa, ki potekajo na sosednji osnovni šoli, glede na zagotovilo obeh šol, možno prehajanje med programoma in je predlagala tudi trajno vključitev v podaljšano bivanje, interesne dejavnosti in šolo v naravi v okviru sosednje osnovne šole.
Za obnovo postopka pristojni davčni organ je upoštevaje organizacijo davčne uprave, ki jo ureja Zakon o davčni službi, druga organizacijska enota Davčne uprave Republike Slovenije, zato sodišče glede teka subjektivnega roka pritrjuje stališču tožene stranke, da je bil pristojni organ prve stopnje z novimi dejstvi in dokazi seznanjen z dopisom drugega davčnega urada, ki je izvedel postopek inšpiciranja.
Ker iz upravnih spisov izhaja, da ima lastninsko pravico na navedenih nepremičninah fizična oseba, v tretjem odstavku 16.člena ZDen pa je določeno, da premoženja ni mogoče vrniti, če je na njem lastninska pravica fizičnih oseb ali civilnih pravnih oseb, je tudi po presoji sodišča tožena stranka ravnala pravilno, ko je zavrnila pritožbo tožeče stranke zoper odločbo upravnega organa prve stopnje, ki je za navedene nepremičnine ugotovil navedeno oviro za vrnitev nepremičnin upravičenki v naravi.
ZZad člen 65, 65/1, 66, 65, 65/1, 66. ZUP člen 243, 243/1, 243, 243/1.
denacionalizacijski upravičenec
Ker je tožeča stranka nastala s preoblikovanjem ene od temeljnih organizacij združenega dela v sestavi delovne organizacije Kmetijski kombinat B., ne more biti upravičena do denacionalizacije za navedeno premoženje, saj je bilo predmet prostovoljnega razpolaganja s strani Kmetijskega kombinata B., v katerega sestavi je bila tudi predhodnica tožeče stranke.
URS člen 23, 23/1, 23, 23/1. ZUS člen 34, 34/1, 34/1-4, 34, 34/1, 34/1-4.
pravni interes - varstvo ustavnih pravic
Pravni interes, ki ga mora imeti tožena stranka, obstaja ves čas upravnega spora le toliko časa, dokler pristojno sodišče o tožbi oz. pritožbi ne odloči. Ko odloči, pravnega interesa za varstvo te pravice v upravnem sporu ne more biti več.
Stranka je podala izjavo, da za citirane nepremičnine umika zahtevek za denacionalizacijo, zato je upravni organ v skladu z določbo 131.člena Zakona o splošnem upravnem postopku (1986) postopek s sklepom ustavil. Obnova postopka pa je dopustna le, če je postopek končan z dokončno odločbo. Postopka, ki je bil končan s sklepom ni mogoče obnoviti.
ZUOPP člen 24/3, 16, 16/4, 24, 24/3, 16, 16/4, 24.
individualni program šolanja
Otrok s posebnimi potrebami, ni bil z odločbo usmerjen v izobraževalni program s prilagojenim izvajanjem in dodatno strokovno pomočjo v redno osnovno šolo, pač pa je bil razvrščen in napoten v šolo s prilagojenim programom. Dosedanje šolanje na redni osnovni šoli je v nasprotju z veljavno in pravnomočno odločbo Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve, ki vsebuje stališča strokovnjakov, da je optimalno izobraževalno okolje šola s prilagojenim programom z zagotovljeno fizioterapevtsko in logopedsko pomočjo.
ZDRS člen 40, 40/1, 40, 40/1. ZUS člen 26, 34, 34/1-3, 26, 34, 34/1-3.
procesna predpostavka - molk organa
Tožeča stranka pri toženi stranki ni podala zahtevka, da se ji dodeli stalno prebivališče za čas od zatrjevanega izbrisa iz registra stalnega prebivališča do ponovne pridobitve dovoljenja za stalno prebivanje, niti ni tožene stranke pozvala naj na podlagi 2. odstavka 26. člena ZUS odloči v nadaljnjih sedmih dneh, zato ni izpolnila procesnih predpostavk iz 2. odstavka 26. člena ZUS.
ZUP člen 263, 263/1, 263/1-1, 263, 263/1, 263/1-1.
dohodnina - obnova postopka
Ker je bil v obravnavani zadevi sklep o obnovi postopka izdan znotraj subjektivnega enomesečnega roka, upoštevaje navedeno stališče sodišča glede pričetka teka subjektivnega roka, so neutemeljeni tožbeni ugovori v zvezi s prekoračitvijo enomesečnega subjektivnega roka za obnovo postopka.