ZPP (1977) člen 350, 351, 351/1, 382, 382/1, 399.ZPod člen 6 - 11, 13, 14.
pravočasnost revizije - brzojavna revizija - ustanovitev podjetja - odgovornost za obveznosti ustanovitelja
1. Obrazložitev k brzojavni reviziji je tožena stranka vložila že po poteku revizijskega roka. Zato revizijsko sodišče obrazložitve k brzojavni reviziji ni moglo upoštevati. Brzojavna revizija tožene stranke namreč vsebuje vse, kar je potrebno za njeno obravnavanje in torej ni nepopolna revizija (350. člen in 1. odst. 351. člena ZPP v zvezi z 399. členom ZPP).
2. V spornem primeru tožena stranka ne odgovarja za obveznosti izdajatelja sporne številke revije, saj je med pravnim naslednikom izdajatelja in pravnim prednikom tožene stranke obstajalo razmerje ustanoviteljstva, ko ustanovitelj ni prenehal obstajati, po dejanskih ugotovitvah sodišč prve in druge stopnje pa pravni prednik tožene stranke tudi ni prevzel nobenih obveznosti ustanovitelja na podlagi pogodbe.
preoblikovanje komanditne družbe v družbo z omejeno odgovornostjo - vpis v sodni register - načelo hkratnosti vpisov
Komanditna družba lahko obstoja samo, če ima vsaj enega komplementarja.
Pri odločanju o zahtevku za vpis v sodni register je potrebno izhajati iz stanja, kakršno izhaja iz sodnega registra. Zato je sodišče, potem, ko je ugotovilo, da zahtevek za vpis preoblikovanja ni utemeljen, zavrnilo tudi zahtevek za ostale vpise, ker so odvisni od prvega.
CIVILNO PROCESNO PRAVO - STATUSNO PRAVO - ODŠKODNINSKO PRAVO
VS00771
ZPP (1977) člen 354, 354/2, 354/2-10, 358, 385/3.ZPod člen 188, 188/1, 188/1-4, 188/2.
sposobnost biti stranka - pravno nasledstvo - statusne spremembe podjetja - prenehanje podjetja - pripojitev - spojitev - likvidacijski postopek - organizacijske spremembe oziroma spremembe statusa podjetja - pravica do povračila škode zaradi protipravnega ravnanja državnega organa
1. Trditev, da tožena stranka ni pravni naslednik prvotnega dolžnika, izrečena prvič šele v reviziji, je uveljavljanje nepopolne ugotovitve dejanskega stanja.
2. Pri prenehanju podjetja zaradi pripojitve ali spojitve ni likvidacijskega postopka.
3. Sprememba statusa podjetja (iz podjetja v družbeni lastnini v podjetje v mešani lastnini) ter organizacijske spremembe podjetja nimata za posledico pretrganje kontinuitete.
Samoupravni sporazum sklenjen po 145a členu zakona o podjetjih, ne ureja svobodne menjave dela. Zato je za spore v zvezi z izpolnjevanjem določb tega samoupravnega sporazuma pristojno redno sodišče.