denacionalizacija - podstrešno stanovanje - ovira za vrnitev dela podstrešja stanovanjske hiše - zmotno ugotovljeno dejansko stanje - zmotna uporaba materialnega prava
Potrebno je ločiti primer, ko si je investitor s preureditvijo skupnih prostorov rešil stanovanjsko vprašanje, od primera, ko je le preuredil obstoječe stanovanje.
Ni pogojev za denacionalizacijo, če nova zadruga ni izkazala subjektivitete kot naslednica prejšnje zadruge, člani bivše zadruge pa tudi niso upravičeni do vračila.
postopek proti mladoletniku - pripor - ponovitvena nevarnost - neogibna potrebnost pripora - kršitev kazenskega zakona - vštevanje pripora
Čeprav se čas, prebit v priporu, mladoletniku ne bo mogel všteti v katerega izmed vzgojnih ukrepov, sodišče z odreditvijo pripora zoper mladoletnega obdolženca ni kršilo določbe 6. točke 372. člena ZKP.
Revizija je neutemeljena, ker so zneski odškodnin za posamezne oblike nepremoženjske škode prisojeni v skladu z načelom individualizacije in objektivne pogojenosti višine odškodnine.
zahteva za varstvo zakonitosti - obseg preizkusa kršitev zakona - zmotna ali nepopolna ugotovitev dejanskega stanja
Določbo 1. odstavka 424. člena ZKP je treba razlagati tako, da mora vložnik zahteve kršitve zakona konkretno opredeliti ter jih tudi ustrezno obrazložiti, ker jih sicer ni mogoče preizkusiti.
Ker je bilo ugotovljeno, da sporna nepremičnina sploh ni kmetijsko zemljišče, tožnik ni prednostni upravičenec po 21. členu ZKZ. Ne glede na to pa navedena določba tudi ne določa ničnostne sankcije za primer kršitve predkupne pravice.
povrnitev negmotne škode - osebe, ki imajo v primeru težke invalidnosti pravico do odškodnine - duševne bolečine zaradi posebno težke invalidnosti zakonca
Sodišče pri določanju višine pravične denarne odškodnine zaradi posebno težke invalidnosti bližnjega upošteva tako težo invalidnosti neposrednega oškodovanca, kakor tudi družinske razmere. Sestavni del slednjih je tudi okoliščina, v katerem življenjskem obdobju je škodni dogodek posegel vanje.
ZPP člen 41, 367, 367/2, 377.ZOR člen 200, 203. OZ. ZPOMZO-A.
dovoljenost revizije - objektivna kumulacija tožbenih zahtevkov v odškodninskem sporu - dejanska in pravna podlaga zahtevkov - zavrženje revizije - povrnitev negmotne škode - višina denarne odškodnine - telesne bolečine - duševne bolečine zaradi zmanjšane življenjske aktivnosti - strah - zapadlost terjatve - začetek teka zamudnih obresti - uveljavitev OZ in ZPOMZO-A - načelno pravno mnenje - sprememba sodne prakse
Odmera pravične denarne odškodnine za telesne bolečine, strah in za duševne bolečine zaradi zmanjšanja življenjske aktivnosti.
Revizija je delno utemeljena le glede odločbe o zamudnih obrestih za čas od 1.1.2002. V skladu z omenjenim načelnim pravnim mnenjem namreč pripadajo oškodovancu zamudne obresti od uveljavitve OZ do dneva sodbe sodišča prve stopnje v višini predpisane obrestne mere, zmanjšane za temeljno obrestno mero, od prvega dne po dnevu sodbe prve stopnje dalje pa obresti po predpisani obrestni meri zamudnih obresti.
Pomembno je, da je predlagateljica navedla Občino ... kot drugo nasprotno udeleženko ter zavezanko za vrnitev v dajatveno oblikovanem in zoper njo uperjenem zahtevku zajetih parcel že v pripravljalni vlogi z dne 23.11.1992, da predlagateljica takega predloga zoper Občino ... ni nikoli umaknila ter da o njem tudi ni bilo nikoli kakorkoli odločeno. Za izpodbijanje delnega sklepa z dne 11.2.2002 predlagateljica ni imela interesa, saj je glasil njej v prid, sicer pa je šlo za delni sklep in njen ves čas obstoječi zahtevek s to odločitvijo sploh še ni bil v celoti - glede Občine ... pa sploh ne - izčrpan (o njem še ni bilo odločeno). Zato ne gre za že odločeno stvar.
kazniva dejanja zoper življenje in telo - lahka telesna poškodba - opis kaznivega dejanja - konkretizacija posledic - okvara zdravja - začasnost
Okvaro zdravja kot zakoniti znak kaznivega dejanja lahke telesne poškodbe po 1. odstavku 133. člena KZ ob tem, ko je v izreku navedena vrsta poškodbe in postavljena trditev, da je bilo zaradi te poškodbe zdravje oškodovanca okvarjeno, ni smiselno niti potrebno konkretizirati še z drugim besedilom.
ZST člen 27. ZUS člen 1, 1/2, 1/3, 68, 73.ZUreP-1 člen 105, 105/4.
upravni spor zaradi varstvo ustavnih pravic v zvezi z razlastitvijo - stroški postopka - odločba o odmeri sodne takse
Če tožnik ugovarja plačilu sodne takse oz. zahteva, da se mu z odločbo sodišča določi obveznost plačila sodne takse, mu sodišče tako odločbo izda. Upravni spor zaradi varstva ustavnih pravic v zvezi z razlastitvijo ni upravni spor v razlastitvenem postopku, zato stroškov tega upravnega spora ni mogoče presojati kot razlastitvenih stroškov po ZUreP-1.
azil - očitno neutemeljena prošnja - prosilcu v izvorni državi ne grozi preganjanje - pregon zaradi posedovanja mamil
Tožnik je v prošnji navedel, da ga je v letu 2003 v njegovi izvorni državi BiH sledila policija zaradi posedovanja mamil, nagovarjali pa naj bi ga tudi mudžahedini; kar že iz prošnje očitno izhaja, da mu v svoji izvorni državi ne grozi preganjanje v smislu Ženevske konvencije.
prošnja za azil - pospešeni postopek - podlaga za obravnavo prošnje za azil v pospešenem postopku
Pospešeni postopek obravnave prošnje za azil je po svoji vsebini skrajšani postopek, redni postopek pa ugotovitveni postopek. Ko organ že začne redni postopek in izda odločbo po izvedenem postopku, ni več podlage, da v ponovljenem postopku obravnava prošnjo v skrajšanem postopku.
Žaljivke in posamezni pretepi niso preganjanje v smislu ZAzil, temveč lažje oblike diskriminacije, ki so jih organi v prosilčevi izvorni državi sposobni preprečiti oz. kaznovati. Zato je že iz prosilčeve vloge očitno, da mu v izvorni državi ne grozi preganjanje zaradi vere, rase, narodnosti, politične pripadnosti ali pripadnosti določeni družbeni skupini in je tožena stranka ravnala pravilno, ko je to vlogo zavrnila kot očitno neutemeljeno v pospešenem postopku.
ZOFVI člen 21. ZUS člen 23, 23/3, 73. Pravilnik o napredovanju zaposlenih v šolah v nazive (1996) člen 18-c, 18-č, 18-d, 18-e, 18-f.
osnovno in srednje šolstvo - napredovanje pedagoških delavcev - svetnik - dodatno strokovno delo - učbenik
V naziv svetnik lahko napreduje le pedagoški delavec, ki zbere predpisano število točk z oceno pedagoškega dela in z oceno dodatnega strokovnega dela. Pri oceni dodatnega strokovnega dela se lahko upošteva le delo, opravljeno v času ocenjevalnega obdobja za napredovanje, ne pa dodatno strokovno delo izven ocenjevalnega obdobja. Za učbenik se lahko šteje le delo, ki izpolnjuje pogoje oz. ustreza definiciji učbenika po ZOFVI. Za vsako dodatno strokovno delo v ocenjevalnem obdobju je treba ugotoviti, ali gre za delo, ki se ocenjuje po pravilniku, če se ugotovi, da ne gre za tako delo, je to treba obrazložiti.
ZTel člen 35, 35/4. Uredba o pristojbinah za uporabo radijskih frekvenc člen 3. ZUS člen50, 50/2, 72, 72/4.
pristojbina za uporabo radijskih frekvenc - upravni spor - glavna obravnava
Pristojbina za uporabo radijske frekvence se plačuje od dneva pridobitve dovoljenja za uporabo radijske frekvence, ne glede na to, ali se radijska frekvenca dejansko uporablja ali ne.
ZTel člen 35, 35/4. ZUS člen 50, 50/2, 72, 72/4. Uredba o pristojbinah za uporabo radijskih frekvenc člen 3.
pristojbina za uporabo radijskih frekvenc - upravni spor - glavna obravnava
Obveznost plačila pristojbine za uporabo radijske frekvence je določil že v času izdaje zadevnega radijskega dovoljenja veljavni ZTel, zato dejstvo, da tožeča stranka ob pridobitvi radijskega dovoljenja ni vedela, kakšna bo višina pristojbine, na odločitev v obravnavani zadevi ne more vplivati.