ZKP člen 201, 201/1, 201/1-3, 201, 201/1, 201/1-3.
pripor - podaljšanje pripora - novi dokazi
Ob ugotovitvi, da je nedvomno podan utemeljen sum za storitev nadaljevanega kaznivega dejanja velike tatvine po členu 212/I tč. 1 KZ, da je bil obdolženec že enkrat kaznovan in da je zoper njega v teku še šest drugih kazenskih postopkov zaradi istovrstnega kaznivega dejanja, je nedvomno podan priporni razlog po 3. točki I. odstavka 201. člena ZKP, pri čemer tega ukrepa ni mogoče nadomestiti s hišnim priporom kot milejšim ukrepom.
pokojninsko zavarovanje - družinska pokojnina - zavarovanec umre kot pripadnik tuje vojske v tuji državi
ZPIZ ni z nobeno določbo omejil priznanja pravice do družinske pokojnine v primeru, ko zavarovanec umre v tuji državi v času vojne kot pripadnik vojske v tej državi.
Ugotovitve sodišča prve stopnje, da se obdolženec pred prijetjem ni zadrževal v kraju, kjer naj bi stalno prebival pri starših, temveč se je klatil po Ljubljani in prenočeval pri prijateljih ali na stopniščih, tudi po oceni sodišča druge stopnje kaže na nevarnost, da bi obdolženec na prostosti pobegnil in se izognil kazenskemu pregonu. Ker je obdolženec utemeljeno osumljen storitve kar štirih kaznivih dejanj velike tatvine, katera naj bi storil v kratkem časovnem obdobju, sam pa je povedal, da je odvisnik od heroina in da si je v zadnjem času sredstva za nabavo mamil pridobival z izvrševanjem kaznivih dejanj, je tudi po oceni sodišča druge stopnje podana tako visoka stopnja verjetnosti ponavljanja kaznivih dejanj velike tatvine, da je pripor zoper obdolženca neogibno potreben.
Sodišče zavrže predlog za obnovo postopka, če ta ni vložen v predpisanem roku, ne da bi se sploh spuščalo v utemeljenost uveljavljanega obnovitvenega razloga, ker vsebinsko odločanje v takšnem primeru ni dopustno.
1. Ni podana samovolja delodajalca, če je direktor tožene stranke izdal sklep o odstranitvi tožnika na podlagi določil Zakona o delavcih v državnih organih (ZDDO, Ur. l. RS, št. 15/90 - 38/99), in v skladu z določili Zakona o delovnih razmerjih (ZDR, Ur. l. RS, št.14/90 - 71/93), poleg tega je bil o postopku obveščen sindikat, odločeno pa je bilo tudi o tožnikovem ugovoru v postopku na drugi stopnji. Zato ni izpolnjen pogoj za izdajo začasne odredbe, po kateri bi moral delodajalec delavca takoj pozvati na delo ter mu omogočiti nemoteno opravljanje dela na delovnem mestu, ki ga je opravljal pred začasno odstranitvijo z dela.
2. Če je delodajalec sprožil zoper delavca disciplinski postopek zaradi domnevne storitve kaznivega dejanja, v postopku odločanja o začasni odstranitvi dela pa ni izrecno navedel, katero kaznivo dejanje mu očita, to ne vpliva na zakonitost sklepa o začasni odstranitvi z dela, kar za to zadošča že samo dejstvo, da je bil zoper delavca uveden disciplinski postopek.
ZPP člen 386, 386. ZIZ člen 55, 58, 58/3, 71, 55, 58, 58/3, 71.
izročitev in prepustitev stanovanja v posest - odlog izvršbe
Ugovor dolžnika, da je podan moratorij na izpraznitev in izročitev bivših vojaških stanovanj, ob predlogu upnika, da se nadaljuje z izvršbo, ni utemeljen ugovorni razlog v smislu določila čl. 50 ZIP/77 in ne čl. 55 ZIZ. Enako tudi ne zakoniti razlog za odlog izvršbe.
CIVILNO PROCESNO PRAVO - MEDNARODNO ZASEBNO PRAVO - USTAVNO PRAVO
VSL001038
ZUKZ člen 88. ZPP (1977) člen 134, 134. URS člen 8, 62, 8, 62.
priznanje in izvršitev tuje sodne odločbe
Postopek vročanja mora biti izpeljan v skladu z mednarodnimi pogodbami, ki obvezujejo R Slovenijo. Ratificirane in objavljene mednarodne pogodbe se uporabljajo neposredno.
sklep o izvršbi na podlagi verodostojne listine - obrazložitev ugovora - utemeljen ugovor
Dolžnik med drugim ugovarja, da upniku ne dolguje ničesar, ker upnik gradbenih del ni opravil v celoti. V dokaz ponuja zaslišanje večih prič ter vpogled v gradbeni dnevnik in gradbeno knjigo. Nadalje dolžnik ugovarja, da je dejansko dolgovani znesek upniku v celoti poravnal, deloma s plačilom preko ŽR, kar dokazuje z izpiskom prometa na ŽR, in deloma prek asignacij, kar dokazuje s priloženimi asignacijskimi pogodbami, kar vse smiselno predstavlja ugovorni razlog iz 8. točke 1. odst. 55. čl. ZIZ. Dolžnik je z navedbo zgoraj povzetih dejstev in predložitvijo navedenih dokazov v celoti obrazložil svoj ugovor v smislu 2. odst. 53. čl. ZIZ.
ZPP (1977) člen 155, 155/1, 155, 155/1. ZIZ člen 53, 53/2, 55, 61, 62, 53, 53/2, 55, 61, 62.
sklep o izvršbi na podlagi verodostojne listine - neobrazložen ugovor - odgovor na ugovor - potrebni stroški
Ugovora, da dolžnik ni plačal, ker ni dobil plačano od svojega naročnika, sodišče ne more upoštevati kot razlog, ki bi preprečeval izvršbo. Ugovorne trditve o upnikovi zamudi pri izpolnitvi naročila in kršitvi pogodbe so povsem nekonkretizirane in neizkazane, zato je dolžnikov ugovor v smislu 2. odst. 53. čl. ZIZ šteti za neutemeljen.
V postopku pri ugovoru zoper sklep o izvršbi na podlagi verodostojne listine ni predvideno vročanje dolžnikovega ugovora upniku na odgovor, zato upnikovi stroški za odgovor niso bili potrebni za ta postopek.
ZS člen 101, 101/3-3, 101, 101/3-3. ZPP člen 339, 339/2-4, 339, 339/2-4.
prisilna poravnava - izvršilni postopek - pravdni postopek - pristojnost
Zaradi ugovora dolžnika proti sklepu o izvršbi na podlagi verodostojne listine se je izvršilni postopek končal in nadaljeval pravdni postopek, zato sodišče prve stopnje za izdajo sklepa o prekinitvi postopka z dne 19.8.1999 ni imelo nobene podlage.
ZTLR člen 70, 70/1, 78, 78/1, 70, 70/1, 78, 78/1. ZPP (1977) člen 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445. ZPPSL člen 111, 111/2, 111, 111/2. ZIZ člen 17, 17.
izvršba na podlagi izvršilnega naslova - začasna odredba - motenje posesti - stečaj - izvršba v stečaju - prekinitev izvršbe
Pravni red Republike Slovenije posesti ne obravnava kot pravico, temveč kot dejansko stanje, ki ga je možno pravno varovati s tožbo zaradi motenja posesti. Tak zahtevek ni ne lastninskopravni ne obligacijski, zato začetek stečaja nad dolžnikom ne vpliva na postopek zaradi motenja posesti ter vse iz tega izvirajoče zahtevke.
Stečajni postopek vpliva samo na pravice in obveznosti, ne pa na dejansko stanje. Namen stečajnega postopka je enakomerno poplačilo upnikov, katerih terjatve so večje od dolžnikovega premoženja, preoblikovanega v stečajno maso. Zato po naravi stvari stečaj tudi ne more vplivati na zahtevke iz naslova motenja posesti, saj ugoditev zahtevku nima vpliva na stečajno maso, zato stečaj ni razlog za prekinitev tovrstne izvršbe v smislu 2. odst. 111. čl. ZPPSL.
ugovor dolžnika zoper sklep o izvršbi na podlagi verodstojne listine
Če temelji predlog za izvršbo na podlagi verodostojne listine na obračunih zamudnih obresti, v katerih so natančno specificirani računi, glavnice, datumi zapadlosti v plačilo in datumi plačil, je ugovor dolžnika proti sklepu o izvršbi neutemeljen, v kolikor dolžnik v njem izraža zgolj svoje nestrinjanje z izterjavo, ne zanika pa poslovnega razmerja z upnikom.
sklep o izvršbi na podlagi verodostojne listine - neobrazložen ugovor
Dolžnik za svoje navedbe v ugovoru ni predložil nobenega dokaza, kot to predpisuje določilo 2. odst. 53. člena ZIZ. Zato je sodišče prve stopnje ugovor pravilno štelo za neutemeljenega.
ugovor dolžnika zoper sklep o izvršbi na podlagi verodstojne listine
Če dolžnik v ugovoru zoper sklep o izvršbi na podlagi verodostojne listine navaja okoliščine, glede katerih je dokazno breme na njemu, ne priloži pa nobenih dokazov o obstoju le-teh, je tak ugovor neobrazložen.
ZPP (1977) člen 365, 365/2, 368, 365, 365/2, 368. ZDSS člen 19, 19. ZIZ člen 272, 272/2, 273, 273-5, 272, 272/2, 273, 273-5.
vložitev pritožbe - samovolja - začasna odredba
Vložitev pritožbe tožene stranke, ki v sporu na prvostopnem sodišču ni uspela, ni samovoljno dejanje, temveč pravica, zato tožnik ne more zahtevati izdaje začasne odredbe, po kateri bi ga moral delodajalec pozvati nazaj na delo, ki ga je opravljal pred prenehanjem delovnega razmerja, ki se po vsebini tudi delno pokriva s tožbenim zahtevkom.
Če se pooblaščenec stranke v prvi vlogi v postopku ne sklicuje na generalno pooblastilo, deponirano na sodišču, posebnega pooblastila pa niti po naknadnem pozivu ne predloži, sodišče take vloge ne more upoštevati.
nedovoljena pritožba - dopustnost pritožbe - gospodarski spor - oprostitev plačila stroškov postopka - funkcionalna pristojnost - sodni red - vpisnik - razporeditev v vpisnik - potrdilo o dejstvih, ki so razvidna iz vpisnika
Razporeditev zadeve v ustrezni vpisnik je del pisarniško-tehničnega poslovanja sodišča in ne pomeni odločanja o zadevi. Pravni red ne predvideva nobene formalne odločitve (sklep, odredba) o razporeditvi v vpisnik, zato zoper razporeditev tudi ni možna pritožba.
Za odločanje v izvršilnih zadevah je stvarno pristojno okrajno sodišče, le-to pa je o zadevi tudi odločalo; tudi odločitev funkcionalno nepristojnega oddelka sodišča ne vpliva na zakonitost odločbe.
Zoper potrdilo o dejstvih, ki so razvidna iz vpisnika oziroma spisa v smislu 75. čl. Sodnega reda, oz. zoper tako razvidna dejstva stranka nima pravice pritožbe.
O oprostitvi plačila sodnih taks sodišče prve stopnje odloča glede na stanje v času odločanja.
sklep o izvršbi na podlagi verodostojne listine - neobrazložen ugovor
Dolžnik je v ugovoru zatrjeval, da je bil z dopisom upnika dne 11.2.1998 obveščen o prekinitvi najemne pogodbe med upnikom in lastnikom poslovnih prostorov, da je nato v mesecu avgustu 1998 na podlagi sporazuma o prenehanju najemne pogodbe, sklenjene z lastnikom poslovne prostore izpraznil, in da se računi nanašajo na obdobje po izpraznitvi prostorov. S tem je navedel dejstva, s katerimi je svoj ugovor utemeljeval, vendar pa za svoje trditve ni predložil nobenih dokazov, kot to od njega zahteva določilo 2. odst. 53. člena ZIZ.