Izšla je knjiga Obligacije, splošni del, Komentar splošnega dela obligacijskega zakonika, založnika Tax-Fin-Lex in sozaložnika ABC nepremičnine, ki jo je uredila dr. Nina Plavšak.
Dobro poznavanje in razumevanje pravil obligacijskega prava je po moji oceni ena ključnih kvalitet dobrega pravnika.
Ob prebiranju Komentarja Obligacijskega zakonika avtorjev dr. Nine Plavšak, dr. Mihe Juharta in dr. Renata Vrenčurja (»Komentar«) tako enostavno ne morem mimo pričakovanja, da bo tudi ta publikacija velikokrat predmet sklicevanja pri reševanju vsakodnevnih pravnih izzivov. Pričakujem tudi, da bo gradivo kmalu postalo »obvezno« čtivo vsakega študenta prava.
Avtorji Komentarja so ubrali sistemski pristop in odstopili od klasičnega komentiranja zakona, pri katerem se povezave med posameznimi pravnimi pravili praviloma izgubijo ali so prepuščene domišljiji oziroma predznanju bralca, ki je na področju civilnega prava pogosto bolj pomanjkljivo, kot si posamezniki priznajo.
Komentar je tako namenjen vsakomur, tj. tistemu, ki se z obligacijskim pravom šele spoznava, kot tudi tistim, ki so s študijem že zaključili in pravila obligacij uporabljajo v vsakodnevni praksi.
V Komentarju so najprej obravnavani vsi temeljni instituti obligacijskega prava, v nadaljevanju pa se avtorji posvetijo vsem vrstam obligacij, glede na temelj njihovega nastanka in v celoti ter sistemsko pregledno pokrijejo vse institute splošnih pravil obligacijskega prava. Kompleksnejše primere avtorji obrazložijo tudi na primerih.
Za razvoj pravne prakse je nedvomno pomembno tudi to, da so stališča avtorjev v Komentarju glede pomembnih pravnih vprašanj vselej obrazložena in prepričljiva.
Posebno pozornost sem pri prebiranju Komentarja namenil področju odškodnin, saj so me avtorji, z uporabo teorije ekonomske analize prava, prisilili k ponovnem razmisleku o ustreznosti uporabe temeljnih pravil odškodninskega prava. Osebno menim, da je prav to, 16. poglavje Komentarja, eden ključnih doprinosov obravnavanega avtorskega dela in iskreno upam, da bo to delo pozitivno vplivalo tudi na nadaljnji razvoj sodne prakse na področju odškodninskega prava.
Avtorjem se tako v imenu pravne stroke iskreno zahvaljujem za izjemno delo, ki bo nedvomno prispevalo k pravni predvidljivosti in marsikateremu uporabniku olajšalo iskanje odgovorov na pravna vprašanja.
Marko Zaman, odvetnik in partner v Odvetniški pisarni Zaman in partnerji d.o.o.