Osebna izkaznica Izvršba

Komentar ZIZ

Avtorici kometarja ZIZ, Urejene sodne prakse k ZIZ, Priročnikov za uporabnike in rubrike Vzorci: Maja Lajevec
Elizabeta Žgajnar
Avtorica rubrike Vprašanja in odgovori: Maja Lajevec
Založnik: Tax-Fin-Lex d.o.o.

O avtoricah

Maja Lajevec

Maja Lajevec

Maja Lajevec je univerzitetna diplomirana pravnica, deset let sodnica na izvršilnem oddelku Okrajnega sodišča v Ljubljani in skoraj 3 leta sodnica na specializiranem Stečajnem oddelku Okrožnega sodišča v Ljubljani. Je predavateljica in avtorica številnih strokovnih člankov iz področja stečajnega in izvršilnega postopka, ter ena od avtoric urejene stečajne sodne prakse e-paketa INS dr. Nine Plavšak.

 

 

 

Elizabeta Žgajnar

Elizabeta Žgajnar

Elizabeta Žgajnar je višja sodnica na Višjem sodišču v Ljubljani in sicer na izvršilnem oddelku. Pred tem je bila sodnica na Okrožnem sodišču v Ljubljani na oddelku za gospodarsko sodstvo. Osem let pa je bila okrajna sodnica na izvršilnem oddelku na Okrajnem sodišču v Ljubljani. Večino časa torej odloča v izvršilnih zadevah in tudi pred izvolitvijo je že bila strokovna sodelavka na izvršilnem oddelku na Okrajnem sodišču v Ljubljani.

 

 

Elizabeta Žgajnar in Maja Lajevec – prijateljici, pravnici, soavtorici se srečata davnega leta 1993, kot strokovni sodelavki na izvršilnem oddelku Okrajnega sodišča v Ljubljani. Obe z idejo, da je to zaposlitev za kratek čas. Izvršba je namreč štela za manj pomemben, bolj tehničen postopek izpolnjevanja obrazcev. Izvršilni oddelek je bil strokovnim sodelavcem pogosto le čakalnica na prosto mesto na drugem, bolj željenem oddelku sodišča. Obe sta ostali na izvršbi. Tudi zaradi odlične mentorice - sodnice Karmen Ceranja, takratne vodje oddelka, ki je z doslednim in sistematičnim vodstvom in potrpežljivostjo širila bogato znanje civilnih postopkov in temeljnih vrednot sodniškega poklica. Na izvršbi sta ostali tudi po izvolitvi v sodniško funkcijo. V več kot desetih letih sodniške službe na izvršbi sta podrobno in dobro spoznali celoten sistem izvršbe, zaledno poslovanje oddelka, obe sta aktivno sodelovali pri vseh spremembah zakonodaje in iz prve vrste izkusili manj in bolj uspešne projekte in posege v zakonodajo in organizacijo, namenjeno zmanjšanju sodnih zaostankov. Prav ti so bili dolga leta sinonim izvršbe.

Za kratek čas sta zamenjali oddelek, a se kasneje obe vrnili k izvršbi. Vsaka na svoj način - Elizabeta Žgajnar kot sodnica na izvršilnem oddelku Višjega sodišča v Ljubljani, Maja Lajevec, kot samostojna pravna svetovalka, specializirana za izvršbo in stečaj.

Izvršbo obe štejeta za kraljico postopkov - je najbolj množičen sodni postopek, prek katerega se dolžnika prisili k izpolnitvi obveznosti, je postopek, ki neposredno poseže v dolžnikovo premoženjsko in osebno sfero, je civilni postopek, ki ga mnogi zmotno štejejo za enostavnega, a pogoste napake v postopku kažejo, da to ni. Je postopek z goro sodne prakse in s stalnico – spremembami zakona, ki se statistično zgodijo vsakih 21 mesecev. Ker je v praksi precej uporabnikov izvršbe, ki niso pravniki, dodata Priročnik za uporabnike ZIZ. Ta predstavi pravila izvršbe tako, kot postopek teče v resničnem življenju, s praktičnimi in obsežnimi napotki. Iz ideje nastanejo trije deli, ki so v fizični obliki predstavljeni kot tri knjige: Komentar Zakona o izvršbi in zavarovanju, Priročnik za uporabnika ZIZ ter kot zadnji Priročnik Delo in stroški izvršitelja, saj v izvršbi pogosto sodeluje izvršitelj, pravila, ki urejajo njegovo poslovnje so nesistematična in zastarela. Najdemo jih v ZIZ, Pravilniku o opravljanju službe izvršitelja in Pravilniku o tarifi za plačilo dela izvršiteljev in o povračilu stroškov v zvezi z njihovim delom.

Za začetek se avtorici prebijeta čez več kot 23.000 sodnih odločb, ki sestavljajo sodno prakso izvršilnega postopka. Vse odločbe pregledata, prečistita in uredita. Nastane še urejena sodna praksa postopkov izvršbe in zavarovanja. Pregled nad celotno vsebino izvršbe je v pomoč pri pripravi preglednic. Vanje sistematično preneseta celoten postopek izvršbe tako, da same zase tvorijo tako imenovani »shortcut« postopka. Stranski produkt so še vzorci pogostih pisanj v izvršbi in rubrika vprašanj in odgovorov o težavah izvršbe. Celoten sistem se jima zdi zanimiv le če je živ. To jima omogoči elektronska oblika, z možnostjo sprotne nadgradnje in širitve – nova sodna praksa se dodaja vsake tri mesece, vsebina se spreminja s spremembo sodne prakse, mesečno se dopolnjujejo odgovori na vprašanja izvršbe, v naslednjem letu pa se bo sistem dopolnil še s komentarjem predpisov, ki urejajo poslovanje izvršiteljev in s posebnim delom urejene sodne prakse, ki bo vseboval le odločbe, ki povezujejo izvršbo in insolvenčne postopke.