Za odgovor na vprašanje je pomembna primerjava med 38. in 38.a členom Pravilnika o opravljanju službe izvršitelja (v nadaljevanju Pravilnik), saj z njo ugotovimo, katera ravnanja pomočnik izvršitelja ne more opravljati sam. Razlog, da pomočnik ne more voditi dražbe sam je v 38.a členu Pravilnika, ki določa opravila, ki jih lahko pomočnik opravlja sam. Vsebinsko pa to izhaja tudi iz pravil ZIZ (93. člen ZIZ) in nadaljnjih določb Pravilnika (92. člen Pravilnika).
Izvršitelj lahko določi izklicatelja (prvi odstavek 93. člena Pravilnika), vendar njegova funkcija na javni dražbi ni enaka kot funkcija izvršitelja. Njegova naloga je, da v primeru velikega števila potencialnih kupcev skrbi, da se postopek draženja vodi pravilno z izklicevanjem dogovorjenega zvišanja vrednosti prodajane premičnine. Tudi pri odločitvi izvršitelja, da bo na dražbi prisoten izklicatelj, je njegova prisotnost obvezna.
Zakaj pomočnik ne sme opravljati vseh dejanj izvršbe? Odgovor je v poznavanju določil postopka, ki jih izvršitelj izkaže z opravo izpita, pomočnik pa ne.
Za odgovor na vprašanje je pomembna primerjava med 38. in 38.a členom Pravilnika, saj z njo ugotovimo, katera ravnanja pomočnik izvršitelja ne more opravljati sam.
Ravnanja, ki jih pomočnik izvršitelja ne more opravljati sam:
Ravnanja pomočnika, ki so določena v 38.a členu so tista, ki ji pomočnik lahko opravlja brez prisotnosti izvršitelja, torej sam. Vendar pa tudi teh ravnanja ne more opravljati sam takrat, kadar je potrebna ali asistenca ključavničarja ali asistenca policije - 44. in 45. člen Pravilnika. Takrat je obvezna prisotnost izvršitelja.
Tako ZIZ (drugi odstavek 49. člena ZIZ in drugi odstavek 50. člena ZIZ), kot tudi Pravilnik (tretji odstavek 42. člena Pravilnika) urejat obvezno prisotnost dolžnika ali njegovega zakonitega zastopnika ali pooblaščenca ob rubežu. Če to ni mogoče, zakon zahteva, da izvršitelj zagotovi prisotnost dveh polnoletnih oseb, ki nista zaposleni pri njemu. Najpogosteje je to potrebno kadar izvršitelj nasilno vstopi v dolžnikove prostore, če dolžnika ni doma ali prostora noče odpreti. Polnoletne osebe v so v takih primerih edine priče, ki bi lahko podale nepristranske informacije o poteku rubeža.
Vprašanje se nanaša na primer, ko je dolžnik prisoten ob začetku opravljanja rubeža, vendar pa se kasneje premisli in odide. V večini primerov z namenom, da zavleče ali odloži opravo izvršilnih dejanj. Po mojem mnenju pravila o obvezni prisotnosti dveh polnoletnih prič, take situacije ne pokrivajo. Če se je rubež ob prisotnosti dolžnika začel, kasneje pa je dolžnik prostovoljno zapusti kraj rubeža, je bil o dejstvu, da poteka rubež seznanjen. Z naknadnim odhodom prevzame odgovornost, da se rubež opravi v njegovi odsotnosti. Tako ravnanje ne more biti razlog za prekinitev ali neopravo rubeža, saj to pomeni zastoj v postopku poleg tega pa dodatne stroške v postopku.