Komentar KZ-1

Urednik in avtor: Dr. Mitja Deisinger

 

dr. Mitja Deisinger

Dr. Mitja Deisinger

Dr. Mitja Deisinger je diplomiral na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani ter na isti fakulteti opravil tudi (znanstveni) magisterij in doktorat. Poklicno delo je opravljal v pravosodju in na Ustavnem sodišču Republike Slovenije, bil pa je tudi vodja delovne skupine, ki je pripravila predlog KZ-1, ki je bil nato uveljavljen s 1. januarjem 2008.

Med drugim je bil namestnik občinskega in nato republiškega javnega tožilca, vrhovni sodnik – svetnik na Vrhovnem sodišču Republike Slovenije, kjer je bil vodja kazenskega oddelka, predsednik senata za računsko-upravne spore in predsednik drugostopenjskega senata za zadeve zavarovalništva, revidiranja in trga vrednostnih papirjev. Od leta 1997 do leta 2003 pa predsednik Vrhovnega sodišča Republike Slovenije. V tej funkciji je bil soustanovitelj stalne konference vrhovnih sodišč Srednje Evrope, z ministrom za pravosodje soustanovitelj Centra za izobraževanje v pravosodju, sodeloval je tudi v pristopnih pogajanjih za vključitev v Evropsko unijo. Od leta 1984 je vodil več delovnih skupin za pripravo zakonodaje s kazenskega področja in kot svetovalec sodeloval pri delu posameznih delovnih skupin za pripravo zakonov.

Veliko je objavljal v strokovnih revijah in je avtor komentarja prvega Kazenskega zakona SR Slovenije leta 1985 in nove izdaje leta 1988, komentarja Kazenskega zakonika – Posebni del leta 2002 in novega Kazenskega zakonika – Posebni del v letih 2017 in 2024, slednje tudi v elektronski obliki na portalu Tax-Fin-Lex, knjige Odgovornost pravnih oseb za kazniva dejanja leta 2007 ter soavtor strokovnih monografij (Komentarjev Ustave Republike Slovenije) in več drugih zakonov.

Na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani je devet let predaval v IV. letniku Gospodarsko kazensko pravo, dve leti pa je bil predstojnik katedre za kazensko pravo na Evropski pravni fakulteti v Novi Gorici. Poklicno pot je od leta 2008 do leta 2017 sklenil kot ustavni sodnik na Ustavnem sodišču Republike Slovenije, na katerem je bil med drugim tudi predsednik kazenskega senata. Kljub upokojitvi redno spremlja razvoj teorije in predvsem sodne prakse na področju kazenskega prava, že vse od leta 2008 pa je tudi aktivni član uredniškega odbora najstarejše slovenske znanstvene pravne revije Pravnik.