Splošni akt o metodologiji nadzorstva avdiovizualnih medijskih storitev, radijskih programov in platform za izmenjavo videov

OBJAVLJENO V: Uradni list RS 87-2045/2022, stran 6441 DATUM OBJAVE: 24.6.2022

RS 87-2045/2022

 
 

2045. Splošni akt o metodologiji nadzorstva avdiovizualnih medijskih storitev, radijskih programov in platform za izmenjavo videov

 
 
Na podlagi petega odstavka 109. člena Zakona o medijih (Uradni list RS, št. 110/06 – UPB1, 36/08 – ZPOmK-1, 77/10 – ZSFCJA, 90/10 – Odl. US, 87/11 – ZAvMS, 47/12, 47/15 – ZZSDT, 22/16, 39/16, 45/19 – odl. US, 67/19 – odl. US in 82/21) ter 40. in 42. člena Zakona o avdiovizualnih medijskih storitvah (Uradni list RS, št. 87/11, 84/15 in 204/21) izdaja Agencija za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije
 

S P L O Š N I     A K T  
o metodologiji nadzorstva avdiovizualnih medijskih storitev, radijskih programov in platform za izmenjavo videov 

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

1. člen

(vsebina splošnega akta)

 
Ta splošni akt podrobneje določa:
 
-
način ugotavljanja izpolnjevanja zahtev in omejitev iz 3., 5. in 7. oddelka drugega poglavja Zakona o medijih (Uradni list RS, št. 110/06 – UPB1, 36/08 – ZPOmK-1, 77/10 – ZSFCJA, 90/10 – odl. US, 87/11 – ZAvMS, 47/12, 47/15 – ZZSDT, 22/16, 39/16, 45/19 – odl. US, 67/19 – odl. US in 82/21; v nadaljnjem besedilu: ZMed);
 
-
način ugotavljanja izpolnjevanja zahtev in omejitev za avdiovizualne medijske storitve in storitve platform za izmenjavo videov iz Zakona o avdiovizualnih medijskih storitvah (Uradni list RS, št. 87/11, 84/15 in 204/21; v nadaljnjem besedilu: ZAvMS);
 
-
obliko in način hrambe ter pošiljanja podatkov in posnetkov ter tehnične značilnosti in opremo posnetkov po ZMed in ZAvMS;
 
-
vsebino podatkov iz tretjega, četrtega in petega odstavka 40. člena ZAvMS;
 
-
klasifikacijo vsebin, kot izhajajo iz ZMed in ZAvMS;
 
-
oblike televizijskega oglaševanja.
 

2. člen

(pomen izrazov)

 
(1)
Izrazi, uporabljeni v tem splošnem aktu, imajo naslednji pomen:
 
1.
Agencija je Agencija za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije.
 
2.
Avtorska oddaja je individualna intelektualna stvaritev s področja ustvarjanja avdiovizualnih medijskih storitev in radijskih vsebin, ki jo odlikuje izviren pristop pri izbiri in obravnavi določene tematike in izviren način podajanja vsebine.
 
3.
Glasba zajema pojem vokalne, vokalno-instrumentalne in instrumentalne glasbe ne glede na izvor.
 
4.
Oddaja je informativna, kulturno-umetniška, izobraževalna, otroška ali mladinska, verska, športna, kulturno-zabavna ali zabavna programska vsebina določenega žanra. Oddaja se lahko opredeli le enotno, v celoti kot ena vrsta programske vsebine, enega žanra. Vsaka oddaja ima jasno prepoznaven začetek in konec, pri čemer je dolžina trajanja med njima poljubna. Oddaja je tudi dalj časa trajajoč programski pas v radijskem programu, v katerem voditelj povezuje glasbo z različnimi govornimi vsebinami ter drugimi rubrikami in prispevki, ki so del vnaprej pripravljenega scenarija, in so namenjeni zlasti informiranju, izobraževanju ali zabavi poslušalca (kot na primer magazinska oddaja).
 
5.
Slovenska glasba izven programskih vsebin je glasba slovenskega izvora oziroma glasbena produkcija slovenskih ustvarjalcev in poustvarjalcev, ter zajema pojem vokalne, vokalno-instrumentalne in instrumentalne glasbe, ki je predvajana zunaj programskih vsebin in se ne všteva v programske vsebine.
 
6.
Slovenska glasba v programski vsebini je glasba slovenskega izvora oziroma glasbena produkcija slovenskih ustvarjalcev in poustvarjalcev, ter zajema pojem vokalne, vokalno-instrumentalne in instrumentalne glasbe, ki je predvajana znotraj zaključenih programskih enot in se v celoti všteva v trajanje teh enot.
 
7.
Tuja glasba izven programskih vsebin je glasba tujega izvora in zajema pojem vokalne, vokalno-instrumentalne in instrumentalne glasbe, ki je predvajana zunaj programskih vsebin in se ne všteva v programske vsebine.
 
8.
Tuja glasba v programski vsebini je glasba tujega izvora in zajema pojem vokalne, vokalno-instrumentalne in instrumentalne glasbe, ki je predvajana znotraj zaključenih programskih enot in se v celoti všteva v trajanje teh enot.
 
9.
Žanr programske vsebine je značilen in splošno prepoznaven format oddaje ali avdiovizualnega dela, ki določa značilen način obravnavanja ali podajanja radijske oziroma avdiovizualne vsebine.
 
(2)
Ostali izrazi, uporabljeni v tem splošnem aktu, imajo enak pomen, kot ga določata ZMed in ZAvMS ter na njuni podlagi izdani podzakonski predpisi.
 

II. NAČIN UGOTAVLJANJA IZPOLNJEVANJA ZAHTEV IN OMEJITEV

 

3. člen

(način ugotavljanja izpolnjevanja zahtev in omejitev)

 
(1)
Izpolnjevanje programskih zahtev in omejitev, ki veljajo za radijske programe, ter zahtev in omejitev, ki veljajo za avdiovizualne medijske storitve in tudi za storitve platform za izmenjavo videov, preverja agencija z analizo posnetkov vsebin, priloženih podatkov o predvajanih vsebinah in na podlagi drugih podatkov, ki so potrebni za ugotovitev dejanskega stanja, ter v skladu s klasifikacijo iz tega splošnega akta.
 
(2)
Agencija izvaja analize vsebin na podlagi lastnih posnetkov in podatkov, posnetkov in podatkov, ki jih naroči pri zunanjih izvajalcih, ali posnetkov in podatkov, ki jih pridobi od izdajatelja oziroma ponudnika.
 
(3)
Izdajatelji televizijskih programov in ponudniki avdiovizualnih medijskih storitev na zahtevo so dolžni vse programske, oglaševalske in druge vsebine, ki jih morajo na podlagi tretjega in četrtega odstavka 40. člena ZAvMS hraniti skupaj s posnetki, ter vse podatke, ki jih morajo hraniti na podlagi petega odstavka 40. člena ZAvMS, opredeljevati skladno s klasifikacijo iz tega splošnega akta.
 
(4)
Izdajatelji radijskih programov morajo skladno z osmim odstavkom 109. člena ZMed hraniti posnetke vsakega posameznega dneva programa z vsemi objavljenimi programskimi in neprogramskimi vsebinami, kakor so bile zaporedno predvajane v 24 urah od 0. do 24. ure. Za namene ugotavljanja izpolnjevanja programskih zahtev in omejitev iz 3. in 5. oddelka drugega poglavja ter tretje in četrte alineje prvega odstavka 106. člena ZMed so izdajatelji radijskih programov dolžni predvajane programske in neprogramske vsebine opredeljevati skladno s klasifikacijo iz tega akta.
 
(5)
Ponudniki platform za izmenjavo videov morajo skladno s šestim odstavkom 40. člena ZAvMS hraniti pravila iz 38.b člena ZAvMS, splošna pravila in izjavo iz 38.č člena ZAvMS, posnetke objavljenih videov iz 38.b člena ZAvMS, če so te predmet pritožbe uporabnika in posnetke avdiovizualnih sporočil iz 38.č člena ZAvMS.
 

III. OBVEZNA HRAMBA PODATKOV IN POSNETKOV TER TEHNIČNE ZNAČILNOSTI IN OPREMA POSNETKOV

Za ogled celotnega čistopisa z dodatnimi funkcijami prikaza je potrebna prijava v portal.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window