Pravilnik o začasnih objektih

OBJAVLJENO V: Uradni list RS 79-1792/2022, stran 5741 DATUM OBJAVE: 3.6.2022

VELJAVNOST: od 4.6.2022 / UPORABA: od 4.6.2022

RS 79-1792/2022

Verzija 1 / 1

Čistopis se uporablja od 4.6.2022 do nadaljnjega. Status čistopisa na današnji dan, 6.10.2024: AKTUALEN.

Uradni list RS, št. 79/22

Časovnica

Na današnji dan, 6.10.2024 je:

  • ČISTOPIS
  • AKTUALEN
  • UPORABA ČISTOPISA
  • OD 4.6.2022
    DO nadaljnjega
  •  
  • Vplivi
  • Čistopisi
rev
fwd
 
 

1792. Pravilnik o začasnih objektih

 
 
Na podlagi šestega odstavka 4. člena Gradbenega zakona (Uradni list RS, št. 199/21) minister za okolje in prostor izdaja
 

P R A V I L N I K
o začasnih objektih

 

1. člen

(vsebina in uporaba)

 
(1)
Ta pravilnik določa podrobnejša merila in pogoje za postavitev začasnih sezonskih, začasnih nujnih in začasnih skladiščnih objektov (v nadaljnjem besedilu: začasni objekti).
 
(2)
Ta pravilnik se ne uporablja za začasne objekte, v katerih so eksplozivi ali pirotehnični izdelki.
 

2. člen

(splošna podrobnejša merila in pogoji za postavitev začasnih objektov)

 
(1)
Začasni objekti se v prostor postavijo, če izpolnjujejo splošna podrobnejša merila in pogoje iz tega člena ter glede na vrsto začasnega objekta tudi posebna podrobnejša merila in pogoje iz 3., 4. oziroma 5. člena tega pravilnika.
 
(2)
Začasni objekti se postavijo, če ne ogrožajo varnosti in zdravja uporabnikov in izvajalcev, ki opravljajo dejavnost v ali na objektu oziroma varnosti bližnjih objektov.
 
(3)
Začasni objekti se postavijo v montažni izvedbi ali kot objekti proizvodi v skladu s predpisom, ki ureja razvrščanje objektov. Začasni objekti, ki imajo lastnosti stavbe, se glede na namen uporabe postavijo v skladu s standardom SIST EN 13782 Začasne konstrukcije – Šotori – Varnost ali s standardom SIST EN 1647 Bivalna počitniška vozila – Premične počitniške hišice – Zdravstvene in varnostne zahteve za bivanje ali drugimi enakovrednimi standardi.
 
(4)
Začasni objekti se v prostor postavijo tako, da:
 
-
ne ovirajo intervencijskega dostopa, dostopa do gozdnih prometnic in ne onemogočajo drugih dostopov do objektov, sosednjih površin (peš prehodi, stopnišča, klančine ipd.) in univerzalne uporabe objektov,
 
-
je zagotovljen ustrezen dostop do javne ceste,
 
-
ni preprečena uporaba obstoječih objektov in njihovega zunanjega prostora (npr. dostop, parkirna mesta),
 
-
niso potrebni novi priključki na objekte gospodarske javne infrastrukture oziroma se objekte lahko priključi na obstoječe priključke,
 
-
ne ovirajo preglednosti in varnosti v prometu (npr. ob prometnicah).
 
(5)
Začasni objekti se postavijo, če vplivi, katerim bodo verjetno izpostavljeni med uporabo, ne bodo povzročili njegove porušitve oziroma porušitve drugih bližnjih objektov. Pri postavitvi začasnih objektov se ne sme izvajati izkopov, globljih od 1 m.
 
(6)
Začasni objekti se postavijo, če je zagotovljena varnost pred požarom z:
 
-
ustreznimi odmiki ali z ustreznimi protipožarnimi ločitvami od sosednjih objektov in tudi zemljišč, ki niso v lasti investitorja,
 
-
zadostnim številom evakuacijskih poti, ki pri objektih, ki imajo značaj stavbe, ne smejo biti daljše od 35 m, in zadostnim številom izhodov na ustreznih mestih,
 
-
uporabo elementov in materialov, ki so težko gorljivi ali negorljivi,
 
-
zagotovljenim neoviranim in varnim dostopom za gašenje in reševanje ter zagotovljeno opremo za gašenje začetnih požarov.
 
(7)
Začasni objekti se postavijo, če je glede na namen uporabe zagotovljena primerna osvetljenost, oskrba s pitno vodo in zadostno število sanitarij, odvajanje padavinske in komunalne odpadne vode ter sta pri začasnih objektih, ki imajo lastnosti stavbe, zagotovljeni tudi kakovost zraka v prostoru in zaščita prostorov pred padavinami ter talno vodo.
 
(8)
Začasni objekti morajo biti izvedeni tako, da pri njihovi uporabi ne pride do električnih udarov, zdrsov, spotikanj, padcev, opeklin in drugih poškodb.
 
(9)
Začasni objekti, ki so v javni rabi, se postavijo tako, da se ljudem s posameznimi funkcionalnimi oviranostmi omogoči neoviran dostop in njihova univerzalna uporaba (urejeni dostopi, prehodi in povezovalne poti ter oprema z ustrezno signalizacijo za orientacijo).
 
(10)
Začasni objekti se postavijo, če po obliki, merilu, medsebojnem razmerju stavbnih mas, materialu in barvi ne motijo podobe kraja. Uporabiti je treba materiale, ki temeljijo na trajnostni rabi naravnih virov, tako da se v največji možni meri uporabijo elementi iz okoljsko sprejemljivih surovin in sekundarnih surovin ter da omogočajo večkratno uporabo ali recikliranje objekta ali njegovih delov po odstranitvi.
 

3. člen

(posebna podrobnejša merila in pogoji za začasne sezonske objekte)

 
Začasni sezonski objekti se postavijo, če so namenjeni:
 
-
prireditvam in se postavijo samo za čas prireditve (npr. montažni oder, montažni pokrit prireditveni prostor, montažne tribune za gledalce, montažni objekt za gostinsko ponudbo) ali
 
-
sezonski ponudbi in se postavijo za največ šest mesecev v istem koledarskem letu (npr. montažni gostinski objekti, montažni objekti za športno, turistično, trgovsko in storitveno dejavnost; pri čemer so lahko postavljeni tudi kot dopolnitev obstoječih objektov).

Za ogled celotnega čistopisa z dodatnimi funkcijami prikaza je potrebna prijava v portal.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window